Aktualności
Tygodnia Bibliotek ciąg dalszy – lekcja dla pierwszaków
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.
wielce realistyczna groźba książki
Tym razem do naszej Książnicy zawitał prawdziwy wulkan energii! Pierwszoklasiści z miechowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 dali prawdziwy koncert aktywności podczas zwiedzania biblioteki. Lekturą były tym razem przygody „Kici Koci w bibliotece” Anity Głowińskiej. Dzieci dowiedziały się, jakie są prośby i skargi książki – a to, by nie dotykać jej brudnymi lub zmoczonymi rękoma, a to pamiętać o zakładce, bo w końcu żadne dzieło nie lubi pomiętych stron, prawda? Pani prowadząca opowiedziała o zadaniach biblioteki i pracujących w niej osobach – bibliotekarzach – oraz przypomniała, kim są postaci autora, wydawcy, czy ilustratora. Były także zagadki i wiersz Jana Huszczy pt. „Skarga książki”.
Młodzi podróżnicy tradycyjnie zwiedzili wszystkie najważniejsze pomieszczenia PiMBP, na końcu wycieczki zaglądając do oddziału dla dorosłych. Tam jednak będziemy ich mogli gościć jako czytelników dopiero za kilka lat. I szczerze powiedziawszy już nie możemy się doczekać!
O co prosi książka, czyli zaznajamianie najmłodszych z biblioteką
18 maja br. z wizytą do naszej Książnicy przybyli uczniowie klas 0-1 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Książu Małym. Mali odkrywcy i przyszli wierni Czytelnicy poznali od podszewki pracę bibliotekarzy dzięki lekcji poprowadzonej w naszej instytucji. Omawiano różne problemy, jak choćby: czym biblioteka różni się od księgarni? Do czego służy karta czytelnika? Jak można zaznaczyć miejsce, w którym skończyliśmy lekturę tak, by nie zniszczyć książki? Otrzymały również szereg porad mających ułatwić im funkcjonowanie w bibliotece i to nie tylko tych związanych z mówieniem „dzień dobry” czy „do widzenia”.
Po teoretycznym „chrzcie bojowym” przyszedł czas na praktykę w postaci zapoznania z książeczką „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Dzieci bardzo swobodnie czuły się w czytelni, a przy okazji dowiedziały się, dlaczego nie można z niej wypożyczać dzieł. Ostatnim przystankiem środowej wycieczki był oddział dla dorosłych, w którym to na własne oczy milusińscy ujrzeli pełnię bogactwa miechowskiego księgozbioru oraz potężne regały jezdne. Nie musimy dodawać, że ich obsługiwanie sprawiło uczniom mnóstwo frajdy. Tego bowiem u siebie w domu z pewnością nie znajdą.
Maj wśród nowości z miechowską Książnicą
Nadszedł ukochany miesiąc Polaków – pogoda wreszcie postanowiła ukazać jaśniejsze oblicze, zaś Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie przygotowała dla swoich Czytelników sporo nowości wydawniczych. I tak wśród dzieł obyczajowych warto zwrócić uwagę na takie tytuły, jak „Wpadka roku” Gabrieli Gargaś – drugi tom cyklu pod jakże oryginalnym tytułem „Kobieta idealnie nieidealna” – czy „Pracownię dobrych myśli” pióra Magdaleny Witkiewicz. Wielbicieli brytyjskiej pisarki Santy Montefiore będą próbowali odkryć „Tajemnicę morskiej latarni”, zaś o kolejnych perypetiach bohaterów „Sagi wiejskiej” Kasi Bulicz-Kasprzak bibliofile poczytają w trzecim tomie cyklu – „Zielone pastwiska”. Nie samymi utworami obyczajowymi żyje wszakże biblioteka. Miłośnicy nieco szybszego bicia serca podczas romansu z lekturą zapewne chętnie sięgną po uznanego Igora Brejdyganta, choć akurat jego „Wiatr” spotkał się z mocno mieszanymi ocenami czytelników.
Nasza Książnica stara się także nie zapominać o klasyce. Mistrzyni angielskiej opowieści niesamowitej oraz horroru – Susan Hill – będzie jak zawsze próbowała utrzymać widzów na krawędzi rozsądku i szaleństwa za pomocą antologii krótkich form pt. „Zagrabione życie”.
W literaturze popularnonaukowej postanowiliśmy zaufać Mariuszowi Borowiakowi i jego niemałej wiedzy dotyczącej historii okrętów podwodnych oraz polskiej marynarki wojennej II Rzeczypospolitej. Wysokim notowaniem może się zwłaszcza pochwalić dzieło pt. „Mała flota bez mitów”. Pozycja traktująca między innymi o mało znanych dotychczas faktach z życia ludzi morza, często umiejętnie zacieranych i ukrywanych (bunty załóg, dezercje, nadużycia, demoralizację, kolizje okrętów, przypadki nieudolnego dowodzenia i wstydliwe epizody), może pochwalić się niezwykle wysoką średnią (7.8/10) na popularnym portalu lubimyczytac.pl. Warto zatem zarezerwować sobie parę godzin na zaznajomienie się z nią. Niezwykle ciekawie, ale i nieco przerażająco zapowiada się za to książka dwóch autorów – Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza. „Nadchodzi III wojna światowa” to nie tylko niepoprawne politycznie rozmowy o geopolityce i historii, lecz również próba aktualizacji stosunków międzynarodowych, które w sposób znaczący uległy zmianie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzieło niepokojące, ale i na czasie. Niestety…
Nowości dostępne są w naszym katalogu www
Małe smerfy wśród książek – spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek
Bardzo wesoło zrobiło się w naszej Bibliotece tego środowego przedpołudnia 11 maja. Wszystko z powodu wizyty podopiecznych miechowskiego żłobka „Smerfusie”. Ciekawscy i niezwykle energiczni milusińscy zawitali do naszej instytucji w szczególnym czasie – od ósmego do piętnastego maja obchodzimy bowiem Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Dzieci miały okazję zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi pomieszczeniami instytucji: w czytelni kolorowały obrazki, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży zaznajamiały się z kącikiem książki. Była też lektura dzieła pt. „Kochane zwierzęta” Ewy Mirkowskiej, no bo przecież każdy mały człowiek uwielbia swoich futrzanych przyjaciół. Pani prowadząca zaznajomiła milusińskich z zadaniami biblioteki i bibliotekarzy, a nawet zaprosiła przemiłych gości do wypożyczalni dla dorosłych, gdzie sami mogli się przekonać, jaką frajdę sprawia poszukiwanie książki wśród katalogów jezdnych, poruszanych przy pomocy… kierownicy. Możemy Państwu zdradzić, że radości z obsługi wyżej wymienionego sprzętu nie było końca :)
Zmierz się z pogromcą potworów! – krzyżówka
Geralt z Rivii – postać ta od dekad rozpala wyobraźnię wielu pokoleń czytelników, graczy i wielbicieli telewizyjnego ekranu. Nic dziwnego, bo opowiadania oraz saga o przygodach słynnego wiedźmina w wykonaniu Andrzeja Sapkowskiego to prawdziwa perełka polskiej fantastyki. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, jak dobrze jest Państwu znany świat pełen potworów, magii, bezwzględnych czarodziejów oraz… wielkiej miłości.