COOLSKILLS - cultural heritage as a fountain of modern youth skills

– kontynuacja działań w ramach międzynarodowego projektu

w którym PiMBP w Miechowie uczestniczy jako Parner od 1 kwietnia 2021 r.

W dniach od 8-10 grudnia br. odbyło się w mroźnym Cesis na Łotwie międzynarodowe szkolenie CoolHERITAGE ("Kultowe dziedzictwo")- kultura, sztuka, dziedzictwo - ich wpływ na rozwój kompetencji kluczowych młodzieży. Szkolenie było częścią projektu COOLSKILLS, finansowanego w ramach Programu Erasmus+. Celem szkolenia była wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie rozwoju myślenia innowacyjnego, kreatywnego i przedsiębiorczości młodzieży.

Dzięki szkoleniu udało nam się poznać nowe metody pracy edukacyjnej z młodzieżą w obszarze innowacyjności i  przedsiębiorczości, jak np. kreatywne karty design thinking, animacyjne karty „co by było gdyby”, metody z zakresu kreatywnej turystyki, interaktywne metody dziedzictwa kulturowego.

A co Ty wiesz o Miechowie i książkach?

Święta za pasem, a pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie wciąż głowią się nad tym, jakim prezentem obdarować swoich Czytelników. Było prawie siedemset nowości, powstał filmik instruktażowy do gry planszowej „Gryf Miechowski”, a dziś mamy dla Państwa (ufamy, że intrygującą) niespodziankę. Zapraszamy do rozwiązania kwizu (lub quizu, jak kto woli :), którego 25 pytań służy sprawdzeniu wiadomości na temat miechowskiej biblioteki, literatury oraz kilku innych sprawności.

Ale uwaga! Aby odnieść sukces, trzeba uzyskać co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi (czyli uzyskać 15/25 punktów), zatem zalecamy odpowiednie skupienie. W końcu wynik idzie w świat!

Życzymy zatem połamania klawiatury, rozbicia quizowego banku i serdecznie prosimy o dzielenie się wynikami z innymi uczestnikami (np. poprzez komentarze na naszej stronie Facebook lub zamieszczenie zdjęcia z końcowym rezultatem).

Bądźmy aktywni w te Święta!

Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że komputery i Internet pomagają w codziennym życiu. Podobnie aplikacje, bankomaty, kasy samoobsługowe i inne maszyny, które mają proste zadanie – ułatwić nam codzienne życie. Żeby efektywnie i bezpiecznie z nich korzystać, trzeba je poznać, oswoić, nauczyć się brać z dostępnej technologii to, co nam rzeczywiście potrzebne.

Tak powstał projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior”, który do końca grudnia jest realizowany w skali całego kraju, a na terenie Małopolski – częściowo w naszej, miechowskiej Bibliotece. Warsztaty i szkolenia dla Seniorów odbywały się na przełomie października i listopada pod okiem trenerki kompetencji cyfrowych - Urszuli Jarosz.

• Gra planszowa „Gryf Miechowski” (fot. CKiS w Miechowie)

Miechowianie nie gęsi i swoją grę mają!

W sierpniu ubiegłego roku do miechowskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel zawitał Bartosz Kosiński – twórca planszowej gry lokalnej noszącej tytuł „Gryf Miechowski”. Spotkanie z autorem zwieńczyła profesjonalna rozgrywka pomiędzy czterema osobami – panem Bartoszem, dwoma pracownikami biblioteki – Krzysztofem Kanią oraz Przemysławem Krupa – i dziennikarzem „Wieści Miechowskich”. Rezultat nie był trudny do przewidzenia – zwyciężył pierwszy z wymienionych, lecz nie o punktację ani triumf tutaj chodziło. Clou całego przedsięwzięcia miało być pojęcie zasad i reguł rządzących grą. A te niestety do mało skomplikowanych się nie zaliczają…

„Gryf Miechowski” wiąże się z umiejętnym zarządzaniem i choć potrafi dać wiele radości (a przy tym i sporą dawkę wiedzy historycznej), to nie jest przeznaczony dla ludzi niecierpliwych. Gra planszowa wymaga dużego skupienia, w miarę szybkiego liczenia (punktów różnego typu mamy tutaj co nie miara), jak również pewnej dozy sprytu. Trzeba się nastawić na co najmniej 40 minut zaciętej i często mocno wyczerpującej rywalizacji. Satysfakcja z opanowania rynku turystycznego jest jednak bezcenna! No i do tego te pięknie ilustrowane karty, dzięki którym można dogłębnie zapoznać się z najważniejszymi osobami oraz wydarzeniami Ziemi Miechowskiej.

Wśród wyposażenia znajdziemy aż  87 Kart Historii. To one decydują o atrakcyjności oferty biura turystycznego. Można mieć szczęście i trafić na przykład na „Wieżę miechowskiej bazyliki” (wartą pięć punktów atrakcyjności) lub wylosować nieco gorzej i zadowolić się jedynie dwoma czy trzema „oczkami”. Przede wszystkim jednak mamy okazję zapoznać się z takimi „perełkami” Ziemi Miechowskiej, jak: pomnik przyrody (czterechsetletnia lipa) w Książu Wielkim, XVIII-wieczny pałac w Mianocicach czy choćby kościół pw. św. Idziego w Tczycy, którego początki datowane są już na XII wiek! Przy tworzeniu kart czynny udział wzięli znakomici miechowscy historycy: Stanisław Piwowarski oraz Włodzimierz Barczyński. Nadzór nad całością projektu sprawowała dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Maria Słuszniak.

Świąteczny Miechów - konkurs z nagrodami

Burmistrz Gminy i Miasta Miechów zaprasza do udziału w konkursie pn. „Świąteczny Miechów” na najładniej oświetloną posesję lub balkon.

Konkurs ma na celu integrację lokalnej społeczności poprzez motywowanie mieszkańców do działań na rzecz gminy Miechów oraz uatrakcyjnienie jej wizerunku w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Dla autorów Prac Konkursowych Komisja przyzna dyplomy oraz nagrody rzeczowe o wartości do:

za I miejsce - 2 000,00 zł,

za II miejsce - 1 500,00 zł,

za III miejsce - 1 000,00 zł.

za wyróżnienie - 500,00 zł.

Szczegółowe informacje o Konkursie dostępne są w Wydziale Organizacyjnym i Kadr Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie tel.: 41 38 300 40 wew. 15, pok. 151. adres e-mail: gmina@miechow.eu  www.miechow.eu  oraz w Regulaminie  zamieszczonym poniżej.

Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 27 grudnia 2021 r.

Zachęcamy do udziału w konkursie.