„Przestrzenie literatury dla młodego czytelnika. Perspektywa niemiecka i polska”

  • Przestrzenie Literatury

    Przestrzenie Literatury

Konferencja międzynarodowa w Oświęcimiu
z udziałem bibliotekarzy powiatu miechowskiego

 

W dniach 19 i 20 października bibliotekarze powiatu miechowskiego uczestniczyli w międzynarodowej i interdyscyplinarnej konferencji naukowej pt. „Przestrzenie literatury dla młodego czytelnika. Perspektywa niemiecka i polska”, której organizatorami byli Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, Goethe-Institut w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Podczas konferencji wysłuchano wystąpień wybitnych specjalistów, badaczy i znawców literatury dziecięcej z Niemiec m. in. dr Roswithy Budeus-Budde oraz dr Michaela Schmitta, jak również polskich badaczy i znawców literatury dla dzieci i młodzieży, reprezentujących polskie Uniwersytety.  

Konferencja podzielona była na sześć sekcji, podczas których omawiano i poruszano wiele interesujących tematów dotyczących literatury dziecięcej w Polsce i w Niemczech, oraz perspektyw z nią związanych.  Były to m. in.: „Interferencje kulturowe”, „Literatura w przekładzie”, „Książka na receptę w Niemczech i w Polsce”, „O fenomenie książek obrazkowych” oraz „Literatura dziecięca, a wojna dorosłych”.

Sekcja pierwsza poświęcona była gościom z Niemiec, którzy mówili o literaturze dla dzieci w Niemczech i literackich modelach lepszego świata oraz o literaturze młodzieżowej na podstawie powieści niemieckiej pt.: „Dawno temu w kraju Indian”. Podczas sekcji drugiej można było wysłuchać kilka referatów polskich znawców literatury. Jeden z tematów dotyczył książki Iwony Chmielewskiej. Tytuł referatu brzmiał: ”Kultura niemiecka oczami polskiej artystki. Awangardowy pejzaż w książce-alfabecie Iwony Chmielewskiej” i wygłoszony został przez dr Katarzynę Smyczyńską z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Sekcja trzecia dotyczyła literatury w przekładzie. Podczas jej trwania można było wysłuchać m. in. wykładu o swoistości pierwszego wydania baśni braci Grimm z roku 1812/1815 w kontekście planowanego przekładu na język polski, który przygotowała prof. dr hab. Eliza Pieciul-Karmińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także wykładu pt.: „Mały Książę w nowej odsłonie – polskie i niemieckie przygody francuskiego klasyka” wygłoszonego przez prof. dr hab. Beate Sommerfeld, również reprezentującą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. O ruchu wydawniczym, recepcji i perspektywach niemieckich książek dla dzieci i młodzieży na rynku polskim w XXI wieku opowiedziała natomiast dr Elżbieta Zarych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Niezwykle interesujące okazały się prelekcje podczas sekcji czwartej, w której omawiano i dyskutowano m. in. o książkach Jany Frey, niemieckiej pisarki popularnej wśród młodych polskich czytelników. Dr Wanda Matras-Mastelarz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie wygłosiła wykład o funkcji dydaktyczno-prewencyjnej książek Jany Frey, wydanych w serii „Nasza Biblioteka” przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, podobnie jak dr Agnieszka Miernik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która mówiła o ślepym zaułku rozpaczy w literaturze popularnej dla młodzieży autorstwa Jany Frey. Wspólnie zastanawiano się czy książki Jany Frey, są „książkami na receptę” zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Ciekawym doświadczeniem były także zorganizowane pierwszego dnia konferencji stoliki eksperckie, przy których w mniej licznym gronie i z udziałem eksperta dyskutowano o literaturze, sztuce czy darmowych aplikacjach internetowych wykorzystywanych do kreatywnej w pracy z dziećmi.

W piątek 20 października podczas sekcji szóstej, wysłuchano wystąpień na temat: „Literatura dziecięca, a wojna dorosłych”. Podczas wystąpień opierano się głównie na książkach z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” wydawanych przez Wydawnictwo Literatura. Jest to literatura faktu wydana częściowo w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego i opisująca trudne historie dzieci z czasów wojny, napisana w przystępnej formie zbeletryzowanej opowieści i przeznaczona dla młodego czytelnika.

W ramach konferencji bibliotekarze powiatu miechowskiego zwiedzili nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, która jest nowoczesną i funkcjonalną placówką. Mieli także możliwość oglądnąć stałą ekspozycję „Kolekcja dokumentów o wolności i prawach człowieka na świecie”, która porusza ogólny temat wolności i praw człowieka.

 

źródło zdjęć : Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego
GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Script logo