Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

  • Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

    Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

17 marca w Bibliotece odbyło się pierwsze w tym roku seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego. Bibliotekarze uczestniczyli w warsztatach, podczas których prelegenci z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie omówili następujące tematy : „Przyszłość książki elektronicznej” (Maria Cibicka) oraz „Model opracowania zbiorów – wykorzystanie deskryptorów Biblioteki Narodowej” (Wojciech Kowalewski).

Bibliotekarze zapoznali się z dostępnymi formatami książek elektronicznych, rodzajami czytników, funkcjonującymi modelami oraz dostępnymi konsorcjami, oferującymi do nich dostęp. Bibliotekarze poszerzyli swoją wiedzę na temat form i rodzajów deskryptorów, nowych wprowadzonych pól w strukturze formatu MARC21 w systemie SOWA2, zasad wypełniania zarówno nowych jak i zmienionych istniejących już pól, możliwości wykorzystywania słowników otwartych i zamkniętych a także scalonych kartotek. Tematyka deskryptorów jest kontynuowana, ponieważ Biblioteka Narodowa wprowadzając deskryptory, które mają zastąpić dotychczas stosowany Język Haseł Przedmiotowych BN, rozpoczęła kilkuletni etap zmian w modelu opracowania materiałów bibliotecznych.  

W trakcie seminarium bibliotekarze obejrzeli również prezentację multimedialną  „Analiza porównawcza danych statystycznych bibliotek publicznych powiatu miechowskiego za 2016 r.”, którą opracowała Agnieszka Jakubas-Szczepka, instruktor powiatowy, w oparciu o dane statystyczne z poszczególnych Gminnych Bibliotek Publicznych wraz z Filiami w odniesieniu do lat 2015 i 2016. Analiza obejmowała m.in. wpływy, ubytki, stan zbiorów, prenumeratę czasopism, zarejestrowanych czytelników, zasięg czytelnictwa, wypożyczenia księgozbioru na zewnątrz (książek, czasopism nieoprawnych i zbiorów specjalnych), udostępnianie prezencyjne księgozbioru (książek, czasopism nieoprawnych i zbiorów specjalnych), zakup książek (ilość, wartość, w tym również w przeliczeniu na 100 mieszkańców, 1 mieszkańca i 1 czytelnika;  średnią cenę zakupionej książki).

Script logo