Aktualności

 • Nowości czytelnicze

  Maj wśród nowości z miechowską Książnicą

  Nadszedł ukochany miesiąc Polaków – pogoda wreszcie postanowiła ukazać jaśniejsze oblicze, zaś Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie przygotowała dla swoich Czytelników sporo nowości wydawniczych. I tak wśród dzieł obyczajowych warto zwrócić uwagę na takie tytuły, jak „Wpadka roku” Gabrieli Gargaś – drugi tom cyklu pod jakże oryginalnym tytułem „Kobieta idealnie nieidealna” – czy „Pracownię dobrych myśli” pióra Magdaleny Witkiewicz. Wielbicieli brytyjskiej pisarki Santy Montefiore będą próbowali odkryć „Tajemnicę morskiej latarni”, zaś o kolejnych perypetiach bohaterów „Sagi wiejskiej” Kasi Bulicz-Kasprzak bibliofile poczytają w trzecim tomie cyklu – „Zielone pastwiska”. Nie samymi utworami obyczajowymi żyje wszakże biblioteka. Miłośnicy nieco szybszego bicia serca podczas romansu z lekturą   zapewne chętnie sięgną po uznanego Igora Brejdyganta, choć akurat jego „Wiatr” spotkał się z mocno mieszanymi ocenami czytelników.

  Nasza Książnica stara się także nie zapominać o klasyce. Mistrzyni angielskiej opowieści niesamowitej oraz horroru – Susan Hill – będzie jak zawsze próbowała utrzymać widzów na krawędzi rozsądku i szaleństwa za pomocą antologii krótkich form pt. „Zagrabione życie”.

  W literaturze popularnonaukowej postanowiliśmy zaufać Mariuszowi Borowiakowi i jego niemałej wiedzy dotyczącej historii okrętów podwodnych oraz polskiej marynarki wojennej II Rzeczypospolitej. Wysokim notowaniem może się zwłaszcza pochwalić dzieło pt. „Mała flota bez mitów”. Pozycja traktująca między innymi o mało znanych dotychczas faktach z życia ludzi morza, często  umiejętnie zacieranych i ukrywanych (bunty załóg, dezercje, nadużycia, demoralizację, kolizje okrętów, przypadki nieudolnego dowodzenia i wstydliwe epizody), może pochwalić się niezwykle wysoką średnią (7.8/10) na popularnym portalu lubimyczytac.pl. Warto zatem zarezerwować sobie parę godzin na zaznajomienie się z nią. Niezwykle ciekawie, ale i nieco przerażająco zapowiada się za to książka dwóch autorów – Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza. „Nadchodzi III wojna światowa” to nie tylko niepoprawne politycznie rozmowy o geopolityce i historii, lecz również  próba aktualizacji stosunków międzynarodowych, które w sposób znaczący uległy zmianie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzieło niepokojące, ale i na czasie. Niestety…

  Nowości dostępne są w naszym katalogu www 

 • „Kochane zwierzęta” Ewa Mirkowska

  Małe smerfy wśród książek – spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek

  Bardzo wesoło zrobiło się w naszej Bibliotece tego środowego przedpołudnia 11 maja. Wszystko z powodu wizyty podopiecznych miechowskiego żłobka „Smerfusie”. Ciekawscy i niezwykle energiczni milusińscy zawitali do naszej instytucji w szczególnym czasie – od ósmego do piętnastego maja obchodzimy bowiem Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

  Dzieci miały okazję zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi pomieszczeniami instytucji: w czytelni kolorowały obrazki, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży zaznajamiały się z kącikiem książki. Była też lektura dzieła pt. „Kochane zwierzęta” Ewy Mirkowskiej, no bo przecież każdy mały człowiek uwielbia swoich futrzanych przyjaciół. Pani prowadząca zaznajomiła milusińskich z zadaniami biblioteki i bibliotekarzy, a nawet zaprosiła przemiłych gości do wypożyczalni dla dorosłych, gdzie sami mogli się przekonać, jaką frajdę sprawia poszukiwanie książki wśród katalogów jezdnych, poruszanych przy pomocy… kierownicy. Możemy Państwu zdradzić, że radości z obsługi wyżej wymienionego sprzętu nie było końca :)

 • Zmierz się z pogromcą potworów! – krzyżówka

  Zmierz się z pogromcą potworów! – krzyżówka

  Geralt z Rivii – postać ta od dekad rozpala wyobraźnię wielu pokoleń czytelników, graczy i wielbicieli telewizyjnego ekranu. Nic dziwnego, bo opowiadania oraz saga o przygodach słynnego wiedźmina w wykonaniu Andrzeja Sapkowskiego to prawdziwa perełka polskiej fantastyki. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, jak dobrze jest Państwu znany świat pełen potworów, magii, bezwzględnych czarodziejów oraz… wielkiej miłości.

   Link: https://crosswordlabs.com/embed/pomylies-niebo-z-gwiazdami-odbitymi-noca-na-powierzchni-stawu-co-wiesz-o-najsynniejszym-pogromcy-potworow-w-polskiej-kulturze-2

   

 • Informacja!

  Informacja!

  Szanowni Czytelnicy,
  uprzejmie informujemy, że w dniach:

  • 15 kwietnia (Wielki Piątek): Biblioteka czynna będzie w godzinach 8.00-16.00.
  • 16 kwietnia (Wielka Sobota): Biblioteka będzie nieczynna.
 • Baranek, kurczaczek i koszyczek – Wielkanoc oczami najmłodszych w Dyskusyjnym Klubie Książki

  Baranek, kurczaczek i koszyczek – Wielkanoc oczami najmłodszych w Dyskusyjnym Klubie Książki

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  12 kwietnia 2022 roku – do najważniejszych świąt w świecie chrześcijańskim pozostały już tylko dni i godziny, a tymczasem w naszej miechowskiej Bibliotece w zajęciach online na temat Wielkanocy wzięli udział podopieczni krakowskiego Przedszkola Samorządowego nr 14.  Młodociani, razem z panią prowadzącą, wpadli z wizytą do Kasi Radwańskiej – bohaterki opowiadania pt. „Ochota na smakołyki” autorstwa Beaty Kołodziej. Dzięki przygodom dziewczynki, dzieci dowiedziały się, iż mazurki służą nie tylko do śpiewania, zaś w Wielką Sobotę „święconki” jeszcze nie kosztujemy (no chyba że zrobimy wyjątek dla słodyczy :)

Script logo