Aktualności

 • Spotkanie autorskie z Panem Czesławem Gamratem

  Spotkanie autorskie z Panem Czesławem Gamratem

  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Panem Czesławem Gamratem.

  Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28 listopada o godz. 17.00 w siedzibie Biblioteki przy Placu Kościuszki 7.

  Spotkanie będzie okazją do spojrzenia na miechowską Solidarność na przestrzeni lat, ale nie tylko. Miechowianin, autor książki "Niedokończona historia : NSZZ "Solidarność" w Delegaturze Miechów w latach 1980-2020" zapowiada, że na uczestników spotkania czekają też inne atrakcje!

   

 • 100 lat minęło jak jeden dzień…

  100 lat minęło jak jeden dzień…

  Obchody stulecia miechowskiej biblioteki przeszły do historii. Podczas trzech listopadowych, pochmurnych i dżdżystych, dni obchodziliśmy setne urodziny najstarszej instytucji kulturalnej na ziemi miechowskiej. Przypomnijmy, iż na 28 maja 1923 roku datujemy pierwszy wpis w księdze inwentarzowej miechowskiej Książnicy.

  Jubileusz rozpoczęliśmy 17 listopada w Urzędzie Gminy i Miasta od Lokalnego Forum Bibliotekarek i Bibliotekarzy, które odbyło się po raz pierwszy. Jako prelegenci wystąpili: Jerzy Woźniakiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Tomasz Włodarski – zastępca dyrektorki Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie oraz dr Magdalena Urbańska – specjalistka ds. komunikacji. Tematem forum była dostępność rozumiana jako umożliwienie korzystania z usług i świadczeń oraz oferty instytucji kultury w sposób pełny i niezależny. Co istotne – na takich samych zasadach dla wszystkich użytkowników. Przekonaliśmy się, iż z pojęciem tym nie powinniśmy wiązać jedynie osób z niepełnosprawnością. Termin obejmuje o wiele szersze spektrum, jak choćby sposób wspierania seniorów, kobiet w ciąży czy język przekazywanych Czytelnikowi treści.

 • Już są! – wyniki konkursu na stulecie PiMBP

  Już są! – wyniki konkursu na stulecie PiMBP

  Jeden z najmądrzejszych ludzi w historii rzecze: „Cokolwiek czynisz, czyń rozważnie i patrz końca.” Także i my dotarliśmy nareszcie do finału konkursu literacko-plastycznego, który postanowiliśmy zorganizować honorując tym samym setne urodziny naszej kochanej „Staruszki” – Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie.

  Łatwo nie było… Musieliśmy wcielić się nie tylko w znawców literatury, ale i sztuk plastycznych wszelakiej maści – od wyklejanek, przez portrety, a na dziełach 3D skończywszy. Nie przedłużając – przedstawiamy wyniki Konkursu na sto lat miechowskiej Książnicy!

 • Zapisy na wydarzenia podczas 100-lecia Biblioteki w Miechowie

  Zapisy na wydarzenia podczas 100-lecia Biblioteki w Miechowie

  Za kilka dni będziemy świętować wspólnie z Wami wyjątkowy Jubileusz, chcemy na tę okazję przygotować się jak najlepiej dlatego 𝐎𝐓𝐖𝐈𝐄𝐑𝐀𝐌𝐘 𝐙𝐀𝐏𝐈𝐒𝐘 𝐍𝐀 𝐖𝐘𝐃𝐀𝐑𝐙𝐄𝐍𝐈𝐀.

  👉 https://bit.ly/100-zapisy

  Wejście na wszystkie wydarzenia jest darmowe, ale Wasze zapisy pozwolą nam przygotować odpowiednią ilość miejsc :)

   

   

 • Jubileuszowe obchody 100-lecia miechowskiej biblioteki!

  Jubileuszowe obchody 100-lecia miechowskiej biblioteki!

  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zaprasza na wydarzenia związane z Jubileuszem 100-lecia w dniach 17-19 listopada. Poniżej prezentujemy pełny program obchodów.

  Piątek, 17 listopada

  10.00 - Lokalne Forum Bibliotekarek i Bibliotekarzy (UGiM, H. Sienkiewicza 25)

  „Biblioteka dostępna – jak to zrobić?”.  Swoje uczestnictwo należy zgłosić, wcześniej wypełniając formularz rejestracyjny na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezHXSf6Vp0fEOAWPS_6VQ-5zTZwQjdWSko72mx0O4OtIFf6w/viewform

  Zależnie od zainteresowań można wybrać  jeden z trzech tematów warsztatów praktycznych:

  • problemy i wyzwania w zakresie dostępności bibliotek – w oparciu o konkretne przykłady;
  • jak tworzyć dostępność cyfrową i dostępne zamówienia publiczne;
  • jak tworzyć dostępne treści i je promować, przy uwzględnieniu różnych potrzeb czytelników i zaangażowaniu odbiorców.

  20.00 – Silent Disco z Dj Boskim! (Biblioteka, Plac Kościuszki 7). Każdy  uczestnik otrzyma bezprzewodowe słuchawki, będzie mógł wybrać jeden z trzech stylów muzycznych i w jego rytmie się bawić.

  Sobota, 18 listopada 

  10.00 – Symboliczne sadzenie drzew w miejscu tworzenia Skweru 100-lecia Biblioteki (os. Sikorskiego, za blokiem nr 14)

  13.00 – Moc Słów – (Biblioteka, Plac Kościuszki 7)

  Spotkanie otwierające Klub Opowieści, przeznaczone dla dzieci w wieku 6+ wraz z rodzicami.

  17.00 – Rozmowy nieautoryzowane z poetą Tomaszem Różyckim (Biblioteka, Plac Kościuszki 7). Rozmowę o poetyckich strofach zakończymy akcentem… miechowskim, bo właśnie wtedy światło dzienne ujrzy tomik wierszy lokalnych twórców pt. „Z miechowskiej szuflady”.

  Niedziela, 19 listopada 

  16.00  - Gala 100-lecia Biblioteki (CKiS, ul. Racławicka 10)

  Gala będzie połączona z rozstrzygnięciem  konkursu literacko-plastycznego oraz wręczeniem nagród zwycięzcom. Swoistym ukoronowaniem uroczystości będzie spektakl teatralny na motywie wierszy Wisławy Szymborskiej pt. „Bomba wybuchnie w barze 13.20”

  Serdecznie zapraszamy! Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

   

Script logo