Aktualności

 • Gra planszowa „Gryf Miechowski” (fot. CKiS w Miechowie)

  Miechowianie nie gęsi i swoją grę mają!

  W sierpniu ubiegłego roku do miechowskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel zawitał Bartosz Kosiński – twórca planszowej gry lokalnej noszącej tytuł „Gryf Miechowski”. Spotkanie z autorem zwieńczyła profesjonalna rozgrywka pomiędzy czterema osobami – panem Bartoszem, dwoma pracownikami biblioteki – Krzysztofem Kanią oraz Przemysławem Krupa – i dziennikarzem „Wieści Miechowskich”. Rezultat nie był trudny do przewidzenia – zwyciężył pierwszy z wymienionych, lecz nie o punktację ani triumf tutaj chodziło. Clou całego przedsięwzięcia miało być pojęcie zasad i reguł rządzących grą. A te niestety do mało skomplikowanych się nie zaliczają…

  „Gryf Miechowski” wiąże się z umiejętnym zarządzaniem i choć potrafi dać wiele radości (a przy tym i sporą dawkę wiedzy historycznej), to nie jest przeznaczony dla ludzi niecierpliwych. Gra planszowa wymaga dużego skupienia, w miarę szybkiego liczenia (punktów różnego typu mamy tutaj co nie miara), jak również pewnej dozy sprytu. Trzeba się nastawić na co najmniej 40 minut zaciętej i często mocno wyczerpującej rywalizacji. Satysfakcja z opanowania rynku turystycznego jest jednak bezcenna! No i do tego te pięknie ilustrowane karty, dzięki którym można dogłębnie zapoznać się z najważniejszymi osobami oraz wydarzeniami Ziemi Miechowskiej.

  Wśród wyposażenia znajdziemy aż  87 Kart Historii. To one decydują o atrakcyjności oferty biura turystycznego. Można mieć szczęście i trafić na przykład na „Wieżę miechowskiej bazyliki” (wartą pięć punktów atrakcyjności) lub wylosować nieco gorzej i zadowolić się jedynie dwoma czy trzema „oczkami”. Przede wszystkim jednak mamy okazję zapoznać się z takimi „perełkami” Ziemi Miechowskiej, jak: pomnik przyrody (czterechsetletnia lipa) w Książu Wielkim, XVIII-wieczny pałac w Mianocicach czy choćby kościół pw. św. Idziego w Tczycy, którego początki datowane są już na XII wiek! Przy tworzeniu kart czynny udział wzięli znakomici miechowscy historycy: Stanisław Piwowarski oraz Włodzimierz Barczyński. Nadzór nad całością projektu sprawowała dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Maria Słuszniak.

 • Świąteczny Miechów - konkurs z nagrodami

  Świąteczny Miechów - konkurs z nagrodami

  Burmistrz Gminy i Miasta Miechów zaprasza do udziału w konkursie pn. „Świąteczny Miechów” na najładniej oświetloną posesję lub balkon.

  Konkurs ma na celu integrację lokalnej społeczności poprzez motywowanie mieszkańców do działań na rzecz gminy Miechów oraz uatrakcyjnienie jej wizerunku w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

   

  Dla autorów Prac Konkursowych Komisja przyzna dyplomy oraz nagrody rzeczowe o wartości do:

  za I miejsce - 2 000,00 zł,

  za II miejsce - 1 500,00 zł,

  za III miejsce - 1 000,00 zł.

  za wyróżnienie - 500,00 zł.

  Szczegółowe informacje o Konkursie dostępne są w Wydziale Organizacyjnym i Kadr Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie tel.: 41 38 300 40 wew. 15, pok. 151. adres e-mail: gmina@miechow.eu  www.miechow.eu  oraz w Regulaminie  zamieszczonym poniżej.  

  Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 27 grudnia 2021 r.

   Zachęcamy do udziału w konkursie.

 • Prezent na Gwiazdkę! Prawie 700 nowych tytułów!

  Prezent na Gwiazdkę! Prawie 700 nowych tytułów!

  Gdy zimowe niebo zasnuwają ciężkie chmury, mróz skrzypi pod butami, a śnieg przyodzieje nasz krajobraz w białą szatę, każdy z nas szuka ciepła domowego zacisza. Ogień wesoło tańczący w kominku, głęboki fotel, w którym będziemy mogli zatonąć z filiżanka aromatycznej gorącej czekolady i…no właśnie! Do szczęścia potrzeba nam jeszcze tylko…dobrej książki.

  Drodzy Czytelnicy, dlatego w naszej świątecznej ofercie przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego! Na ten bożonarodzeniowy magiczny czas chcemy udostępnić Wam zestaw prawie… siedmiuset (!) nowych tytułów.

  Zakup tych nowości został dokonany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

  I tak oto możemy poznać policyjny warsztat od kuchni w książce Doroty Kowalskiej „Policjanci i ich najważniejsze sprawy”, odkryć „Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy” wraz z Jakubem Pomezańskim bądź zagłębić się w arkana filozofii, czytając bogato ilustrowaną pozycję – „Filozofia – wszystko, co trzeba wiedzieć zawarte w jednej książce!” – szybki kurs filozofii dla każdego.

  Jeśli chcemy się nieco oderwać od zimowej aury, oferujemy Wam porady, jak za pomocą światła pokonać wszelkie dolegliwości - Andreas Moritz poprowadzi nas swoimi ścieżkami w książce „Słońce – światło, które leczy”, a Juliet Diaz odkryje niezwykły świat w „Magii roślin”.

  Czas pandemii zatrzymuje nas w domu, a więc może warto poeksperymentować w kuchni? Przedstawiamy praktyczne przepisy - tygodniowe menu „oszczędnej i gospodarnej Polki”- z tego, co jest „pod ręka” w „Kuchni towarzyskiej i uczuciowej” Andy Rottenberg. Dla ambitnych mamy z kolei „Domowy wypiek chleba” L.Chattman, a także – „Chce się szyć” Podręczne ABC sztuki krawieckiej J.Leśniaka oraz „Coś pięknego! Poznaj haft i naucz się wyszywać krok po kroku” K.Muszaka.

  Miłośnicy biografii także mogą być usatysfakcjonowani, bo wśród naszych propozycji są m.in. te o: Stalinie ( „Dwór Czerwonego Cara” S.S.Montefiore) , doktorze Mengele ( „Doktor z Auschwitz” U.Vollein), Stefanie Żeromski sportretowanym przez Barbarę Wachowicz, a także budząca niemałe kontrowersje -„Don Stanislao” Druga twarz kardynała Dziwisza- Marcina Gutowskiego.

  Tropiciele wątków historycznych mogą wraz W.Sumlińskim, E.Kurek i T.Budzyńskim wybrać „Powrót do Jedwabnego”, „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach” W.Polaka, S.Galij-Skarbińskiej, ks.M.Damazyna lub poczuć na sobie oddech socjalizmu dzięki Iwonie Kienzler i jej lekturze – „Gierek i jego czerwony dwór Partia, rodzina, towarzysze”.

  Naszych młodszych czytelników zapraszamy w niezwykłą podróż po „Gabinecie anatomii” Carnovsky’ego. Udamy się w …głąb ludzkiego ciała, którego tajniki poznamy, używając magicznych soczewek. Przykładając czerwoną zobaczymy szkielet, przez zieloną mięśnie, a narządy i naczynia krwionośne przez niebieską.

  Dla osób, które preferują większy rozmiar czcionki, mamy całą serie książek w cyklu „Wielkie Litery” autorstwa, m.in.: Roberta Małeckiego, Jayne Krentz, Danielle Steel czy Marka Stelara.

  Fani „książek z dreszczykiem” poczują emocje, wybierając „Zazdrość” J.Nesbo, „Instynkt łowcy” A.Kavy lub thriller psychologiczny „Poznasz mnie” S.A.Denzil. A świąteczny oddech złapiemy pośród zaśnieżonych bieszczadzkich krajobrazów wraz z Katarzyną Misiołek i jej opowieścią „Śnieg otulił bielą” oraz z Agnieszką Olejnik w „Zupełnie inny cud”, która udowadnia, że wcale nie trzeba czekać na anioły, bo przecież każdy ma własne skrzydła…

  I taką mamy właśnie nadzieję, że w ten świąteczny czas te lektury wyposażą Naszych Czytelników w uśmiech i dobre emocje, otworzą drzwi do poznania nowych niezwykłych światów i przeżycia ekscytujących przygódJ

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi książkami w zakładce „Nowości”.

   

 • Świątecznym tropem. Dzień Świętego Mikołaja w Polsce i na świecie

  Świątecznym tropem. Dzień Świętego Mikołaja w Polsce i na świecie

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  A oto rysopis poszukiwanego: jowialny staruszek, długa siwa broda, pokaźnych rozmiarów brzuch i czerwony kubrak z czapką. Przypomina wyrośniętego krasnala. Rączo przemyka po niebie wraz z zaprzęgiem reniferów, a wokół niego krzątają się jego wspólnicy: psotne elfy. Niby przybywa z Laponii, ale czy ktoś widział jego paszport? Działa „ w terenie” – wchodzi przez komin i zostawia ”towar” w skarpetach. Okres wzmożonej jego działalności: od 4 do 24 grudnia.

  Znak charakterystyczny: Szczególną miłością cieszy się wśród najmłodszych!

  Dzieci z Przedszkola Samorządowego numer 2 w Miechowie „zidentyfikowały” poszukiwanego w mig. To Święty Mikołaj! Potem podczas naszych zajęć w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci (30.11) przybliżyliśmy nieco jego sylwetkę.

 • Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

  Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

  Zielony dywan usiany kwiatami, który ukrywa się między drzewami…

  Ma koronę oraz pień. Mogą na nim mieszkać ptaki, ludziom daje miły cień…

  Co opisują te słowa? Dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Książu Wielkim szybko odnalazły odpowiedź. To szmaragdowe łąki i szumiące drzewa, czyli to, co tworzy niepowtarzalne piękno naszej planety - Ziemi .

  Podczas lekcji bibliotecznej (16.11) na temat ekologii najpierw wyjaśniliśmy, że jest to dziedzina, która powstała po to, aby chronić środowisko naturalne. Słowo ekologia wymyślił w 1866 roku biolog i podróżnik Ernst Haeckel. Dosłownie oznacza ono „naukę o domu”. Chodzi tu o Ziemię, czyli dom nas wszystkich. Zadaniem ekologów jest dbanie o to, aby środowisko było zdrowe i czyste, a szkody wyrządzone przez człowieka zostały naprawione.

Script logo