„Walizka pana Hanumana”

  • XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

    XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

spotkanie czytelnicze w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

 

5 czerwca br. odbyło się w naszej bibliotece pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w którym uczestniczyli uczniowie klasy II „a” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. To coroczne święto obchodzone w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, służy propagowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych, ale przede wszystkim zachęca do wspólnego przebywania i czytania dziecku książek przez co najmniej 20 minut dziennie. Na początku naszego spotkania uczniowie przypomnieli sobie dlaczego warto czytać książki, na podstawie wypunktowanych „26 pożytków z czytania książek”.  

Podczas zajęć przeczytaliśmy dzieciom książkę autorstwa Rafała Witka zatytułowaną „Walizka pana Hanumana” z serii Czytam Sobie. W oparciu o jej treść rozmawialiśmy na temat fantazji i wyobraźni. Bohaterką opowiadania była Daria, która pewnego dnia znalazła walizkę zgubioną przez wędrowny cyrk. W walizce na kartkach z brulionu odkryła sekretne szyfry spisane złotym atramentem. Skrypty działały jak magiczne zaklęcia, po ich przeczytaniu działy się różne dziwne rzeczy, padał deszcz z galarety a przyjaciółce Darii, zamiast nosa wyrósł kabanos. Dziewczynki wezwały na pomoc swojego kolegę Adriana, który interesował się magią. Ale to nie magia pomogła dziewczynkom wyplątać się z kłopotów, tylko wiedza Adriana, który na co dzień bardzo lubił czytać książki i dlatego nie miał problemu z rozszyfrowaniem sekretnych skryptów. Po odesłaniu walizki panu Hanumanowi, Daria otrzymała od niego z wyrazami wdzięczności diamentową kulę, w której odnalazła malutką siebie i swój malutki pokoik, po czym pogrążyła się w świcie fantazji i wyobraźni.  

Wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o tym, czym jest fantazja i wyobraźnia. Uczniowie wysłuchali piosenki w wykonaniu Fasolek pt.: „Moja fantazja”, a także wzięli udział w zabawie ruchowej oraz zabawie edukacyjnej zatytułowanej „Szyfry sylabowe”, polegającej na zaszyfrowywaniu i odszyfrowywaniu wymyślonych przez siebie słów. Następnie otrzymali kartki, na których wydrukowany został określony kontur. Zadaniem dzieci było pobudzenie wyobraźni i domalowanie do konturu postaci pana Hanumana. Na zakończenie spotkania odwiedziliśmy Oddział dla Dzieci i Młodzieży, przypomnieliśmy sobie regulamin i zasady zapisu do naszej biblioteki. Uczniowie oglądnęliśmy książeczki i na praktycznym przykładzie dowiedzieli się w jaki sposób wypożycza się książki w bibliotece.

Script logo