Aktualności

 • Warsztaty dla osób starszych. "Pogotowie internetowe"

 • <p style="text-align: justify;"><strong>Zagadki intrygują i inspirują. Tak więc...</strong></p> <p style="text-align: justify;"><strong>Chaczapuri, sulguni, chinkali – magiczne zaklęcia z Hogwartu? Niekoniecznie. Na rozstajach dróg przy winie „biwakują” rozradowane kumoszki  90+, zapraszając do towarzystwa każdego „kogo droga przyniesie”. Samotność jest towarem deficytowym, a gość cenny ponad wszystko, bo „przyjaciółmi żyje człowiek”. Gdzie jesteśmy?</strong></p> <p style="text-align: justify;"><strong>O legendarnych odbywających się tam biesiadach, które do złudzenia przypominają starożytne rzymskie uczty, nieco więcej mogą powiedzieć Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller autorzy książki „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, bo to ona jest właśnie kluczem do naszej zagadki. Wybraliśmy ją jako kolejną lekturę dla naszego klubu fanów książkowych i...nie żałujemy!</strong></p> <p style="text-align: justify;"> </p> <p style="text-align: justify;">Gruzja – państwo z pogranicza Europy i Azji, z bezkresnymi stepami i czarnomorskimi urzekającymi lasami, aromatycznymi potrawami jak klasyczne chaczapuri oraz  niezwykłymi mieszkańcami, którzy, w większości, nas Polaków darzą naprawdę dużą sympatią. Być może ta „więź” wynika i z podobnej przeszłości historycznej, bo był to kraj, który, podobnie jak nasz, stanowi niejako pomost między Wschodem i Zachodem. Od początku dziejów Gruzja napadana była przez wojska perskie, arabskie, tureckie, mongolskie i rosyjskie, stanowi bowiem pożądany przez wiele narodów punkt łączący Europę i Azję Orientalną i Centralną. Gruzinom zawsze udawało się w końcu uwolnić spod obcej okupacji i pomimo wielu wojen  zachować swoją kulturę, własny język i religię. My kiedyś też przecież przeszliśmy  taką drogę.</p>

  Batumi, ach Batumi ...

  Zagadki intrygują i inspirują. Tak więc...

  Chaczapuri, sulguni, chinkali – magiczne zaklęcia z Hogwartu? Niekoniecznie. Na rozstajach dróg przy winie „biwakują” rozradowane kumoszki  90+, zapraszając do towarzystwa każdego „kogo droga przyniesie”. Samotność jest towarem deficytowym, a gość cenny ponad wszystko, bo „przyjaciółmi żyje człowiek”. Gdzie jesteśmy?

  O legendarnych odbywających się tam biesiadach, które do złudzenia przypominają starożytne rzymskie uczty, nieco więcej mogą powiedzieć Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller autorzy książki „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, bo to ona jest właśnie kluczem do naszej zagadki. Wybraliśmy ją jako kolejną lekturę dla naszego klubu fanów książkowych i...nie żałujemy!

   

  Gruzja – państwo z pogranicza Europy i Azji, z bezkresnymi stepami i czarnomorskimi urzekającymi lasami, aromatycznymi potrawami jak klasyczne chaczapuri oraz  niezwykłymi mieszkańcami, którzy, w większości, nas Polaków darzą naprawdę dużą sympatią. Być może ta „więź” wynika i z podobnej przeszłości historycznej, bo był to kraj, który, podobnie jak nasz, stanowi niejako pomost między Wschodem i Zachodem. Od początku dziejów Gruzja napadana była przez wojska perskie, arabskie, tureckie, mongolskie i rosyjskie, stanowi bowiem pożądany przez wiele narodów punkt łączący Europę i Azję Orientalną i Centralną. Gruzinom zawsze udawało się w końcu uwolnić spod obcej okupacji i pomimo wielu wojen  zachować swoją kulturę, własny język i religię. My kiedyś też przecież przeszliśmy  taką drogę.

 • Pokaż się i zagraj!

  Pokaż się i zagraj!

  Już 16 lipca Anno Domini 2022 czeka nas nie lada gratka dla fanów gier planszowych. Tego dnia o godzinie 10.00 wraz z naszymi drogimi Czytelnikami rozpoczniemy oficjalny kurs nauki „Gryfa Miechowskiego” – planszówki o ziemi miechowskiej. Jak już kiedyś wspominaliśmy, rozgrywka do najłatwiejszych z pewnością nie należy, proponujemy zatem zerknąć na przedstawioną poniżej audiowizualną instrukcję. Jej opanowanie znacznie zwiększy szansę na końcowy tryumf.

  PS Dla najaktywniejszych graczy przygotowaliśmy dwie niespodzianki :) Nie zdradzimy jednak jakie.

   

 • Melodia życia

  Melodia życia

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

   

  W lekkim powiewie wiatru na weneckim placu św. Marka usłyszymy pytanie – jaka jest cena sławy i siła prawdziwej miłości? Czy istotnie jest ona „prawdziwa” tam, gdzie w grę wchodzą zaszczyty i duże pieniądze?

  Pośród łagodnych angielskich wzgórz Malvern Hills w muzyce zaklętej w bezkresnej przestrzeni, młody gitarzysta wyśpiewa swoje marzenia, a para wędrownych muzyków będzie szukała nowych dróg do siebie. Blichtr Beverly Hills ma stać się pomostem do światowej kariery dla niespełnionego saksofonisty tylko wtedy, gdy zdecyduje się on na zmianę...twarzy i operację plastyczną. Czy ewentualna popularność i poklask tłumu warty jest utraty swojego „ja”?

  Nokturn to nastrojowa instrumentalna forma muzyczna inspirowana poetyckim nastrojem nocy i takie właśnie są historie brytyjskiego noblisty japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro „Nokturny”. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu, gdzie leitmotivem jest melodia, która jak nurt naszego życia bywa, że mknie wartko pośród bajecznych krajobrazów, a bywa iż jest niczym wątły strumyk, który kończy swój bieg..

 • Wakacyjne zaopatrzenie książkowe, czyli 700+ w dwa miesiące!

  Wakacyjne zaopatrzenie książkowe, czyli 700+ w dwa miesiące!

  Już za momencik rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Czas zatem najwyższy nadrobić lekturowe zaległości. Tym bardziej iż przygotowaliśmy ogrom książek wszelakiej maści – od horroru poczynając, a na dramacie polskim kończąc. Prognozujemy, że przy wyborze dzieł naszych Czytelników czeka przyjemny zawrót głowy. Od kwietnia 2022 roku zaopatrzyliśmy Książnicę już niemal w 800 pozycji! Da się? Da się! Być może wkrótce pęknie magiczna bariera tysiąca…

  Od czego by tu zacząć? Chyba należałoby przekazać pozytywną wiadomość dla wielbicieli dużej czcionki. Zakupiliśmy kilkadziesiąt nowych dzieł z sygnaturą Wielkiej Litery, a w tym takie perełki, jak „Bez mojej zgody” Jodi Picoult, znakomity thriller „Misery” mistrza literatury grozy Stephena Kinga czy kultowej w niektórych kręgach „Agencji Złamanych Serc” Ireny Matuszkiewicz. Poza tym na Czytelników czekać będzie Weronika Wierzchowska i jej „W służbie Madame Curie”, kontrowersyjny kryminał pt. „Czterdzieści dusz” Piotra Borlika oraz „Wyspy szczęśliwe” Wioletty Sawickiej. Tak, tej, która dała nam słynny pięciotomowy cykl „Wiek miłości, wiek nienawiści”. Fani klimatów orientalnych na pewno znajdą zaś „Miłość na Bali” pióra Tanji Valko. Przypominamy, iż pod tym nietypowym nazwiskiem ukrywa się Polka – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego zresztą.

  Nowości dostępne są w naszym katalogu www 

Script logo