Baranek, kurczaczek i koszyczek – Wielkanoc oczami najmłodszych w Dyskusyjnym Klubie Książki

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

12 kwietnia 2022 roku – do najważniejszych świąt w świecie chrześcijańskim pozostały już tylko dni i godziny, a tymczasem w naszej miechowskiej Bibliotece w zajęciach online na temat Wielkanocy wzięli udział podopieczni krakowskiego Przedszkola Samorządowego nr 14.  Młodociani, razem z panią prowadzącą, wpadli z wizytą do Kasi Radwańskiej – bohaterki opowiadania pt. „Ochota na smakołyki” autorstwa Beaty Kołodziej. Dzięki przygodom dziewczynki, dzieci dowiedziały się, iż mazurki służą nie tylko do śpiewania, zaś w Wielką Sobotę „święconki” jeszcze nie kosztujemy (no chyba że zrobimy wyjątek dla słodyczy :)

• Nowości czytelnicze

A liczba ich siedemdziesiąt i siedem… – kwietniowe nowości w naszej Bibliotece

Kwiecień plecień i przeplata, chociaż akurat teraz patrząc za okno trudno wyszukiwać oznak lata, prędzej już klimatów jesienno-zimowych. Na szczęście w miechowskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Czytelnicy mogą z dużą dozą pewności oczekiwać nowych pachnących dzieł rodzimej i światowej literatury ze znakiem najwyższej jakości. Ósmego kwietnia br. udostępniono do wypożyczenia 77 pozycji. Coś dla siebie powinni znaleźć zarówno sympatycy kryminałów (choćby w postaci „Zemsty” norweskiego mistrza tego gatunku Jo Nesbø), jak i ciepłej oraz wzruszającej powieści obyczajowej („Ostatni śnieg tej zimy” pióra Natalii Sońskiej czy „Jutro będziesz mój” – pierwsza część cyklu o losach rodziny Adair). Z reportaży wato zwrócić szczególną uwagę na wstrząsające dzieło Wojciecha Tochmana „Dzisiaj narysujemy śmierć”. To kolejne już w historii literatury spojrzenie na temat ludobójstwa w Rwandzie. Z dzisiejszego punktu widzenia, w świetle wydarzeń mających miejsce na terenie naszego wschodniego sąsiada, istotną pozycją lekturową powinna się stać książka Arkadiusza Stempina – „Większe zło. Polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski”. Tym bardziej że nie cofa się ona przed zobrazowaniem sposobu działania, czy, nazwijmy rzeczy po imieniu, mordowania przeciwników politycznych na zlecenie Kremla…

Warto dodać, że to nie ostatnie nowości, które w niedługim okresie zostaną włączone do miechowskiego księgozbioru. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych postanowiliśmy jednak zrobić skromny prezent naszym wiernym Czytelnikom i uruchomić niewielką część książkowych pozycji wcześniej. Tak aby oprócz pisanek, pieczenia mazurków i dekorowania koszyka znalazł się też czas na dobrą książkę.

Nowości dostępne są w naszym katalogu www

Najlepszy przyjaciel… trzylatka – o zwierzętach w Dyskusyjnym Klubie Książki

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

5 kwietnia br. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie podjęła się nie lada wyzwania. Zorganizowała zajęcia online dla trzyletnich milusińskich z Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie. A jak wiemy, najmłodsi za siedzeniem w miejscu nie przepadają. Tym istotniejszy był właściwy wybór tematu, który przykuje uwagę dzieci. No a kto z nas nie kocha zwierząt? Przecież większość homo sapiens ma swojego futrzanego (mniej lub bardziej) przyjaciela.

• Witajcie w Szkole Magii i Czarodziejstwa!

Witajcie w Szkole Magii i Czarodziejstwa! - krzyżówka

• „Kali jeść, Kali pić” – co tak naprawdę wiemy o własnym języku?

W poniższej krzyżówce, którą przygotowaliśmy dla naszych najdroższych Czytelników występuje „wielkiej materii pomieszanie”, jak rzekłby jeden z bohaterów niezapomnianej sienkiewiczowskiej Trylogii.

Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno wielbiciele ortografii (tak, wiemy, iż jest ich coraz mniej), jak również osoby chcące dowiedzieć się czegoś na temat historii naszego pięknego języka.

Ostrzegamy jednak – zadanie nie należy do łatwych i tylko najwytrwalsi będą w stanie sprostać wszystkim dwunastu hasłom.

Powodzenia!

Link: https://crosswordlabs.com/view/kali-jesc-kali-pic-co-tak-naprawde-wiemy-o-wasnym-jezyku-2