Narodowe Czytanie raz jeszcze, by uczcić 100-letnią niepodległość Rzeczypospolitej

  • Narodowe Czytanie raz jeszcze, by uczcić 100-letnią niepodległość Rzeczypospolitej

    Narodowe Czytanie raz jeszcze, by uczcić 100-letnią niepodległość Rzeczypospolitej

100-letnia rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, chociaż uroczyste obchody tego jubileuszu jeszcze przed nami,  stała się powodem do wprowadzenia w życie wielu przedsięwzięć upamiętniających to doniosłe wydarzenie. Jak ważne i szczególne jest to wydarzenie dla Polaków i władz polskich, dowodzi, że w minionym 2017 r. podjął działalność Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Od tamtej chwili instytucje, dla których wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i  poszanowaniu wolności są ideą niepodważalną, zorganizowały wiele akcji służących edukacji historycznej i obywatelskiej. Wśród takich instytucji na pewno należy zwrócić uwagę na działania podjęte przez szkoły i biblioteki.

Uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Miechowie, którzy cieszą się ze wsparcia i życzliwości Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, odwiedzili tę instytucję po raz kolejny. Tym razem 7 listopada br. – z okazji wyjątkowego jubileuszu – gimnazjaliści zaprosili na spotkanie uczniów klasy VI a SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. Starsi koledzy czytali wybrane przez siebie fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Chociaż nie jest to łatwa lektura dla gimnazjalistów, a tym bardziej dla szóstoklasistów, było widać, że zarówno występujący jak i słuchacze sprostali wyzwaniu.

Zajęcia w bibliotece odbyli gimnazjaliści także tydzień wcześniej, 31 października br. W ramach czytelniczego projektu edukacyjnego uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej m.in. redakcji przypisów, bibliografii i korzystania z katalogu biblioteki.

W najbliższym czasie uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Miechowie ponownie zaproszą na spotkanie szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2, by przybliżyć im historię powstania książki. I historię o tym, jak zmieniała się przez stulecia, od kamiennych tabliczek do e –booków.

Script logo