Aktualności

 • Wakacje z Biblioteką!

   

   

   

      

      

 • Pogromca Atlantyku po raz pierwszy w Miechowie! – spotkanie autorskie z Jackiem Edwardem Pałkiewiczem

  Pogromca Atlantyku po raz pierwszy w Miechowie! – spotkanie autorskie z Jackiem Edwardem Pałkiewiczem

  Rozpoczęcie niniejszego tekstu od stwierdzenia, iż Jacek Pałkiewicz wielkim podróżnikiem jest byłoby raczej komunałem aniżeli wzbogacającą informacją. Wszak mowa tutaj o człowieku, który w 1975 roku postanowił przy pomocy szalupy ratunkowej przebyć odległość pomiędzy Dakarem a Georgetown w Gujanie. 44 dni walki z bezmiernymi wodami Oceanu Atlantyckiego, jak również (a może nawet przede wszystkim) sobą samym przyniosły legendarny już sukces. Ta ekscytująca przygoda była jednak dopiero początkiem fantastycznych dokonań polskiego eksploratora. W 1982 roku założył pierwszą na Starym Kontynencie szkołę survivalu, w 1994 został włączony do wyjątkowo elitarnego grona Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie (z rekomendacji samego Thora Heyerdahla!). Jeżeli ktokolwiek miał jakieś wątpliwości co do tej prestiżowej nominacji, dwa lata później musiał się ich wyzbyć. 16 lipca 1996 kompania dowodzona przez pana Jacka znalazła w Peru źródło najpotężniejszej rzeki Błękitnej Planety – Amazonki. Ten wyczyn zapisał się na stałe w annałach polskich i światowych odkryć.

 • Jaś Czytalski w bibliotece

  Dzień Dziecka w miechowskiej Bibliotece

  W dniu swojego święta zawitali do nas uczniowie klas 1-2 Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Pojałowicach. Obejrzeliśmy wspólnie filmik pt. „90 lat Biblioteki w Miechowie 1923-2013”. Należy podkreślić, że pomalutku acz nieuchronnie zbliżamy się do wielkiej rocznicy – stulecia powstania miechowskiej Książnicy.

  Podczas lekcji bibliotecznej dzieci dowiedziały się, jaka jest historia instytucji. Razem przeczytaliśmy książkę pt. „Jaś Czytalski w bibliotece”, a milusińscy wyjawili tytuły swoich ukochanych dzieł. Pokrótce zapoznaliśmy ich z podstawami obsługi katalogów online, co w dzisiejszych czasach jest w zasadzie umiejętnością nieodzowną. Na oddziale dla dorosłych uczniowie zaobserwowali z kolei, jak wygląda „rozkład” książek na poszczególnych półkach, a nawet sami przekonali się, w jaki sposób odszukać odpowiedne pozycje  ukryte pośród regałów jezdnych. Nie musimy dodawać, iż sprawiło to naszym gościom niemałą satysfakcję i wywołało uśmiechy na twarzach. Aż żal było się żegnać. Ale to przecież dopiero początek wspaniałej przygody z książką :)

 • Jeszcze raz - Nathalie K. Flower

  Zagraj to Jeszcze Raz, Natalio…

  Gdy wejdą Państwo na popularną stronę lubimyczytac.pl i wpiszą w wyszukiwarce tytuł „Jeszcze Raz”, oczom Czytelników ukażą się dzieła Agaty Przybyłek (jako drugi tom z cyklu „Bez ciebie) oraz Małgorzaty Budzyńskiej. Na trzeciej pozycji zaś znajdzie się powieść obyczajowa tajemniczej Nathalie K. Flower. Wnioskując po okładce oraz imieniu i nazwisku autorki zapewne pojawi się w Państwa głowach myśl: „Oho! Kolejna amerykańska producentka romansideł…” Nic bardziej mylnego!

  Nathalie K. Flower to pseudonim artystyczny miechowianki – wywodzącej się ze Śląska pracownicy Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy”. „Jeszcze Raz” stanowi  jej literacki debiut. To historia kobiety po przejściach – Adrianny – postanawiającej nigdy więcej nie kochać i nie tęsknić.  Ta bezwzględna deklaracja zostaje wystawiona na ciężką próbę, gdy na horyzoncie uczuć pojawia się Piotr. Chociaż przy nim zmysły protagonistki na nowo budzą się do życia, ona i tak wybiera wyjście, którego nauczyło ją życie – ucieczkę. On jednak ani myśli odpuścić. Tak zaczyna się burzliwa, pełna skrywanej namiętności relacja. Piotr jest zdeterminowany i sprytny. Nie ma zamiaru odpuścić miłości swojego życia. Czy jednak Ada pomimo bolesnej przeszłości pozwoli sobie na nowy początek?

  „Jeszcze Raz” to pierwszy krok literackiej kariery Nathalie K. Flower i mamy wielką nadzieję, że nie ostatni. Dopełnienie historii Adrianny i Piotra stanowi bowiem tom drugi, którego tytułu jeszcze nie znamy. Ponoć sześcioletnia Nathalie wywróżyła sobie podczas andrzejek, że zostanie… pisarką! Jak widać wróżby i marzenia potrafią się spełniać. Zwłaszcza gdy się o nie walczy. Nasza Biblioteka gorąco zachęca do lektury dzieła miechowskiej autorki i życzy powodzenia na nowej – tym razem literackiej – drodze życia!

 • Lekcja biblioteczna z klasą drugą

  Lekcja biblioteczna z klasą drugą

  23 maja br. do miechowskiej Biblioteki przybyli uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie. Spotkanie przeprowadzono w ramach Tygodnia Bibliotek. Dzieci poznały przygody „Kici Koci w bibliotece” Anity Głowińskiej. Dowiedziały się również, jak brzmią prośby i skargi książki – np. by nie dotykać jej brudnymi lub zmoczonymi rękoma, pamiętać o zakładce czy w żadnym wypadku po niej nie pisać! Pani prowadząca opowiedziała o zadaniach biblioteki i pracujących w niej osobach – bibliotekarzach – oraz przypomniała, kim są postaci autora, wydawcy, czy ilustratora. Pojawiły się zagadki i inne ciekawe zadania dla milusińskich. Było co robić!

  Drugoklasiści zwiedzili wszystkie najważniejsze pomieszczenia PiMBP, na końcu wycieczki zaglądając do oddziału dla dorosłych. Tam jednak będziemy ich mogli gościć jako czytelników dopiero za kilka lat. Czujemy, że nas nie zawiodą :)

Script logo