O co prosi książka, czyli zaznajamianie najmłodszych z biblioteką

18 maja br. z wizytą do naszej Książnicy przybyli uczniowie klas 0-1 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Książu Małym. Mali odkrywcy i przyszli wierni Czytelnicy poznali od podszewki pracę bibliotekarzy dzięki lekcji poprowadzonej w naszej instytucji. Omawiano różne problemy, jak choćby: czym biblioteka różni się od księgarni? Do czego służy karta czytelnika? Jak można zaznaczyć miejsce, w którym skończyliśmy lekturę tak, by nie zniszczyć książki? Otrzymały również szereg porad mających ułatwić im funkcjonowanie w bibliotece i to nie tylko tych związanych z mówieniem „dzień dobry” czy „do widzenia”.

Po teoretycznym „chrzcie bojowym” przyszedł czas na praktykę w postaci zapoznania z książeczką „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Dzieci bardzo swobodnie czuły się w czytelni, a przy okazji dowiedziały się, dlaczego nie można z niej wypożyczać dzieł. Ostatnim przystankiem środowej wycieczki był oddział dla dorosłych, w którym to na własne oczy milusińscy ujrzeli pełnię bogactwa miechowskiego księgozbioru oraz potężne regały jezdne. Nie musimy dodawać, że ich obsługiwanie sprawiło uczniom mnóstwo frajdy. Tego bowiem u siebie w domu z pewnością nie znajdą.

• Nowości czytelnicze

Maj wśród nowości z miechowską Książnicą

Nadszedł ukochany miesiąc Polaków – pogoda wreszcie postanowiła ukazać jaśniejsze oblicze, zaś Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie przygotowała dla swoich Czytelników sporo nowości wydawniczych. I tak wśród dzieł obyczajowych warto zwrócić uwagę na takie tytuły, jak „Wpadka roku” Gabrieli Gargaś – drugi tom cyklu pod jakże oryginalnym tytułem „Kobieta idealnie nieidealna” – czy „Pracownię dobrych myśli” pióra Magdaleny Witkiewicz. Wielbicieli brytyjskiej pisarki Santy Montefiore będą próbowali odkryć „Tajemnicę morskiej latarni”, zaś o kolejnych perypetiach bohaterów „Sagi wiejskiej” Kasi Bulicz-Kasprzak bibliofile poczytają w trzecim tomie cyklu – „Zielone pastwiska”. Nie samymi utworami obyczajowymi żyje wszakże biblioteka. Miłośnicy nieco szybszego bicia serca podczas romansu z lekturą   zapewne chętnie sięgną po uznanego Igora Brejdyganta, choć akurat jego „Wiatr” spotkał się z mocno mieszanymi ocenami czytelników.

Nasza Książnica stara się także nie zapominać o klasyce. Mistrzyni angielskiej opowieści niesamowitej oraz horroru – Susan Hill – będzie jak zawsze próbowała utrzymać widzów na krawędzi rozsądku i szaleństwa za pomocą antologii krótkich form pt. „Zagrabione życie”.

W literaturze popularnonaukowej postanowiliśmy zaufać Mariuszowi Borowiakowi i jego niemałej wiedzy dotyczącej historii okrętów podwodnych oraz polskiej marynarki wojennej II Rzeczypospolitej. Wysokim notowaniem może się zwłaszcza pochwalić dzieło pt. „Mała flota bez mitów”. Pozycja traktująca między innymi o mało znanych dotychczas faktach z życia ludzi morza, często  umiejętnie zacieranych i ukrywanych (bunty załóg, dezercje, nadużycia, demoralizację, kolizje okrętów, przypadki nieudolnego dowodzenia i wstydliwe epizody), może pochwalić się niezwykle wysoką średnią (7.8/10) na popularnym portalu lubimyczytac.pl. Warto zatem zarezerwować sobie parę godzin na zaznajomienie się z nią. Niezwykle ciekawie, ale i nieco przerażająco zapowiada się za to książka dwóch autorów – Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza. „Nadchodzi III wojna światowa” to nie tylko niepoprawne politycznie rozmowy o geopolityce i historii, lecz również  próba aktualizacji stosunków międzynarodowych, które w sposób znaczący uległy zmianie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzieło niepokojące, ale i na czasie. Niestety…

Nowości dostępne są w naszym katalogu www

• „Kochane zwierzęta” Ewa Mirkowska

Małe smerfy wśród książek – spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek

Bardzo wesoło zrobiło się w naszej Bibliotece tego środowego przedpołudnia 11 maja. Wszystko z powodu wizyty podopiecznych miechowskiego żłobka „Smerfusie”. Ciekawscy i niezwykle energiczni milusińscy zawitali do naszej instytucji w szczególnym czasie – od ósmego do piętnastego maja obchodzimy bowiem Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Dzieci miały okazję zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi pomieszczeniami instytucji: w czytelni kolorowały obrazki, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży zaznajamiały się z kącikiem książki. Była też lektura dzieła pt. „Kochane zwierzęta” Ewy Mirkowskiej, no bo przecież każdy mały człowiek uwielbia swoich futrzanych przyjaciół. Pani prowadząca zaznajomiła milusińskich z zadaniami biblioteki i bibliotekarzy, a nawet zaprosiła przemiłych gości do wypożyczalni dla dorosłych, gdzie sami mogli się przekonać, jaką frajdę sprawia poszukiwanie książki wśród katalogów jezdnych, poruszanych przy pomocy… kierownicy. Możemy Państwu zdradzić, że radości z obsługi wyżej wymienionego sprzętu nie było końca :)

Zmierz się z pogromcą potworów! – krzyżówka

Geralt z Rivii – postać ta od dekad rozpala wyobraźnię wielu pokoleń czytelników, graczy i wielbicieli telewizyjnego ekranu. Nic dziwnego, bo opowiadania oraz saga o przygodach słynnego wiedźmina w wykonaniu Andrzeja Sapkowskiego to prawdziwa perełka polskiej fantastyki. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, jak dobrze jest Państwu znany świat pełen potworów, magii, bezwzględnych czarodziejów oraz… wielkiej miłości.

Link: https://crosswordlabs.com/embed/pomylies-niebo-z-gwiazdami-odbitymi-noca-na-powierzchni-stawu-co-wiesz-o-najsynniejszym-pogromcy-potworow-w-polskiej-kulturze-2

Informacja!

Szanowni Czytelnicy,
    uprzejmie informujemy, że w dniach:

• 15 kwietnia (Wielki Piątek): Biblioteka czynna będzie w godzinach 8.00-16.00.
    • 16 kwietnia (Wielka Sobota): Biblioteka będzie nieczynna.