Aktualności

 • Światowy Dzień Wody

  Światowy Dzień Wody

  22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla uczniów z miechowskich szkół podstawowych.

  Spotkanie rozpoczęła Marzena Wiejak, doradca ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Paweł Wilk, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie. Opowiedzieli między innymi o jakości wody z kranu (można pić!), a także o sposobach na oszczędzanie wody. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty plastyczne. Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał butelkę filtrującą oraz orzechy piorące w prezencie.

  Warsztaty odbyły się w ramach projektu Life Eko Małopolska dla klimatu.

   

 • Za górami, za lasami...

  Za górami, za lasami...

  Jest miejsce z magicznymi księgami
  Gdy tam dotrzesz Nasz Przyjacielu
  I zasiądziesz w słonecznym fotelu
  Książek zaczniesz przerzucać karty
  Świat Przygód przed Tobą otwarty!

  Tak oto mogłaby rozpoczynać się baśń o...naszej bibliotece :)

  Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i siedmiu krasnoludków, wszyscy oni zasiedli przy czarodziejskim stoliczku razem z uczniami klasami III „c" ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Miechowie, którzy nas dziś odwiedzili podczas lekcji bibliotecznej i wyruszyliśmy razem w świat bajek. Przeczytaliśmy baśń, pt. "Żabi król" Braci Grimm o tym, jak piękna, ale kapryśna królewna zrozumiała, że „obietnic danych innym zawsze należy dotrzymywać". A wtedy, kto wie... wystarczy pocałunek i nieatrakcyjna żaba zamieni się w...przystojnego księcia. Cóż, zawsze można popróbować... :)

 • O czym marzy słonko w dniu swojego święta?

  O czym marzy słonko w dniu swojego święta?

  Odpowiadamy na pytanie zawarte w tytule – o tym, by zawsze świecić najpełniejszym blaskiem. Dzień Słońca, a właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca (ang. International Sun-Earth Day) to święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu, a także jego wpływie na życie na Błękitnej Planecie. 15 i 17 marca wraz z podopiecznymi miechowskich przedszkoli samorządowych: nr 1 (grupa 5-latków) oraz 3 (sześciolatki) przyjrzeliśmy się najjaśniejszej z gwiazd Układu Słonecznego. Dzięki naszemu wybitnemu rodakowi – Mikołajowi Kopernikowi – świat przekonał się, iż to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie na odwrót. Te i inne ciekawostki były jednym z tematów przewodnich zajęć w miechowskiej PiMBP (okazało się na przykład, iż pod względem liczby lat Słońce jest już w wieku średnim).


  Poza tym odczytaliśmy Dzieciom „Wierszyki na pogodę i niepogodę” (w końcu marzec lubi i jedno, i drugie), samemu słoneczku za to stworzyliśmy na urodziny jego „portret” z bibuły i papieru. A tych urodzin będzie jeszcze sporo – całe miliardy! Naszym małym gościom życzymy ciepła olbrzymiej gwiazdy na każdy dzień życia.

 • Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – o polskich przysłowiach

  Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – o polskich przysłowiach

  Wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Książu Małym zgłębialiśmy tajemnice rodzimych przysłów. Sprawdziliśmy, które są nam całkiem dobrze znane, a które nieco mniej. Zastanawialiśmy się, dlaczego te krótkie zdania są tak istotne dla polskiej kultury i czemu warto chociaż część z nich zapamiętać. Otóż przysłowia stanowią o nieśmiertelnym dziedzictwie danego narodu, a dodatkowo (odpowiednio zinterpretowane) pomagają zrozumieć otaczający świat.

  Na rozgrzewkę uczestnicy warsztatów zmierzyli się z krótkim quizem. Celem było dokończenie danego przysłowia. Bardzo pomogła nam lektura książki pt. „Przysłowia polskie. Rymowanki dla dzieci” autorstwa Doroty Strzemińskiej-Więckowiak. Dużo radości dał wiersz „Pogodowe psoty, czyli w marcu jak w garncu”, opowiadający o pewnym niesfornym misiu, kompletnie nieprzygotowanym na meteorologiczny zawrót głowy. Opowiedzieliśmy także o źródłach, funkcjach oraz budowie przysłów. Okazuje się nawet, że niektóre z nich potrafią ułatwić… stosowanie interpunkcji :)

  Tradycyjnie już zajęcia w miechowskiej bibliotece zwieńczyliśmy pracą plastyczną. Z papierowych serduszek powstała… pszczółka. I w jej przypadku też musimy uważać na ortografię – przecież to wyjątek! Aha, no i wypatrujmy znaków, bowiem gdy jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata :)

 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III

  Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III

  Serdecznie zapraszamy na lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III, które realizowane są w naszej instytucji.

  Proponowane tematy:

  1. Krótka historia książki, czyli jak to się właściwie zaczęło?
  Podróż w czasie - od rękopisów poczynając, a na audiobookach kończąc. Przegląd najstarszych alfabetów i próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego czasy przed wynalezieniem pisma nazywamy prehistorycznymi?

  2. Zabawa z poezją dla dzieci
  Czytanie utworów najsłynniejszych autorów wierszy dla najmłodszych (m.in.: Ignacego Krasickiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow), nauka rymowania, próby stworzenia własnego wierszyka.

  3. Mądrej głowie dość dwie słowie
  Uczymy się polskich przysłów, odkrywamy ich prawdziwe znaczenie oraz przydatność w codziennym języku.

  4. Wiosna, lato, jesień zima - nic nas z książką nie powstrzyma!
  Zajęcia tematycznie związane z określoną porą roku przy współpracy z tekstem literackim.

  5. Savoir-vivre, czyli o właściwym zachowaniu
  Nabywamy wiedzę o tym, w jaki sposób człowiek powinien radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych.

  6. Jesteśmy EKO!
  Szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania: Co zrobić, by właściwie dbać o naszą planetę? Dokąd trafiają śmieci? Z czego robi się plastikowe opakowania? Czy woda może się skończyć?

  7. Sztuka czarodziejstwa i umiejętność jej użycia w praktyce
  O magicznych słowach "dziękuję", "przepraszam” i "proszę".

  Poza wyżej wymienionymi propozycjami jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły z Państwa strony. Proponujemy także pomoc w zakresie omawiania lektur szkolnych w klasach 1-3.
  Z przyjemnością wesprzemy najmłodszych czytelników w odkrywaniu i zrozumieniu świata bohaterów literackich.

  Zajęcia są bezpłatne. Składają się z dwóch części: teoretycznej oraz warsztatów plastycznych. Obowiązują wcześniejsze zapisy:
  - bezpośrednio: Oddział dla Dzieci i Młodzieży PiMBP w Miechowie, Plac Kościuszki 7,
  - telefonicznie: 41 230 98 16, wew. 3
  - e-mailowo: dyrektor@biblioteka.miechow.pl

  W razie pytań lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Script logo