• Spotkania DKK w 2021

Odkrywając świat i ludzi, czyli nasze spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w roku 2021

Dlaczego Islandczycy wierzą w elfy, a norweskie swetry z reniferami cieszą się taką popularnością? Czy z przemijaniem można się pogodzić? Ile warto zapłacić za sławę i uznanie tłumów? Te i podobne pytania nurtowały nas podczas naszych literackich wojaży...

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych uwzględniały tematycznie zainteresowania i preferencje ich uczestników dotyczące wybranych kręgów literatury.  Za jeden z naszych priorytetowych celów obraliśmy sobie udowodnienie, że literatura jest nie tylko ożywczym wytchnieniem dla naszego umysłu, ale też może stać się inspiracją i motywacją – kluczem na drodze własnej samorealizacji.

Książka bowiem staje się  obecnie nie tylko przedmiotem, ale i podmiotem - przyjacielem w trudnych czasach, gdzie już uległy zatarciu dawne relacje między ludźmi, a wspólna lektura i dyskusja o niej stanowi ponowny pomost w nawiązywaniu relacji z drugim człowiekiem oraz okazję do rozwoju swojej osobowości.

• Ferie zimowe z biblioteką!

Już wkrótce upragnione ferie!

Naszych najmłodszych Czytelników zachęcamy, aby pośród krajobrazów otulonych białym puchem i zimowych zabaw na śniegu, nie zapomnieli i o nas.

Mamy dla Was  wspaniałą ofertę - proponujemy spędzenie wolnego czasu w naprawdę doborowym towarzystwie. Wesoła i nieco szalona Pippi Pończoszanka, ciekawa świata Tola oraz Zuzia i Maks, którzy co rusz przeżywają niesamowite przygody, sprawią, że ani przez chwilę nie będziecie się nudzić, przychodząc do nas.

Zimowa kraina książek i zabaw już na Was czeka!

Zapraszamy!

COOLSKILLS - cultural heritage as a fountain of modern youth skills

– kontynuacja działań w ramach międzynarodowego projektu

w którym PiMBP w Miechowie uczestniczy jako Parner od 1 kwietnia 2021 r.

W dniach od 8-10 grudnia br. odbyło się w mroźnym Cesis na Łotwie międzynarodowe szkolenie CoolHERITAGE ("Kultowe dziedzictwo")- kultura, sztuka, dziedzictwo - ich wpływ na rozwój kompetencji kluczowych młodzieży. Szkolenie było częścią projektu COOLSKILLS, finansowanego w ramach Programu Erasmus+. Celem szkolenia była wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie rozwoju myślenia innowacyjnego, kreatywnego i przedsiębiorczości młodzieży.

Dzięki szkoleniu udało nam się poznać nowe metody pracy edukacyjnej z młodzieżą w obszarze innowacyjności i  przedsiębiorczości, jak np. kreatywne karty design thinking, animacyjne karty „co by było gdyby”, metody z zakresu kreatywnej turystyki, interaktywne metody dziedzictwa kulturowego.

A co Ty wiesz o Miechowie i książkach?

Święta za pasem, a pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie wciąż głowią się nad tym, jakim prezentem obdarować swoich Czytelników. Było prawie siedemset nowości, powstał filmik instruktażowy do gry planszowej „Gryf Miechowski”, a dziś mamy dla Państwa (ufamy, że intrygującą) niespodziankę. Zapraszamy do rozwiązania kwizu (lub quizu, jak kto woli :), którego 25 pytań służy sprawdzeniu wiadomości na temat miechowskiej biblioteki, literatury oraz kilku innych sprawności.

Ale uwaga! Aby odnieść sukces, trzeba uzyskać co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi (czyli uzyskać 15/25 punktów), zatem zalecamy odpowiednie skupienie. W końcu wynik idzie w świat!

Życzymy zatem połamania klawiatury, rozbicia quizowego banku i serdecznie prosimy o dzielenie się wynikami z innymi uczestnikami (np. poprzez komentarze na naszej stronie Facebook lub zamieszczenie zdjęcia z końcowym rezultatem).

Bądźmy aktywni w te Święta!

Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że komputery i Internet pomagają w codziennym życiu. Podobnie aplikacje, bankomaty, kasy samoobsługowe i inne maszyny, które mają proste zadanie – ułatwić nam codzienne życie. Żeby efektywnie i bezpiecznie z nich korzystać, trzeba je poznać, oswoić, nauczyć się brać z dostępnej technologii to, co nam rzeczywiście potrzebne.

Tak powstał projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior”, który do końca grudnia jest realizowany w skali całego kraju, a na terenie Małopolski – częściowo w naszej, miechowskiej Bibliotece. Warsztaty i szkolenia dla Seniorów odbywały się na przełomie października i listopada pod okiem trenerki kompetencji cyfrowych - Urszuli Jarosz.