Aktualności

 • Melodia życia

  Melodia życia

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

   

  W lekkim powiewie wiatru na weneckim placu św. Marka usłyszymy pytanie – jaka jest cena sławy i siła prawdziwej miłości? Czy istotnie jest ona „prawdziwa” tam, gdzie w grę wchodzą zaszczyty i duże pieniądze?

  Pośród łagodnych angielskich wzgórz Malvern Hills w muzyce zaklętej w bezkresnej przestrzeni, młody gitarzysta wyśpiewa swoje marzenia, a para wędrownych muzyków będzie szukała nowych dróg do siebie. Blichtr Beverly Hills ma stać się pomostem do światowej kariery dla niespełnionego saksofonisty tylko wtedy, gdy zdecyduje się on na zmianę...twarzy i operację plastyczną. Czy ewentualna popularność i poklask tłumu warty jest utraty swojego „ja”?

  Nokturn to nastrojowa instrumentalna forma muzyczna inspirowana poetyckim nastrojem nocy i takie właśnie są historie brytyjskiego noblisty japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro „Nokturny”. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu, gdzie leitmotivem jest melodia, która jak nurt naszego życia bywa, że mknie wartko pośród bajecznych krajobrazów, a bywa iż jest niczym wątły strumyk, który kończy swój bieg..

 • Wakacyjne zaopatrzenie książkowe, czyli 700+ w dwa miesiące!

  Wakacyjne zaopatrzenie książkowe, czyli 700+ w dwa miesiące!

  Już za momencik rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Czas zatem najwyższy nadrobić lekturowe zaległości. Tym bardziej iż przygotowaliśmy ogrom książek wszelakiej maści – od horroru poczynając, a na dramacie polskim kończąc. Prognozujemy, że przy wyborze dzieł naszych Czytelników czeka przyjemny zawrót głowy. Od kwietnia 2022 roku zaopatrzyliśmy Książnicę już niemal w 800 pozycji! Da się? Da się! Być może wkrótce pęknie magiczna bariera tysiąca…

  Od czego by tu zacząć? Chyba należałoby przekazać pozytywną wiadomość dla wielbicieli dużej czcionki. Zakupiliśmy kilkadziesiąt nowych dzieł z sygnaturą Wielkiej Litery, a w tym takie perełki, jak „Bez mojej zgody” Jodi Picoult, znakomity thriller „Misery” mistrza literatury grozy Stephena Kinga czy kultowej w niektórych kręgach „Agencji Złamanych Serc” Ireny Matuszkiewicz. Poza tym na Czytelników czekać będzie Weronika Wierzchowska i jej „W służbie Madame Curie”, kontrowersyjny kryminał pt. „Czterdzieści dusz” Piotra Borlika oraz „Wyspy szczęśliwe” Wioletty Sawickiej. Tak, tej, która dała nam słynny pięciotomowy cykl „Wiek miłości, wiek nienawiści”. Fani klimatów orientalnych na pewno znajdą zaś „Miłość na Bali” pióra Tanji Valko. Przypominamy, iż pod tym nietypowym nazwiskiem ukrywa się Polka – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego zresztą.

  Nowości dostępne są w naszym katalogu www 

 • Projekt „COOLSKILLS” 15-16 VI 2022 – résumé

  Fajne umiejętności, czyli od grywalizacji do celów edukacyjnych

  Projekt „COOLSKILLS” 15-16 VI 2022 – résumé

   

  COOLSKILLS – pod tym intrygującym tytułem skrywa się niezwykle odpowiedzialny projekt. Konkretnie mowa tutaj o wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego jako źródła rozwoju nowoczesnych umiejętności młodzieży. Celem nadrzędnym jest wspieranie budowania potencjału osób pracujących z młodzieżą w zakresie rozwoju wszelakich kompetencji, w tym społecznych, kreatywności czy innowacyjności. A wszystko to w oparciu o edukację z zakresu dziedzictwa kulturowego. Liderem projektu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, zaś jednym ze współpartnerów (co z dumą podkreślamy) – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie. I to właśnie w naszym pięknym i zabytkowym miasteczku pojawiła się międzynarodowa grupa z Łotwy oraz Czech, aby odbyć szkolenie. Pierwszego dnia – w środę 15 czerwca – kameralna grupa pod wodzą koordynatorki tego międzynarodowego projektu i jednocześnie tłumaczki Magdaleny Szczudło zwiedziła klejnot koronny naszej miejscowości – Bazylikę Grobu Bożego. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pełnego pasji i energii życiowej przewodnika w postaci byłego dyrektora Muzeum Ziemi Miechowskiej –  Włodzimierza Barczyńskiego. Z właściwą sobie swadą opowiadał on o zawiłych losach świątyni, jej wzlotach i upadkach, wspaniałych freskach, rzeźbach i ołtarzach. Na naszych czeskich i łotewskich przyjaciołach kościół zrobił kolosalne wrażenie, czemu zresztą trudno się dziwić. Goście pojawili się w Muzeum Ziemi Miechowskiej, zawitali także do naszej Biblioteki, gdzie o instytucji opowiadała im dyrektor Maria Słuszniak. Po części „podróżniczej”  nadszedł czas na oficjalny obiad w restauracji „Vita”, a potem należało zakasać rękawy. W sali konferencyjnej PiMBP Bartosz Kosiński przygotował dla uczestników projektu ćwiczenia z pierwszej pomocy. Nie były to jednak jakieś nudne powszechne zadania niczym na lekcjach z przysposobienia obronnego, gdzie głównym atrybutem był przestarzały fantom. Tym razem partycypanci zostali niejako wciągnięci w akcję dzięki interaktywnemu filmikowi, w którym to oni sterowali główną postacią. Liczyła się nie tylko wiedza, lecz również czas reakcji i umiejętność kooperacji z partnerem. Zdradzimy tylko, że mimo usilnych starań i głębokiego zaangażowania nie wszystkim udało się uratować biednego Jake’a…

 • Bezpieczna kanikuła, czyli jak odpowiedzialnie spędzać wakacje

  Bezpieczna kanikuła, czyli jak odpowiedzialnie spędzać wakacje

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Wypatruje ich każdy uczeń (nauczyciel też, tylko nie wypada mu się przyznać :). Gdy wielkimi krokami zbliża się koniec czerwca, tematem numer jeden w głowach podopiecznych wszelkich placówek opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjnych staje się cudowny okres – WAKACJE! Nieustannie jednak należy chłodzić młode rozgrzane głowy, bowiem okres letnich ferii nie oznacza wcale zaniku wszelakiego rodzaju niebezpieczeństw. Dlatego też 15 VI br. do naszej Książnicy zaprosiliśmy pięcioletnie dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Miechowie. Tematem zajęć stało się właśnie zwrócenie uwagi na sprawy bezpieczeństwa podczas dłuuuugiej przerwy od zajęć szkolnych.

 • Wakacje z Biblioteką!

   

   

   

      

      

Script logo