W zaczarowanej krainie

  • W zaczarowanej krainie

    W zaczarowanej krainie

zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

 

Za górami, za lasami mieszkała księżniczka z krasnoludkami…Na kurzej stopce mała chatka stała, która na zaklęcie wirowała…
Skąd pochodzą te słowa? Co nam przypominają?

Dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej numer 2 rozwiązały zagadkę błyskawicznie. Tak rozpoczynają się baśnie! A inspiracją do naszych zajęć był przypadający 5 listopada Dzień Postaci z Bajek.

Tak więc już wspólnie z trzylatkami i czterolatkami określiliśmy, że baśń to utwór niewielkich rozmiarów, w którym występują nieprawdopodobne postacie i wydarzenia, zawierający w swej treści - morał, czyli pouczenie jak żyć i dobrze postępować. Potem wysłuchaliśmy baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, które uratowały ją od śmierci. Zawiść i zło zostały ukarane, a zwyciężyło dobro i miłość.

Następnie przedszkolaki starały się przyporządkować znane im postacie oraz rekwizyty do właściwych baśni: pantofelek – Kopciuszek, czapeczka – Czerwony Kapturek, łabędź – Brzydkie kaczątko, Gargamel –Smerfy.

Na zakończenie stwierdziliśmy, że czytanie baśni to bardzo wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. Wędrując w magicznej scenerii po bajkowych zakątkach, pomagamy dzieciom rozwijać wyobraźnię, oswajać lęki, budować odporność emocjonalną, pokazujemy tło historyczne i otwieramy drzwi, aby wprowadzić je do różnych kultur.

A przede wszystkim już od najmłodszych lat uświadamiamy, że nasze decyzje niosą konsekwencje, pokazujemy świat w kategoriach dobra i zła, uczymy prawd życiowych i tego, że w ostatecznym rozrachunku zło przegrywa, dobro triumfuje.

Dlatego też zawsze warto postępować szlachetnie, bo to otwiera nasze serce na magiczną krainę dobra i piękna, a wtedy sami możemy zaczarować świat wokół nas, zmienić go na lepszy i jak bohaterowie baśni stać się dla kogoś piękną księżniczką czy szlachetnym księciem...

 

Script logo