Wspomnienie szeptem książek pisane...

  • Wspomnienie szeptem książek pisane...

    Wspomnienie szeptem książek pisane...

„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – mawiał Cyceron, starożytny rzymski mówca. To pierwsze wszak koi skołatane nerwy, a to drugie leczy zmęczone serce.
Książki mają własną duszę, są niczym różnobarwna polna łąka, gdzie każdy pośród traw może odkryć swój kwiat, który go oczaruje i rozjaśni jego codzienność.

Wielu wędrując przez życie, nie docenia ani ich wartości, ani ich piękna. Mijają nieuważnie kolejne stacje, przechodzą przez kolejne jego rozdziały – poranek młodości, lato dojrzałości, jesień życia i tracą bezpowrotnie to, co one oferują... mądrość, piękno i marzenia. Nie potrafią dostrzec skarbu ukrytego na półce.

Są jednak i tacy, dla których książki są pasją i treścią życia. Dotykiem słońca, ożywczym tchnieniem, zaproszeniem do przygody i rozmową z najlepszym przyjacielem.

Do takich Osób należała Pani Małgosia Abramczyk, która od lat była Naszą Wierną Czytelniczką. Zawsze doskonale zorientowana w świecie nowości literackich, trafnie podpowiadająca innym dobór odpowiedniej lektury i autora. Jak sama mawiała – siedząc w wygodnym fotelu, lubiła słyszeć „cichy szelest kartek” właśnie czytanej książki, taki „szept dobrego przyjaciela”. A odwiedzając bibliotekę i „łowiąc” w niej z wprawą pośród „nabytków”, delektowała się nimi w domowym zaciszu, czując smak szczęścia znany tylko najprawdziwszym entuzjastom słowa pisanego.

Księgi bywają nazywane „bramami światła”, przez które przechodzimy do lepszego i piękniejszego świata. Kto czyta, bilet ma zawsze zarezerwowany. Gdy zamykamy końcową stronę książki czy zamykamy kolejny rozdział w życiu, czujemy smutek, że coś już bezpowrotnie minęło, żal z powodu czasu, który już nie powróci.
Jednak ten, kto potrafi odkryć wartość i mądrość ukrytą w literaturze wie też, że każda Prawdziwa Opowieść, która wydaje się być już tylko wspomnieniem, niesie w sobie obietnicę poranka i powiew wiosny. Staje się Opowieścią, którą odczytują i którą inspirują się inni. Niekończącą się Opowieścią...

Pani Małgosia odeszła od nas 11 marca 2022 roku...
Tu przywołujemy jednak znamienne słowa włoskiego pisarza Umberto Eco – „Kto czyta książki, żyje podwójnie”, dodając jeszcze od nas:
A ten kto żyje we wdzięcznej pamięci innych, nie umiera nigdy...

 

Pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie

Script logo