Aktualności

  • Festiwal Książki Miechów

    Z książką zawsze po drodze

    Za nami pierwsza edycja Festiwalu Książki w Miechowie! Dwa dni, które upłynęły w inspirującym klimacie spotkań autorskich z popularnymi pisarzami, rozmowami o sztuce, emocjach i trudnych relacjach, instruktażu - jak wydać swoją własną książkę i jak stawiać pierwsze kroki w dziennikarstwie oraz warsztatów artystycznych.

    Jakie marzenie miała mała dziewczynka 100 lat temu na polskiej wsi? - "Chciałabym być krową, bo byłabym w domu lepiej traktowana. Byłabym potrzebna."

    Dlaczego podczas wizyty w Polsce Angela Merkel, kanclerz Niemiec, pytała o to, jak powinna wymawiać nazwisko "Kaźmierczak?" Ponieważ w jej żyłach płynie 1/4 polskiej krwi, wśród przodków pojawia się Anna Kaźmierczak, służąca spod Poznania, która urodziła nieślubne dziecko - Ludwika (dziadek A.Merkel ze strony ojca). I taki początek ma historia kobiety uznawanej przez wiele lat za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Czy wobec tego istnieje "determinizm społeczny" zgodnie z dawnym polskim powiedzeniem: "Kto się urodził pod ławą, ten na nią nie wejdzie"? - Takie między innymi tematy były poruszane podczas spotkania autorskiego z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestselerowych publikacji "Chłopki" oraz "Służące do wszystkiego".

    Mało znana zbrodnia rabunku i germanizacji polskich dzieci, robót przymusowych oraz nieukaranych niemieckich zbrodniarzach wojennych - to wątki, które pojawiły się podczas rozmowy z Eweliną Karpińską-Morek pisarką i dziennikarką, autorką "Soszki", powieści inspirowanej prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek oraz kryminału "Kolacja bałochwalców".

  • Rozmowy nieautoryzowane - spotkanie autorskie z Wojciechem Tochamnem

    Rozmowy nieautoryzowane - spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie rozpoczyna nowy cykl spotkań pn. "Rozmowy nieautoryzowane"

    26 października 2023 roku o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze spotkanie z Wojciechem Tochmanem.

    Wojciech Tochman - reporter i autor literatury faktu, dwukrotny finalista nagrody NIKE. Obecny tam gdzie cierpią ludzie, bo człowiek w jego twórczości zawsze jest na pierwszym miejscu. Tematy dla swoich reportaży czerpie z wydarzeń w Polsce i poza jej granicami. Uczeń znanych i cenionych reportażystów: Hanny Krall i Ryszarda Kapuścińskiego. Pochodzi z Krakowa, w latach 90-tych prowadził program telewizyjny „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Ostatecznie pozostawił TV dla pracy dziennikarsko-reporterskiej. Od lat związany jest z „Gazetą Wyborczą", w której etat dostał za tekst „Bajka o dobrym księgowym" Autor wielu samodzielnych i współautorskich reportaży książkowych, publikowanych i wielokrotnie wznawianych, także poza Polską i tłumaczonych na kilkanaście języków.

    Założyciel Fundacji ITAKA, Instytutu Reportażu oraz Fundacji KLUB HEBAN.

    „Rozmowy nieautoryzowane” to cykl spotkań z autorami i osobami z szerokiego grona świata kultury, których celem jest:

    • promocja czytelnictwa,
    • promocja biblioteki jako miejsca otwartego na różnych odbiorców,
    • zapoznanie uczestników z polskimi autorami i twórcami,
    • zaznajomienie uczestników z pracą pisarza, twórców kultury,
    • rozwój Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece.

     

  • Świętowanie czas zacząć - konkurs na stulecie istnienia biblioteki!

    Świętowanie czas zacząć - konkurs na stulecie istnienia biblioteki!

    Rok 2023 jest dla naszej instytucji wyjątkowy. Nie tylko bowiem zbiega się z 500. rocznicą śmierci najwybitniejszego miechowianina - Macieja Miechowity - lecz również przypomina o setnej rocznicy urodzin wybitnej polskiej poetki, Wisławy Szymborskiej. Najbardziej istotną dla nas rocznicą jest jednak stulecie istnienia miechowskiej Książnicy.

    W związku z obchodami tego ważnego jubileuszu mamy przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w konkursie literacko-plastycznym pn. "100 lat miechowskiej Biblioteki". Do wyboru są trzy tematy: dwa z nich przypomną nam postaci Fihel oraz Szymborskiej, przy trzecim mocniej puścimy wodze fantazji, zastanowimy się bowiem, jaka będzie biblioteka za sto lat.

    Na zgłoszenia czekamy do 6 listopada w siedzibie Biblioteki (Miechów, Plac Kościuszki 7). Do pracy powinien zostać dołączony formularz zgłoszeniowy i klauzula RODO, które znajdują się w załączeniu Regulaminu. Do udziału w konkursie może zgłosić każdy - od wieku przedszkolnego aż do kategorii seniora. Wszelkie niezbędne informacje znajdą Państwo w załączonym poniżej Regulaminie lub pod numerem telefonu 41 230 98 16.

    Na zwycięzców oraz laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Warto!

    Konkurs jest realizowany we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Gliniczanie” w Glinicy.

    Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

  • I Noc Bibliotek za nami

    I Noc Bibliotek za nami

    Gdzie wielu się bije, tam... najmłodszy korzysta :) Osiem lat – tyle liczył sobie zwycięzca turnieju karcianki „Hearthstone" podczas pierwszej w historii miechowskiej Nocy Bibliotek! Młody zawodnik nie miał sobie równych i zasłużenie zdobył zestaw gamingowy. Rywalizacja okazała się niezwykle zacięta i od początku do końca budziła ogromne emocje nie tylko wśród graczy oraz publiczności, lecz nawet samych prowadzących.

    6 października 2023 roku w naszej Książnicy pojawili się przedstawiciele kilku pokoleń: dzieci, młodzieży szkolnej oraz rodziców swych pociech. Późna godzina tylko dodała kolorytu zmaganiom (w końcu nikt jeszcze po godzinie dwudziestej w bibliotece nie był, a to już coś!). Wiele śmiechu mieliśmy przy rozgrywce w „5 sekund". Wymóg błyskawicznych reakcji na pytania spowodował, że padały ciekawe odpowiedzi, np. polskim miastem okazał się „Wielbrzych". „Eurobusiness" wycisnął siódme poty zarówno z dzieci jak i dorosłych, zaś „Tumble Tower" (znana również pod nazwą „Jenga") wprowadziła niesamowity suspens. Ostatecznie jednak wieży nie udało się utrzymać ani razu. Z dzieł retro największym wzięciem cieszył się „Pac-Man", „Król Lew" oraz „Mario", czyli klasyka. Zwłaszcza lwiątko Simba wzbudzało wśród najmłodszych dużo radości i ekscytacji.

    Jeszcze przed zakończeniem pierwszej Nocy Bibliotek padły pytania, czy będziemy organizować kolejne tego typu wydarzenia. Postaramy się nie zawieść oczekiwań :)

  • Projekt „Otwieramy szuflady”

    Otwieramy szuflady i publikujemy to, co piszecie!

    Często przychodzą do naszej biblioteki osoby, które prezentują swoją twórczość poetycką. Część z Was tworzy i odważnie pokazuje to światu, a inni piszą tak niezauważenie „do szuflady”. Chcielibyśmy, aby poezja nie była tylko tą najmniej popularną sztuką żonglowania słowem, a twórczość naszych lokalnych artystów wreszcie ujrzała światło dzienne.

    Na stulecie istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, inspirowani 100. rocznicą urodzin poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej, która jest patronką 2023 roku, chcemy dać przestrzeń do prezentacji Waszych utworów poetyckich i je opublikować! Kto wie, może kryją się u nas prawdziwe nieoszlifowane poetyckie diamenty?

    Jak się zgłosić?

    • Każda osoba zamieszkała lub pochodząca z terenu powiatu miechowskiego niezależnie od wieku może przesłać do 5 własnych utworów poetyckich.
    • Do utworów obowiązkowo należy dołączyć wypełniony i podpisany formularz rejestracyjny dostępny jako załącznik do Regulaminu.
    • Utwory i formularz należy przesłać pocztą tradycyjną na adres biblioteki (Plac Kościuszki 7, 32-200 Miechów) lub na adres e-mail (kontakt@biblioteka.miechow.pl)

    Nabór trwa do 17.10.2023 r.

    Mile widziane utwory tematycznie związane lub dedykowane: literaturze, bibliotece lub ziemi miechowskiej. Nadesłane utwory  mogą być opublikowane pod pseudonimem. Prace powinny zostać przesłane w formie pliku tekstowego, w wybranym formacie: .doc, .docx, .rtf lub .odt. Decyzja o formie publikacji i nakładzie należy do Organizatora. 

Script logo