Aktualności

  • Projekt „COOLSKILLS” 15-16 VI 2022 – résumé

    Fajne umiejętności, czyli od grywalizacji do celów edukacyjnych

    Projekt „COOLSKILLS” 15-16 VI 2022 – résumé

     

    COOLSKILLS – pod tym intrygującym tytułem skrywa się niezwykle odpowiedzialny projekt. Konkretnie mowa tutaj o wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego jako źródła rozwoju nowoczesnych umiejętności młodzieży. Celem nadrzędnym jest wspieranie budowania potencjału osób pracujących z młodzieżą w zakresie rozwoju wszelakich kompetencji, w tym społecznych, kreatywności czy innowacyjności. A wszystko to w oparciu o edukację z zakresu dziedzictwa kulturowego. Liderem projektu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie, zaś jednym ze współpartnerów (co z dumą podkreślamy) – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie. I to właśnie w naszym pięknym i zabytkowym miasteczku pojawiła się międzynarodowa grupa z Łotwy oraz Czech, aby odbyć szkolenie. Pierwszego dnia – w środę 15 czerwca – kameralna grupa pod wodzą koordynatorki tego międzynarodowego projektu i jednocześnie tłumaczki Magdaleny Szczudło zwiedziła klejnot koronny naszej miejscowości – Bazylikę Grobu Bożego. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pełnego pasji i energii życiowej przewodnika w postaci byłego dyrektora Muzeum Ziemi Miechowskiej –  Włodzimierza Barczyńskiego. Z właściwą sobie swadą opowiadał on o zawiłych losach świątyni, jej wzlotach i upadkach, wspaniałych freskach, rzeźbach i ołtarzach. Na naszych czeskich i łotewskich przyjaciołach kościół zrobił kolosalne wrażenie, czemu zresztą trudno się dziwić. Goście pojawili się w Muzeum Ziemi Miechowskiej, zawitali także do naszej Biblioteki, gdzie o instytucji opowiadała im dyrektor Maria Słuszniak. Po części „podróżniczej”  nadszedł czas na oficjalny obiad w restauracji „Vita”, a potem należało zakasać rękawy. W sali konferencyjnej PiMBP Bartosz Kosiński przygotował dla uczestników projektu ćwiczenia z pierwszej pomocy. Nie były to jednak jakieś nudne powszechne zadania niczym na lekcjach z przysposobienia obronnego, gdzie głównym atrybutem był przestarzały fantom. Tym razem partycypanci zostali niejako wciągnięci w akcję dzięki interaktywnemu filmikowi, w którym to oni sterowali główną postacią. Liczyła się nie tylko wiedza, lecz również czas reakcji i umiejętność kooperacji z partnerem. Zdradzimy tylko, że mimo usilnych starań i głębokiego zaangażowania nie wszystkim udało się uratować biednego Jake’a…

  • Bezpieczna kanikuła, czyli jak odpowiedzialnie spędzać wakacje

    Bezpieczna kanikuła, czyli jak odpowiedzialnie spędzać wakacje

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Wypatruje ich każdy uczeń (nauczyciel też, tylko nie wypada mu się przyznać :). Gdy wielkimi krokami zbliża się koniec czerwca, tematem numer jeden w głowach podopiecznych wszelkich placówek opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjnych staje się cudowny okres – WAKACJE! Nieustannie jednak należy chłodzić młode rozgrzane głowy, bowiem okres letnich ferii nie oznacza wcale zaniku wszelakiego rodzaju niebezpieczeństw. Dlatego też 15 VI br. do naszej Książnicy zaprosiliśmy pięcioletnie dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Miechowie. Tematem zajęć stało się właśnie zwrócenie uwagi na sprawy bezpieczeństwa podczas dłuuuugiej przerwy od zajęć szkolnych.

  • Wakacje z Biblioteką!

     

     

     

        

        

  • Pogromca Atlantyku po raz pierwszy w Miechowie! – spotkanie autorskie z Jackiem Edwardem Pałkiewiczem

    Pogromca Atlantyku po raz pierwszy w Miechowie! – spotkanie autorskie z Jackiem Edwardem Pałkiewiczem

    Rozpoczęcie niniejszego tekstu od stwierdzenia, iż Jacek Pałkiewicz wielkim podróżnikiem jest byłoby raczej komunałem aniżeli wzbogacającą informacją. Wszak mowa tutaj o człowieku, który w 1975 roku postanowił przy pomocy szalupy ratunkowej przebyć odległość pomiędzy Dakarem a Georgetown w Gujanie. 44 dni walki z bezmiernymi wodami Oceanu Atlantyckiego, jak również (a może nawet przede wszystkim) sobą samym przyniosły legendarny już sukces. Ta ekscytująca przygoda była jednak dopiero początkiem fantastycznych dokonań polskiego eksploratora. W 1982 roku założył pierwszą na Starym Kontynencie szkołę survivalu, w 1994 został włączony do wyjątkowo elitarnego grona Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie (z rekomendacji samego Thora Heyerdahla!). Jeżeli ktokolwiek miał jakieś wątpliwości co do tej prestiżowej nominacji, dwa lata później musiał się ich wyzbyć. 16 lipca 1996 kompania dowodzona przez pana Jacka znalazła w Peru źródło najpotężniejszej rzeki Błękitnej Planety – Amazonki. Ten wyczyn zapisał się na stałe w annałach polskich i światowych odkryć.

  • Jaś Czytalski w bibliotece

    Dzień Dziecka w miechowskiej Bibliotece

    W dniu swojego święta zawitali do nas uczniowie klas 1-2 Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Pojałowicach. Obejrzeliśmy wspólnie filmik pt. „90 lat Biblioteki w Miechowie 1923-2013”. Należy podkreślić, że pomalutku acz nieuchronnie zbliżamy się do wielkiej rocznicy – stulecia powstania miechowskiej Książnicy.

    Podczas lekcji bibliotecznej dzieci dowiedziały się, jaka jest historia instytucji. Razem przeczytaliśmy książkę pt. „Jaś Czytalski w bibliotece”, a milusińscy wyjawili tytuły swoich ukochanych dzieł. Pokrótce zapoznaliśmy ich z podstawami obsługi katalogów online, co w dzisiejszych czasach jest w zasadzie umiejętnością nieodzowną. Na oddziale dla dorosłych uczniowie zaobserwowali z kolei, jak wygląda „rozkład” książek na poszczególnych półkach, a nawet sami przekonali się, w jaki sposób odszukać odpowiedne pozycje  ukryte pośród regałów jezdnych. Nie musimy dodawać, iż sprawiło to naszym gościom niemałą satysfakcję i wywołało uśmiechy na twarzach. Aż żal było się żegnać. Ale to przecież dopiero początek wspaniałej przygody z książką :)

Script logo