Spotkania DKK w 2022

 • Batumi, ach Batumi ...

  Batumi, ach Batumi ...

  Zagadki intrygują i inspirują. Tak więc...

  Chaczapuri, sulguni, chinkali – magiczne zaklęcia z Hogwartu? Niekoniecznie. Na rozstajach dróg przy winie „biwakują” rozradowane kumoszki  90+, zapraszając do towarzystwa każdego „kogo droga przyniesie”. Samotność jest towarem deficytowym, a gość cenny ponad wszystko, bo „przyjaciółmi żyje człowiek”. Gdzie jesteśmy?

  O legendarnych odbywających się tam biesiadach, które do złudzenia przypominają starożytne rzymskie uczty, nieco więcej mogą powiedzieć Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller autorzy książki „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, bo to ona jest właśnie kluczem do naszej zagadki. Wybraliśmy ją jako kolejną lekturę dla naszego klubu fanów książkowych i...nie żałujemy!

   

  Gruzja – państwo z pogranicza Europy i Azji, z bezkresnymi stepami i czarnomorskimi urzekającymi lasami, aromatycznymi potrawami jak klasyczne chaczapuri oraz  niezwykłymi mieszkańcami, którzy, w większości, nas Polaków darzą naprawdę dużą sympatią. Być może ta „więź” wynika i z podobnej przeszłości historycznej, bo był to kraj, który, podobnie jak nasz, stanowi niejako pomost między Wschodem i Zachodem. Od początku dziejów Gruzja napadana była przez wojska perskie, arabskie, tureckie, mongolskie i rosyjskie, stanowi bowiem pożądany przez wiele narodów punkt łączący Europę i Azję Orientalną i Centralną. Gruzinom zawsze udawało się w końcu uwolnić spod obcej okupacji i pomimo wielu wojen  zachować swoją kulturę, własny język i religię. My kiedyś też przecież przeszliśmy  taką drogę.

 • Melodia życia

  Melodia życia

  W lekkim powiewie wiatru na weneckim placu św. Marka usłyszymy pytanie – jaka jest cena sławy i siła prawdziwej miłości? Czy istotnie jest ona „prawdziwa” tam, gdzie w grę wchodzą zaszczyty i duże pieniądze?

  Pośród łagodnych angielskich wzgórz Malvern Hills w muzyce zaklętej w bezkresnej przestrzeni, młody gitarzysta wyśpiewa swoje marzenia, a para wędrownych muzyków będzie szukała nowych dróg do siebie. Blichtr Beverly Hills ma stać się pomostem do światowej kariery dla niespełnionego saksofonisty tylko wtedy, gdy zdecyduje się on na zmianę...twarzy i operację plastyczną. Czy ewentualna popularność i poklask tłumu warty jest utraty swojego „ja”?

  Nokturn to nastrojowa instrumentalna forma muzyczna inspirowana poetyckim nastrojem nocy i takie właśnie są historie brytyjskiego noblisty japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro „Nokturny”. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu, gdzie leitmotivem jest melodia, która jak nurt naszego życia bywa, że mknie wartko pośród bajecznych krajobrazów, a bywa iż jest niczym wątły strumyk, który kończy swój bieg..

Script logo