Aktualności

  • Projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim”

    Złapaliśmy w sieć… laptopy

    Większość Polaków od dawien dawna marzy o trafieniu szóstki w totka. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie może pochwalić się taką samą liczbą „trafionych”… komputerów! Jak do tego doszło? Śpieszymy z wyjaśnieniem. W okresie od 16.04.2020 roku do 1.10.2021 miechowska PiMBP brała udział w projekcie pod nazwą „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Właśnie dzięki takim inicjatywom, skierowanym do gminnych samorządowych instytucji kultury, ich pracowników oraz dzieci i młodzieży, podnosi się kompetencje czytelników oraz bibliotekarzy, jak również dba o odpowiednie zaplecze technologiczne bibliotek.

    Projekt przebiegał według dwóch etapów: w pierwszym – teoretycznym – pracownik PiMBP w Miechowie (Przemysław Krupa) przeszedł 3-dniowe warsztaty obejmujące swą tematyką: dziennikarstwo online, projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, kompetencje medialne, projektowanie i realizację serwisów internetowych oraz gier mobilnych. Drugi etap polegał już na szkoleniu praktycznym. Podczas niego prowadzący przeprowadził 15 dwugodzinnych (2 x 45 minut) zajęć dla dzieci oraz młodzieży. Po nich każdy uczestnik wiedział już, czym jest Splitshire, kto ułożył kolory na kole barw, a nawet jaka jest najpopularniejsza czcionka świata (prawidłowa odpowiedź – Helvetica). Dodatkowo każdy biorący udział w szkoleniu otrzymał efektowne zaświadczenie o ukończeniu kursu. Zdradzimy, iż wielu zdołało zaliczyć test na 100%! Gratulujemy!

    Za udział w projekcie „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim” Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju przekazała naszej Bibliotece sześć nowych laptopów. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną i wytyczne z nią związane dodatkowe laptopy niewątpliwie poprawią jakość i komfort korzystania z czytelni przez naszych użytkowników. Planujemy, że otrzymany sprzęt umożliwi zorganizowanie zajęć dla osób starszych, dzieci i młodzieży w zakresie kompetencji cyfrowych. W dzisiejszych czasach umiejętności te są w końcu nieodzownym elementem rzeczywistości.

  • Żegnamy Jerzego Malatyńskiego

     

    29 stycznia 2022 r. zmarł autor książek ilustrujących dawne oblicze Miechowa, społecznik i propagator wiedzy historycznej o naszym regionie.

     

    Potrafił zatrzymać piękno w kadrze

     Procesja Bożego Ciała na miechowskim rynku przy udziale austriackich żołnierzy w roku 1916,  stare urokliwe  uliczki Janowa Dolnego, Klasztor Bożogrobców, który w XIX wieku był kwaterą dla wojska rosyjskiego…

    To tylko nieliczne z wielu wspaniałych fotografii, widokówek  dokumentujących dzieje naszego miasta i jego okolic, które w swej książce „Miechów na dawnych pocztówkach”( i jej późniejszym wznowieniu) przedstawił Jerzy Malatyński.

    Niezwykły Człowiek, który potrafił zatrzymać piękno naszego miasta, ożywić tchnienie przeszłości  i zabrać nas w fascynującą podróż przez minione dzieje.  Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Jerzego w dniu 29 stycznia 2022 roku. Zarówno On, jak i Jego bliscy odznaczyli się wieloma zasługami dla naszego regionu.

  • Spotkania DKK w 2021

    Odkrywając świat i ludzi, czyli nasze spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w roku 2021

    Dlaczego Islandczycy wierzą w elfy, a norweskie swetry z reniferami cieszą się taką popularnością? Czy z przemijaniem można się pogodzić? Ile warto zapłacić za sławę i uznanie tłumów? Te i podobne pytania nurtowały nas podczas naszych literackich wojaży...

    Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych uwzględniały tematycznie zainteresowania i preferencje ich uczestników dotyczące wybranych kręgów literatury.  Za jeden z naszych priorytetowych celów obraliśmy sobie udowodnienie, że literatura jest nie tylko ożywczym wytchnieniem dla naszego umysłu, ale też może stać się inspiracją i motywacją – kluczem na drodze własnej samorealizacji.

    Książka bowiem staje się  obecnie nie tylko przedmiotem, ale i podmiotem - przyjacielem w trudnych czasach, gdzie już uległy zatarciu dawne relacje między ludźmi, a wspólna lektura i dyskusja o niej stanowi ponowny pomost w nawiązywaniu relacji z drugim człowiekiem oraz okazję do rozwoju swojej osobowości.

  • Ferie zimowe z biblioteką!

    Już wkrótce upragnione ferie!

    Naszych najmłodszych Czytelników zachęcamy, aby pośród krajobrazów otulonych białym puchem i zimowych zabaw na śniegu, nie zapomnieli i o nas.

    Mamy dla Was  wspaniałą ofertę - proponujemy spędzenie wolnego czasu w naprawdę doborowym towarzystwie. Wesoła i nieco szalona Pippi Pończoszanka, ciekawa świata Tola oraz Zuzia i Maks, którzy co rusz przeżywają niesamowite przygody, sprawią, że ani przez chwilę nie będziecie się nudzić, przychodząc do nas.

    Zimowa kraina książek i zabaw już na Was czeka!

    Zapraszamy!

  • COOLSKILLS - cultural heritage as a fountain of modern youth skills

    COOLSKILLS - cultural heritage as a fountain of modern youth skills

    – kontynuacja działań w ramach międzynarodowego projektu

    w którym PiMBP w Miechowie uczestniczy jako Parner od 1 kwietnia 2021 r.

     

    W dniach od 8-10 grudnia br. odbyło się w mroźnym Cesis na Łotwie międzynarodowe szkolenie CoolHERITAGE ("Kultowe dziedzictwo")- kultura, sztuka, dziedzictwo - ich wpływ na rozwój kompetencji kluczowych młodzieży. Szkolenie było częścią projektu COOLSKILLS, finansowanego w ramach Programu Erasmus+. Celem szkolenia była wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie rozwoju myślenia innowacyjnego, kreatywnego i przedsiębiorczości młodzieży.

    Dzięki szkoleniu udało nam się poznać nowe metody pracy edukacyjnej z młodzieżą w obszarze innowacyjności i  przedsiębiorczości, jak np. kreatywne karty design thinking, animacyjne karty „co by było gdyby”, metody z zakresu kreatywnej turystyki, interaktywne metody dziedzictwa kulturowego.

Script logo