Aktualności

 • Janina Bergander Honorowa Obywatelka Miasta Miechowa

  Zmarła Pani Janina Bergander Honorowa Obywatelka Miasta Miechowa

  Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 19 maja 2023 roku zmarła w wieku 102 lat Honorowa Obywatelka Miasta Miechowa Pani Janina Bergander.

   

  Pani Janina Bergander urodziła się w Miechowie 9 lipca 1921 roku. W rodzinnym mieście ukończyła szkołę powszechną, a potem Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Uczyła się na tajnych kompletach, egzamin dojrzałości zdała w czasie okupacji. W czasie wojny współpracowała z Batalionami Chłopskimi.

  W latach 1945-50 studiowała stomatologię na Wydziale Lekarskim łódzkiej Akademii Medycznej. Po ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu wróciła do Miechowa, gdzie mieszkała i pracowała jako dentysta w miejscowym ośrodku zdrowia. Wyszła za mąż za inżyniera Edmunda Bergandera, urodziła dwoje dzieci. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w Krakowie.

  Pani Janina Bergander posiada imponujący dorobek jako poetka i prozatorka.

  Zadebiutowała w 1998 roku tomem „Biały walc”, pierwszym z dziesięciu wydanych drukiem: „Wiersze obrazy” (1998), „Kancona na okarynę” (2002), „Ścieżką w stokrotki” (2003), „Może się odnajdziemy” (2004), „Bo jeśli coś ocalę” (2007), „Powroty sentymentalne” (2011), „Mam jeszcze w sobie zdumienie” (2013), „Wypijmy jeszcze tę herbatę” (2014) i „Ptaki pamięci” (2015), „Mozaika ze wspomnień tkana" (2019).

  W dorobku literackim ma sześć powieści o charakterze historyczno-biograficznym i przygodowym: trylogię „Sto lat z życia mojego miasta” („Margoś” - 2001, 2009; „Dzieciństwo” - 2001, 2010; „Młodość” 2002), „Życie Wiktorii” - 2005, „Tajemniczy skarb bożogrobców” - 2006 i „Takie jedno życie” - 2012.

   

 • Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego

  Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!

  Od 15 maja do 18 czerwca br. trwa głosowanie w ramach kolejnej edycji. Szczególnie ważnym dla użytkowników naszej Biblioteki jest zadanie ogólnowojewódzkie OWG 38 „Wrzutnia i książkomat na Rajskiej. Dostęp do e-booków i audiobooków dla czytelników małopolskich bibliotek publicznych”. Projekt zakłada między innymi zakup dostępu do platform oferujących e-booki, audiobooki, podcasty, wideokursy itp. co pozwoli na comiesięczny dostęp do ponad 250 000 tytułów publikacji cyfrowych dla czytelników małopolskich bibliotek publicznych na okres dwunastu miesięcy.

  UWAGA! Oddanie głosu na projekt ogólnowojewódzki nie wyklucza możliwości oddania głosu na projekt regionalny (chociażby KOM 1 "MOJA MAŁA POLSKA" - czyli to, co przygotowało Stowarzyszenie Barwy Życia, czy KOM 40 - "W zdrowym ciele zdrowy duch - realizacja zajęć sportowych w powiecie miechowskim".

  P.S. Takie piękne gifty dotarły do nas z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Dziękujemy!❤️ Czekają na Was w wypożyczalni dla dorosłych oraz w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży.

   

 • 162 pozycje do odbioru, czyli nowości wydawnicze w PiMBP

  162 pozycje do odbioru, czyli nowości wydawnicze w PiMBP

  Dotarły! Długo czekaliście, ale warto było. Tyle możemy zdradzić. Wśród ponad 150-ciu nowych tytułów znajdzie się miejsce dla biograficznych wspomnień księcia Harry’ego (podejrzewamy, że to dzieło zniknie z naszych półek najszybciej), jak i dawki mocnych wrażeń serwowanej przez uznanych rodzimych i zagranicznych twórców (m.in. Przemysława Piotrowskiego, Piotra Kościelnego, Macieja Siembiedy, Jussi Adlera-Olsena czy Lisy Gardner). Zadbaliśmy również o Czytelników preferujących nieco bardziej subtelną literaturę, a taką z pewnością służą Diane Chamberlain, Ilona Gołębiowska, Lucinda Riley oraz (zmarły w ubiegłym roku) Nicholas Evans, twórca niezapomnianego „Zaklinacza koni”.

  Z książek popularnonaukowych z pewnością warto przyjrzeć się „Ukraińcom” Piotra Zychowicza” czy monumentalnej pozycji pióra Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego pt.  „Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795)”. Fani Bliskiego Wschodu będą zaś usatysfakcjonowani zakupem reportaży Marcina Margielewskiego. Krótko mówiąc – zapraszamy do miechowskiej Książnicy!

  Nowości dostępne są w naszym katalogu www 

   

 • Zapraszamy do biblioteki na Noc Muzeów!

 • Michał Rusinek w Miechowie

  Michał Rusinek w Miechowie

  W Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja, w miechowskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, znakomitym tłumaczem i pisarzem Michałem Rusinkiem.

  Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać kulisy twórczości oraz ciekawostki z życia wybitnej Noblistki Wisławy Szymborskiej, której stulecie urodzin świętujemy w 2023 roku. Nie zabrakło czasu na czytanie poezji oraz rozmowy indywidualne i autografy.

  – Sama Szymborska nie lubiła rocznic, w wierszu „Możliwości” pisała, że woli rocznice nieokrągłe – tłumaczył Rusinek, obecny prezes fundacji Wisławy Szymborskiej. – Nie lubiła matematyzacji pamięci. Jeżeli obchodzi się rocznicę, to jest to pretekst do tego, żeby o tym mówić. Ona wolała pamiętać. Myślę, że pamiętała bez pretekstu i my też starajmy się pamiętać w taki sposób – podkreślał.

  Nic dodać, nic ująć. My jednak jesteśmy dumni z faktu, iż sto lat istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel wiąże się z rocznicą urodzin tak wybitnej postaci.

Script logo