Aktualności

 • A co Ty wiesz o Miechowie i książkach?

  A co Ty wiesz o Miechowie i książkach?

  Święta za pasem, a pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie wciąż głowią się nad tym, jakim prezentem obdarować swoich Czytelników. Było prawie siedemset nowości, powstał filmik instruktażowy do gry planszowej „Gryf Miechowski”, a dziś mamy dla Państwa (ufamy, że intrygującą) niespodziankę. Zapraszamy do rozwiązania kwizu (lub quizu, jak kto woli :), którego 25 pytań służy sprawdzeniu wiadomości na temat miechowskiej biblioteki, literatury oraz kilku innych sprawności.

  Ale uwaga! Aby odnieść sukces, trzeba uzyskać co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi (czyli uzyskać 15/25 punktów), zatem zalecamy odpowiednie skupienie. W końcu wynik idzie w świat!

  Życzymy zatem połamania klawiatury, rozbicia quizowego banku i serdecznie prosimy o dzielenie się wynikami z innymi uczestnikami (np. poprzez komentarze na naszej stronie Facebook lub zamieszczenie zdjęcia z końcowym rezultatem).

  Bądźmy aktywni w te Święta! 

 • Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

  Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

  Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że komputery i Internet pomagają w codziennym życiu. Podobnie aplikacje, bankomaty, kasy samoobsługowe i inne maszyny, które mają proste zadanie – ułatwić nam codzienne życie. Żeby efektywnie i bezpiecznie z nich korzystać, trzeba je poznać, oswoić, nauczyć się brać z dostępnej technologii to, co nam rzeczywiście potrzebne.

  Tak powstał projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior”, który do końca grudnia jest realizowany w skali całego kraju, a na terenie Małopolski – częściowo w naszej, miechowskiej Bibliotece. Warsztaty i szkolenia dla Seniorów odbywały się na przełomie października i listopada pod okiem trenerki kompetencji cyfrowych - Urszuli Jarosz.

 • Gra planszowa „Gryf Miechowski” (fot. CKiS w Miechowie)

  Miechowianie nie gęsi i swoją grę mają!

  W sierpniu ubiegłego roku do miechowskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel zawitał Bartosz Kosiński – twórca planszowej gry lokalnej noszącej tytuł „Gryf Miechowski”. Spotkanie z autorem zwieńczyła profesjonalna rozgrywka pomiędzy czterema osobami – panem Bartoszem, dwoma pracownikami biblioteki – Krzysztofem Kanią oraz Przemysławem Krupa – i dziennikarzem „Wieści Miechowskich”. Rezultat nie był trudny do przewidzenia – zwyciężył pierwszy z wymienionych, lecz nie o punktację ani triumf tutaj chodziło. Clou całego przedsięwzięcia miało być pojęcie zasad i reguł rządzących grą. A te niestety do mało skomplikowanych się nie zaliczają…

  „Gryf Miechowski” wiąże się z umiejętnym zarządzaniem i choć potrafi dać wiele radości (a przy tym i sporą dawkę wiedzy historycznej), to nie jest przeznaczony dla ludzi niecierpliwych. Gra planszowa wymaga dużego skupienia, w miarę szybkiego liczenia (punktów różnego typu mamy tutaj co nie miara), jak również pewnej dozy sprytu. Trzeba się nastawić na co najmniej 40 minut zaciętej i często mocno wyczerpującej rywalizacji. Satysfakcja z opanowania rynku turystycznego jest jednak bezcenna! No i do tego te pięknie ilustrowane karty, dzięki którym można dogłębnie zapoznać się z najważniejszymi osobami oraz wydarzeniami Ziemi Miechowskiej.

  Wśród wyposażenia znajdziemy aż  87 Kart Historii. To one decydują o atrakcyjności oferty biura turystycznego. Można mieć szczęście i trafić na przykład na „Wieżę miechowskiej bazyliki” (wartą pięć punktów atrakcyjności) lub wylosować nieco gorzej i zadowolić się jedynie dwoma czy trzema „oczkami”. Przede wszystkim jednak mamy okazję zapoznać się z takimi „perełkami” Ziemi Miechowskiej, jak: pomnik przyrody (czterechsetletnia lipa) w Książu Wielkim, XVIII-wieczny pałac w Mianocicach czy choćby kościół pw. św. Idziego w Tczycy, którego początki datowane są już na XII wiek! Przy tworzeniu kart czynny udział wzięli znakomici miechowscy historycy: Stanisław Piwowarski oraz Włodzimierz Barczyński. Nadzór nad całością projektu sprawowała dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Maria Słuszniak.

 • Świąteczny Miechów - konkurs z nagrodami

  Świąteczny Miechów - konkurs z nagrodami

  Burmistrz Gminy i Miasta Miechów zaprasza do udziału w konkursie pn. „Świąteczny Miechów” na najładniej oświetloną posesję lub balkon.

  Konkurs ma na celu integrację lokalnej społeczności poprzez motywowanie mieszkańców do działań na rzecz gminy Miechów oraz uatrakcyjnienie jej wizerunku w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

   

  Dla autorów Prac Konkursowych Komisja przyzna dyplomy oraz nagrody rzeczowe o wartości do:

  za I miejsce - 2 000,00 zł,

  za II miejsce - 1 500,00 zł,

  za III miejsce - 1 000,00 zł.

  za wyróżnienie - 500,00 zł.

  Szczegółowe informacje o Konkursie dostępne są w Wydziale Organizacyjnym i Kadr Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie tel.: 41 38 300 40 wew. 15, pok. 151. adres e-mail: gmina@miechow.eu  www.miechow.eu  oraz w Regulaminie  zamieszczonym poniżej.  

  Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 27 grudnia 2021 r.

   Zachęcamy do udziału w konkursie.

 • Prezent na Gwiazdkę! Prawie 700 nowych tytułów!

  Prezent na Gwiazdkę! Prawie 700 nowych tytułów!

  Gdy zimowe niebo zasnuwają ciężkie chmury, mróz skrzypi pod butami, a śnieg przyodzieje nasz krajobraz w białą szatę, każdy z nas szuka ciepła domowego zacisza. Ogień wesoło tańczący w kominku, głęboki fotel, w którym będziemy mogli zatonąć z filiżanka aromatycznej gorącej czekolady i…no właśnie! Do szczęścia potrzeba nam jeszcze tylko…dobrej książki.

  Drodzy Czytelnicy, dlatego w naszej świątecznej ofercie przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego! Na ten bożonarodzeniowy magiczny czas chcemy udostępnić Wam zestaw prawie… siedmiuset (!) nowych tytułów.

  Zakup tych nowości został dokonany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

  I tak oto możemy poznać policyjny warsztat od kuchni w książce Doroty Kowalskiej „Policjanci i ich najważniejsze sprawy”, odkryć „Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy” wraz z Jakubem Pomezańskim bądź zagłębić się w arkana filozofii, czytając bogato ilustrowaną pozycję – „Filozofia – wszystko, co trzeba wiedzieć zawarte w jednej książce!” – szybki kurs filozofii dla każdego.

  Jeśli chcemy się nieco oderwać od zimowej aury, oferujemy Wam porady, jak za pomocą światła pokonać wszelkie dolegliwości - Andreas Moritz poprowadzi nas swoimi ścieżkami w książce „Słońce – światło, które leczy”, a Juliet Diaz odkryje niezwykły świat w „Magii roślin”.

  Czas pandemii zatrzymuje nas w domu, a więc może warto poeksperymentować w kuchni? Przedstawiamy praktyczne przepisy - tygodniowe menu „oszczędnej i gospodarnej Polki”- z tego, co jest „pod ręka” w „Kuchni towarzyskiej i uczuciowej” Andy Rottenberg. Dla ambitnych mamy z kolei „Domowy wypiek chleba” L.Chattman, a także – „Chce się szyć” Podręczne ABC sztuki krawieckiej J.Leśniaka oraz „Coś pięknego! Poznaj haft i naucz się wyszywać krok po kroku” K.Muszaka.

  Miłośnicy biografii także mogą być usatysfakcjonowani, bo wśród naszych propozycji są m.in. te o: Stalinie ( „Dwór Czerwonego Cara” S.S.Montefiore) , doktorze Mengele ( „Doktor z Auschwitz” U.Vollein), Stefanie Żeromski sportretowanym przez Barbarę Wachowicz, a także budząca niemałe kontrowersje -„Don Stanislao” Druga twarz kardynała Dziwisza- Marcina Gutowskiego.

  Tropiciele wątków historycznych mogą wraz W.Sumlińskim, E.Kurek i T.Budzyńskim wybrać „Powrót do Jedwabnego”, „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach” W.Polaka, S.Galij-Skarbińskiej, ks.M.Damazyna lub poczuć na sobie oddech socjalizmu dzięki Iwonie Kienzler i jej lekturze – „Gierek i jego czerwony dwór Partia, rodzina, towarzysze”.

  Naszych młodszych czytelników zapraszamy w niezwykłą podróż po „Gabinecie anatomii” Carnovsky’ego. Udamy się w …głąb ludzkiego ciała, którego tajniki poznamy, używając magicznych soczewek. Przykładając czerwoną zobaczymy szkielet, przez zieloną mięśnie, a narządy i naczynia krwionośne przez niebieską.

  Dla osób, które preferują większy rozmiar czcionki, mamy całą serie książek w cyklu „Wielkie Litery” autorstwa, m.in.: Roberta Małeckiego, Jayne Krentz, Danielle Steel czy Marka Stelara.

  Fani „książek z dreszczykiem” poczują emocje, wybierając „Zazdrość” J.Nesbo, „Instynkt łowcy” A.Kavy lub thriller psychologiczny „Poznasz mnie” S.A.Denzil. A świąteczny oddech złapiemy pośród zaśnieżonych bieszczadzkich krajobrazów wraz z Katarzyną Misiołek i jej opowieścią „Śnieg otulił bielą” oraz z Agnieszką Olejnik w „Zupełnie inny cud”, która udowadnia, że wcale nie trzeba czekać na anioły, bo przecież każdy ma własne skrzydła…

  I taką mamy właśnie nadzieję, że w ten świąteczny czas te lektury wyposażą Naszych Czytelników w uśmiech i dobre emocje, otworzą drzwi do poznania nowych niezwykłych światów i przeżycia ekscytujących przygódJ

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi książkami w zakładce „Nowości”.

   

Script logo