Nasi Wspaniali Zieloni Przyjaciele! - lekcja biblioteczna

  • Nasi Wspaniali Zieloni Przyjaciele! - lekcja biblioteczna

    Nasi Wspaniali Zieloni Przyjaciele! - lekcja biblioteczna

Są niezwykłe. Mówiono, że w dawnych czasach wśród nich żyły elfy, trolle i jednorożce. W powieściach Tolkiena przypominali je wyglądem Entowie, chroniący inne rośliny przed krzywdzącą ludzką aktywnością. Były miejscem schronienia dla Robin Hooda i jego kompanów. Czy już wiecie...?

Tak, dokładnie. Chodzi o drzewa i lasy. 9 listopada wraz z uczniami klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Miechowie przeprowadziliśmy „zieloną lekcję biblioteczną”, chcąc już od najmłodszych lat uwrażliwiać oraz uczyć szacunku do przyrody i zwierząt. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy przez szumiące lasy liściaste i iglaste bory, potem odwiedziliśmy amazońską dżunglę i syberyjską tajgę, aż wreszcie dotarliśmy do Puszczy Białowieskiej, podziwiając majestatyczne żubry. Mówiliśmy o rodzajach lasów, ich warstwach, znaczeniu i jego mieszkańcach.

Wysłuchaliśmy opowiadania Haliny Koszutskiej „Drzewko Maciusia”, którego bohater bardzo polubił płaczącą brzózkę z parku. Odwiedzał ją, rozmawiał z nią, a ona radośnie witała go subtelnym szelestem i okrywała cieniem w upalne dni. Gdy jednak zaczęły tam ścieżką biegać dzieci, łamały jej gałązki, a na pniu wycinały wzory scyzorykiem. Drzewko było coraz smutniejsze, a Maciuś coraz bardziej martwił się o swą przyjaciółkę. Aż wreszcie wraz z kolegami postanowił pilnować brzózki, bronić ją i chronić. A ona podziękowała za tę troską w radosnym tańcu, obsypując ich swoimi listeczkami.

Czy możemy tak bezmyślnie traktować rośliny? Czy możemy lekceważyć mieszkańców lasów? Uczniowie nie mieli żadnych wątpliwości, że niszcząc przyrodę, sami sobie szkodzimy. Potem odbyliśmy jeszcze krótki „instruktaż” – jak zrobić zielnik oraz nauczyliśmy się rozpoznawać poszczególne gatunki drzew. Potężny dąb, zwiewna topola, smukła sosna, czarna olsza, aromatyczna lipa i inne, które tak wiele, nam ludziom, oferują. Pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, a dostarczają życiodajny drogocenny tlen. Oczyszczają glebę oraz powietrze, dają schronienie ptakom. Mają zastosowanie w ziołolecznictwie, garbarstwie, stolarstwie, sztuce kulinarnej.

Po tym czekały na nas jeszcze do rozwiązania krzyżówki z leśnymi zwierzętami, przyrodnicze zagadki oraz prace plastyczne, w których „sami ubieraliśmy” drzewa. Wszyscy uczestnicy zajęć przekonali się o tym, jak wiele im zawdzięczamy. Jak stwierdzili sami chłopcy każdy mężczyzna oprócz tego, że koniecznie musi umieć posługiwać się... młotkiemJ, powinien też posadzić drzewo.

Na zakończenie poznaliśmy jeszcze wspaniałą i niezwykle malowniczą książkę Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego, pt. „Drzewa”. Przepięknie ilustrowana, zawiera mnóstwo fascynujących informacji. Dowiedzieliśmy się, że mamutowiec olbrzymi może żyć...3500 lat, a najwyższe drzewo świata znajduje się w Kalifornii, w USA i mierzy 115 metrów.  Zobaczyliśmy most z...korzeni figowca, zrozumieliśmy, dlaczego jesienią opadają liście oraz przekonaliśmy się, że jeśli chcemy poznać naszych prapradziadków musimy przygotować...drzewo genealogiczne.

   Mamy nadzieję, że nasi Mili Goście zrozumieli, jak ważne są drzewa i cała przyroda w naszym życiu. Zwłaszcza, że jak nam sami powiedzieli, mają za sobą już pierwsze, udane, doświadczenia ogrodnicze :)

Script logo