Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

  • Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

    Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna

Zielony dywan usiany kwiatami, który ukrywa się między drzewami…

Ma koronę oraz pień. Mogą na nim mieszkać ptaki, ludziom daje miły cień…

Co opisują te słowa? Dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Książu Wielkim szybko odnalazły odpowiedź. To szmaragdowe łąki i szumiące drzewa, czyli to, co tworzy niepowtarzalne piękno naszej planety - Ziemi .

Podczas lekcji bibliotecznej (16.11) na temat ekologii najpierw wyjaśniliśmy, że jest to dziedzina, która powstała po to, aby chronić środowisko naturalne. Słowo ekologia wymyślił w 1866 roku biolog i podróżnik Ernst Haeckel. Dosłownie oznacza ono „naukę o domu”. Chodzi tu o Ziemię, czyli dom nas wszystkich. Zadaniem ekologów jest dbanie o to, aby środowisko było zdrowe i czyste, a szkody wyrządzone przez człowieka zostały naprawione.

Opierając się na opowieściach z książki „Dbam o środowisko” omówiliśmy relacje człowieka z naturą, którą niestety często sam bezwzględnie niszczy. Dawniej żył w harmonii z przyrodą, potem jednak zapragnął panować nad nią. Ludzie wycinali drzewa, aby budować wsie i miasta, tworzyć pola uprawne, 200 lat temu rozwinął się przemysł i dlatego potrzeba o wiele więcej energii i surowców pochodzących z przyrody.

100 lat temu na świecie było niecałe 2 miliardy ludzi, obecnie jest już ponad 7 miliardów. Czteroosobowa rodzina produkuje dziennie 3 kilogramy śmieci, czyli ponad tonę w ciągu roku! Przez wyrzucane do morza plastikowe śmieci co roku ginie około miliona zwierząt!

Dlatego też wspólnie zgodziliśmy się, że wszyscy musimy dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec degradacji przyrody. Trzeba segregować śmieci i starać się, aby ich było jak najmniej. Bo rzucona w lesie plastikowa butelka będzie się rozkładać ponad 500 lat, a foliowa reklamówka – 300 lat. Tymczasem ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki pozwala zaoszczędzić tyle energii, ile potrzebuje jedna żarówka, żeby świecić przez cztery godziny.

Na zakończenie zebraliśmy nasze pomysły – co zrobić, aby żyć ekologicznie dbać o środowisko i chronić naszą Ziemię? I tu uczniowie wymienili wiele dróg: trzeba oszczędzać energię, kupować produkty w szklanych lub papierowych opakowaniach. Na spacerze pozbierać porzucone na ziemi śmieci. Nie marnować papieru, bo dzięki temu możemy uratować kilka drzew. Oszczędzać wodę, bo kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka z niego około 36 litrów wody!

Ważne jest też, aby podczas zimy dokarmiać ptaki i pomagać zwierzętom, które są w schroniskach dla zwierząt. A te drobne rzeczy i nasze starania spowodują, że Nasz Dom – Ziemia będzie służył i kolejnym pokoleniom...

Script logo