Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem!
Szanowni Czytelnicy!
Przygotowaliśmy Wam mały prezent od Świętego Mikołaja, który zamieszkał pośród naszego księgozbioru:-) . Przedstawiamy Wam niezwykłą opowieść…
O sile marzeń, które spełniają się nie tylko w święta. O przezwyciężaniu przeciwności i determinacji w dotarciu do celu. O tym, że nawet gdy pochodzimy z prowincji i małych miasteczek nie powinniśmy porzucać naszych marzeń. A także o tym, jak książki stają się inspiracją i siłą do wyboru i podążania własną drogą. To właśnie one są przepustką do innego świata, biletem do podróży, przygody i spełnienia marzeń.
Uwzględniając obecną sytuację i to, że nie jest możliwy bezpośredni kontakt, chcemy zaproponować naszym Czytelnikom wędrówkę w wersji online pośród książek, marzeń, wartości i przeciwności losu. Zapraszamy na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem, pochodzącym z Gór Świętokrzyskich pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym i producentem.
Zbigniew Masternak jest autorem autobiograficznego cyklu powieściowego „Księstwo”. W latach 2006- 2008 ukazały się trzy księgi – „Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”, z których ta druga stała się bestsellerem. W 2012 roku na podstawie jego trylogii powstał film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego – premiera światowa odbyła się w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 roku film trafił do kin. Wydaną w 2014 roku powieść „Nędzole” zamierza zekranizować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Jego książki ukazują się w przekładach na języki obce m.in.: serbski, macedoński, mongolski. W 2010 roku „Niech żyje wolność” wyszła po wietnamsku w Ho Chi Minh.
Jak się okazuje w biografii naszego bohatera pojawiają się i wątki miechowskie. Ma do naszego miasta pewien sentyment, bo wiążą się z nim wspomnienia sportowe i literackie. Zresztą, jak przyznaje, on sam – rocznik 1978 chce być głosem swojego pokolenia. Jest skromnym chłopakiem ze świętokrzyskiej wioski, który poszukuje swojej drogi w życiu. To jego dziadek i miłość do książek inspirują Zbigniewa do jej wyboru. W podróży do realizacji swoich marzeń napotyka wiele przeszkód. Przechodzi drogę przysłowiowego „Scyzoryka” (lekceważąca nazwa mieszkańców województwa świętokrzyskiego i tytuł jednej z książek Z. Masternaka), walki o realizację swoich celów, przymusowej emigracji za chlebem. Jest przykładem drogi, jaką w ostatnim czasie pokonuje wielu młodych Polaków.
W planach naszego autora jest również napisanie książki o tej Polsce nieodkrytej, Polsce małych miasteczek i miejscowości. Fascynują go wycieczki po Polsce prowincjonalnej i wydobywanie jej piękna. Bo to tam właśnie można znaleźć wiele inspirujących wątków, postaci i zdarzeń. I jak deklaruje bohater naszego spotkania liczy, że kiedyś jego drogi znów zaprowadzą go do naszego miasta, a wtedy Miechów i rycerz Jaksa będą tematem jego kolejnej opowieści…