• Wakacje z Biblioteką!

• Spotkanie autorskie online z Tomaszem Sekielskim!

Spotkanie autorskie online z Tomaszem Sekielskim.

Rozmowę prowadził Artur Nowak

• Zofia Stanecka - Basia i biblioteka

Klucz do mądrości

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

Szelest kartek obiecuje nam niezwykłe chwile wzruszeń oraz radości, zaprasza do krainy przygód, marzeń i mądrości...

Każdy z nas może sięgnąć po „magiczny klucz”, który otwiera jej podwoje, bo to biblioteka i książki są biletem wstępu do nowych intrygujących światów. Aby już najmłodsi mogli rozpocząć swoją wędrówkę tymi nowymi fascynującymi ścieżkami, 5 maja, podczas „Tygodnia Bibliotek”, zorganizowaliśmy wirtualne spotkanie z wychowankami Przedszkola Samorządowego nr 2 w Miechowie.

• .

Spotkanie autorskie on-line w ramach Tygodnia Bibliotek z Błażejem Torańskim

25 uderzeń kijem lub pejczem dla dziecka, które miało wszy, 10 batów za to, że mała dziewczynka nie chciała się uczyć niemieckiej piosenki, 60 batów dla innej, która wygłodniała zrzuciła z drzewa gruszki, a za to, że jej koleżanka wzięła nieco chleba z kuchni została pobita do utraty przytomności. Wstrząsający obraz kilkuletnich dzieci, które pracowały – „zaprzężone” do rzemiennych szelek, ciągnąc dwutonowy betonowy walec.

Polskie dzieci zabijane głodem i morderczą pracą.

Te wstrząsające obrazy „piekła na ziemi” przedstawia nam w prezentowanym w ramach „Tygodnia Bibliotek” spotkaniu autorskim on-line Błażej Torański, łódzki pisarz i publicysta, specjalizujący się w literaturze faktu, współautor książki „Mały Oświęcim”. Precyzyjnie odkrywa kolejne karty przemilczanej opowieści o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski. Obóz przy ulicy Przemysłowej był przeznaczony dla polskich dzieci a utworzony został na terenie łódzkiego getta. Kierowano tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia.

Nazywane w dokumentach niemieckich – „polskim elementem przestępczym”, trafiały do obozu za swoją polskość. Często były to dzieci oficerów, urzędników państwowych. Za ich jedyne przewinienie uznawano to, że były Polakami i za to też miały stracić życie.

Niemcy zrobili wszystko, aby cały świat o tym obozie zapomniał, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański, autorzy tej publikacji, czynią wszystko, aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i ich ofiarach, ujrzała światło dziennie.

Rozmowę prowadził Krzysztof Oczkowicz, dziennikarz „Wieści Miechowskich”.

• Nowości czytelnicze

Z wiosną w plecaku

Nieśmiałe przebłyski słońca, cieplejszy powiew wiatru i pierwsze wiosenne kwiaty przynoszą zapowiedź czasu, który spędzimy na majowych piknikach i spotkaniach z przyjaciółmi pośród budzącej się do życia przyrody.

Smukła brzoza przywróci nam energię, majestatyczna lipa ukoi duszę, a potężny dąb doda sił witalnych...Niewiarygodne?

A jednak…Zwolennicy sylwoterapii wciąż przekonują nas o  leczniczej mocy przebywania pośród leśnych ostępów, ale i naszych domowych sadów i zagajników. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć nieco więcej o cudownej mocy drzew, warto sięgnąć do jednej z naszych wiosennych nowości – „Lasoterapia” Katarzyny Simonienko.

Bo pakując do plecaka prowiant na nasze eskapady, dobrze jest pamiętać i o tym najbardziej nam wiernym przyjacielu, o …książce. Przypominamy to, zwłaszcza teraz, podczas  trwania „Tygodnika Bibliotek 2021” wraz z jego przewodnim hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.  Dlatego też my, ze swej strony, staramy się w ostatniej ofercie nowości czytelniczych, podsunąć Państwu bardzo różnorodny zakres propozycji. Są opowieści o dziejach brytyjskiej rodziny królewskiej, biograficzne wspomnienia o Gustawie Holoubku czy też ludowa historia Polski. Magdalena Kordel, Przemysław Żarski, Graham  Masterton – każdy znajdzie swojego ulubionego autora.

I tym sposobem oprócz smakowitych przekąsek w plecaku będziemy mieli „na deser” i dużo uśmiechu, i nieco akcji, a nawet szczyptę horroru.

Nowości czytelnicze dostępne w naszym katalogu internetowym https://bit.ly/35E6U4X

Zapraszamy!

Znajdziesz nas w bibliotece!