„Korczak : próba biografii” Joanna Olczak-Ronikier

  • „Korczak : próba biografii” Joanna Olczak-Ronikier

    „Korczak : próba biografii” Joanna Olczak-Ronikier

W listopadzie na kolejnym spotkaniu w ramach DKK dla dorosłych rozmawiano o książce Joanny Olczak-Ronikier pt. „Korczak : próba biografii”.

„[...] W oparciu o plan autobiografii Korczaka pozostawiony w Pamiętniku Joanna Olczak-Ronikier odtwarza historię życia Doktora, wplatając ją w opowieść o losach i wyborach polskich Żydów. Poznajemy bohatera jako chłopca szukającego swojej drogi, młodego lekarza o zainteresowaniach społecznych, pedagoga głoszącego nowatorskie teorie, pisarza, wieloletniego kierownika Domu Sierot dla dzieci żydowskich, współpracownika Naszego Domu – internatu dla dzieci polskich. Dowiadujemy się, że w młodości pisywał egzaltowane poematy, odrzucane przez wszystkie redakcje. Że założył pierwsze na świecie pismo dla dzieci redagowane przez dzieci. Że – z przekonań pacyfista – brał udział jako lekarz w wojnie rosyjsko-japońskiej i w I wojnie światowej, a w armii niepodległej Polski miał stopień majora rezerwy. Że choć wydawał się racjonalistą i sceptykiem, był człowiekiem głęboko religijnym, a równocześnie interesował się teozofią i należał do loży masońskiej. Nie popierał żadnej partii politycznej. Nie opowiadał się po stronie żadnej ideologii. Przez całe życie towarzyszyła mu wiara, że można być równocześnie Żydem i Polakiem. Tuż przed śmiercią zanotował: „Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem, jak się to robi.”


„Joanna Olczak-Ronikier – pisarka i scenarzystka, współzałożycielka kabaretu Piwnica pod Baranami. Autorka sztuki teatralnej Ja – Napoleon, scenariusza widowiska teatralnego Z biegiem lat, z biegiem dni... oraz serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. Była kierownikiem literackim w teatrach Bagatela w Krakowie oraz Ludowym w Nowej Hucie. Wydała książkę Piwnica Pod Baranami (1994) i biografię Piotra Skrzyneckiego Piotr (1998). Za opowieść o swojej rodzinie, W ogrodzie pamięci (2001), została uhonorowana literacką nagrodą NIKE i nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.”

 

źródło opisu : okładka książki
źródło okładki : galeria PiMBP

Script logo