Aktualności
Środa w miechowskiej bibliotece
1 marca w miechowskiej bibliotece miały miejsce aż trzy wydarzenia. Rozpoczęliśmy od spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Miechowie. Były rozmowy o niezwykle cennym zjawisku – przyjaźni. Dzieciom przeczytaliśmy głośno bajkę pt. „Na zawsze przyjaciele” autorstwa Przemysława Wechterowicza oraz Emilii Dziubak, w której to nawet pozornie niemożliwa przyjaźń królika i sowy potrafiła znaleźć dla siebie odpowiedni grunt. Zakończyliśmy zajęcia pracą plastyczną w postaci tulipanowej wycinanki (może dla nowego Przyjaciela właśnie?)
Odbyły się u nas również kolejne zajęcia dla seniorów z edukacji cyfrowej. Cykl spotkań mających na celu ukazanie najstarszym obywatelom możliwości oraz zagrożeń płynących z technologicznych udogodnień został zorganizowany w ramach II i III części projektu „E-włączenie seniorów” realizowanego przez Fundację Mapa Pasji z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Spotkaniem informacyjnym dotyczącym kolejnej edycji konkursu grantowego Małopolska Lokalnie, skierowanego do organizacji pozarządowych z regionu oraz nieformalnych grup, angażujących się w działania na rzecz lokalnej społeczności zakończyliśmy ten intensywny dzień.
Spotkanie organizacyjne - konkurs dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych
Rusza kolejna edycja konkursu grantowego Małopolska Lokalnie, skierowanego do organizacji pozarządowych z regionu oraz nieformalnych grup, angażujących się w działania na rzecz lokalnej społeczności.
Spotkanie informacyjne odbędzie się 1 marca (środa) w godz. 16:00-18:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie - Plac Kościuszki 7.
Nabór wniosków konkursowych rozpoczyna się 1 marca i trwać będzie do 30 marca br.
Małopolska Lokalnie jest projektem wspierającym i edukującym mieszkańców województwa małopolskiego, którzy angażują się w na rzecz rozwoju oraz wzmacniania lokalnych społeczności. Obecnie przedsięwzięcie realizowane jest w nowej formule rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2023, finansowanego z krajowych środków publicznych pochodzących z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.
Zapraszamy do udziału wszystkie organizacje pozarządowe oraz społeczników z gminy Miechów!
Więcej informacji: https://malopolskalokalnie.pl/program-w-skrocie/
Solidarni z Ukrainą
Był czwartek 24 lutego 2022 roku. Barbarzyński napad Rosji na naszego wschodniego sąsiada – Ukrainę – spowodował, iż w ciągu kilku chwil zmieniło się życie milionów ludzi. Zagrożenie wydające się nie mieć żadnych podstaw w europejskim świecie stało się czymś realnym i bardzo bliskim.
Po 365 dniach wiemy jedno – Ukraina wciąż walczy o swoją Niepodległość, o każdy skrawek swojej ziemi. Wierzymy, że sprawiedliwość i pokój znów zatriumfują nad tyranią i okrucieństwem.
Jesteśmy z Wami. Слава Україні!
E-włączenie seniorów
W czwartek 23 lutego br. odbyły się warsztaty z zakresu edukacji cyfrowej dla seniorów dotyczące obsługi smartfonów oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
Podczas zajęć zorganizowanych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie seniorzy dowiedzieli się m.in. czym są ciasteczka cookies i jak je usunąć, a także jak przenieść dane do chmury oraz
co zrobić w przypadku utraty telefonu. Warsztaty poprowadził Sławomir Dulski.Kolejne spotkanie poświęcone korzystaniu z urządzań mobilnych zaplanowano na środę 1 marca br. w godz. 10:00-13:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie – Plac Kościuszki 7.
Warsztaty organizowane są w ramach II i III części projektu „E-włączenie seniorów” realizowanego przez Fundację Mapa Pasji z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
65 milionów lat temu na Ziemi...
Trias, jura i kreda – to w tych epokach Błękitną Planetą rządziły największe stworzenia w historii trzeciej planety od Słońca. 26 lutego będziemy obchodzić Dzień Dinozaura, zatem nie mogliśmy pominąć tematu tych wspaniałych olbrzymów podczas zajęć Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Z wizytą przybyły do nas dzieci z pstroszyckiego przedszkola. Zapoznaliśmy się z terminem „dinozaur”, który po polsku oznacza strasznego jaszczura. Dla najmłodszych dawno wymarłe gady stanowią jednak przede wszystkim niesamowitą atrakcję i intrygują jak mało co. A to już spory sukces w dzisiejszym świecie 🙂
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak nazywają się najbardziej znane z olbrzymich gadów (chyba każdy słyszał o tyranozaurze, prawda?), w jaki sposób poruszały się (na dwóch, a może czterech łapach?) i co jadły (stąd podział na dinozaury mięsożerne, roślinożerne, a nawet wszystkożerne). Były również zagadki oraz praca plastyczna (dinozaur z bibuły).
Na koniec przedszkolaki odwiedziły Oddział Biblioteczny dla Dzieci i Młodzieży oraz wykonały sobie zdjęcie w naszej dinozaurowej „fotobudce”.