Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

  • Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

    Seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego

11 lipca w Bibliotece odbyło się seminarium szkoleniowe dla bibliotekarzy powiatu miechowskiego. Podczas wykładu pt. „Deskryptory, fasety, encje - jak zrozumieć nowy model opracowania zbiorów bibliotecznych?” Pana Wojciecha Kowalewskiego z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie bibliotekarze poszerzyli swoją wiedzę na temat deskryptorów. Prelegent omówił funkcje pól 380 i 655, 385 i 386, 336, 337 i 338, 388 i 648 w opracowaniu zbiorów bibliotecznych, ważne źródła informacji i ich wykorzystanie (VIAF i Wikipedia), stosowanie deskryptorów dziedzinowych i ujęciowych (658), czyli przypisanie materiałów bibliotecznych do dziedzin nauki i sztuki oraz sfer aktywności człowieka, nową terminologię Deskryptorów BN i RDA, przekształcanie rekordów bibliograficznych i KHW z wykorzystaniem formularzy, słowników i kartotek w systemie SowaSQL.
Bibliotekarze zapoznali się również z nowościami w systemie bibliotecznym SowaSQL (m.in. mobilny OPAC, portal wsparcia technicznego oraz nowe funkcjonalności w związku z RODO).
Tematyka deskryptorów jest kontynuowana, ponieważ nadal trwa kilkuletni etap zmian w nowym modelu opracowania materiałów bibliotecznych Biblioteki Narodowej z wykorzystaniem deskryptorów, które mają zastąpić dotychczas stosowany Język Haseł Przedmiotowych BN.

Kolejnym punktem seminarium było spotkanie „Podaj dalej" w ramach projektu „O finansach... w bibliotece – 5 edycja”, realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Zebranym bibliotekarzom opowiedziano o przebiegu realizacji projektu, zaprezentowano scenariusze, opracowane przez FRSI a także przedyskutowano efekty jego realizacji.
Projekt zakładał wzrost wiedzy ekonomicznej i zwiększenie umiejętności korzystania z nowoczesnych produktów i usług finansowych przy wykorzystaniu nowych technologii wśród mieszkańców małych miejscowości, będących po 50. tym roku życia. Dwoje pracowników PiMBP w Miechowie zostało przygotowanych do organizacji spotkań dla osób dorosłych z zakresu edukacji ekonomicznej poprzez szkolenia stacjonarne i regionalne a także kurs e-learningowy, który obejmował następujące tematy: badanie potrzeb użytkowników bibliotek w zakresie edukacji ekonomicznej, rekomendacje na temat planowania spotkań edukacyjnych w bibliotekach, wybrane zagadnienia z metodologii uczenia dorosłych i specyfiki pracy z seniorami, kontynuowanie edukacji finansowej w bibliotekach po zakończeniu projektu. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie w okresie od 8 maja do 27 czerwca 2018 r. dla 21 osób po 50. roku życia przeprowadziła cykl spotkań z zakresu edukacji ekonomicznej w ramach kursu e-learningowego. Na pierwszym spotkaniu - w dniu 8 maja - przeprowadzono rekrutację do projektu a także przybliżono cele i założenia projektu, planowane działania i czas ich trwania. Na drugim spotkaniu organizacyjnym - w dniu 15 maja - sprawdzono poziom umiejętności obsługi komputera i Internetu osób zgłoszonych na kurs edukacji ekonomicznej. Każdy uczestnik otrzymał indywidualny login i PIN, umożliwiający logowanie się do platformy e-learningowej a także przeprowadzenie quizu sprawdzającego poziom wiedzy z zakresu edukacji ekonomicznej, będącego pierwszym elementem kursu. Wyniki quizu zarówno zbiorcze jak i indywidualne pomogły prowadzącym dokonać wyboru poszczególnych modułów i poziomów zaawansowania do realizacji. Wyłoniono grupę 9 uczestników dla których przeprowadzono dodatkowo warsztaty komputerowe z zakresu podstaw obsługi komputera. Podczas trzech 1,5 godzinnych spotkań omówiono następujące zagadnienia : budowa komputera i zapoznanie się z urządzeniami peryferyjnymi, obsługa przeglądarki internetowej, zapoznanie się z przydatnymi stronami internetowymi, obsługa poczty elektronicznej, ćwiczenia z zakresu wyszukiwania informacji.
Kolejnym etapem realizowanego Projektu był cykl sześciu 3 godzinnych spotkań edukacyjnych, które zostały przeprowadzone dla dwóch grup oddzielnie w ramach następujących modułów :

na poziomie podstawowym:

  • Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym (22.05, 24.05),
  • Bank przez Internet (28.05, 30.05),
  • Lokaty, kredyty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową? (12.06, 14.06),
  • Ubezpieczenia (18.06, 19.06),
  • Bank centralny a inne banki (04.06, 08.06).

na poziomie rozszerzonym:

  • Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym (25.05, 29.05).

 

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas kursu była platforma e-learningowa ofinansach.biblioteki.org, na którą uczestnicy logowali się za pomocą otrzymanych indywidualnych loginów. Podczas spotkań edukacyjnych uczestnicy zapoznawali się z teorią (prezentowaną na ekranach), wzbogaconą ćwiczeniami, dodatkowymi zadaniami, filmikami a na zakończenie każdego modułu wykonywali testy sprawdzające nabytą wiedzę. Otrzymali również materiały, dotyczące obsługi stron internetowych prezentowanych w modułach kursu e-learningowego na poziomie podstawowym, opracowane przez FRSI.
W celu uatrakcyjnienia spotkań dla uczestników kursu zorganizowano spotkania z : Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta, przedstawicielem banku, przedstawicielem WBP w Krakowie – opiekunem regionalnym a także wycieczkę do Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie i gabinetu numizmatycznego w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego /Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.
Na zakończenie Projektu w dniu 12 lipca w Restauracji „Vita” odbyło się spotkanie podsumowujące i wręczenie uczestnikom pamiątkowych certyfikatów.

Script logo