Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

  • Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

    Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

  • Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

    Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora w Miechowie!

Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że komputery i Internet pomagają w codziennym życiu. Podobnie aplikacje, bankomaty, kasy samoobsługowe i inne maszyny, które mają proste zadanie – ułatwić nam codzienne życie. Żeby efektywnie i bezpiecznie z nich korzystać, trzeba je poznać, oswoić, nauczyć się brać z dostępnej technologii to, co nam rzeczywiście potrzebne.

Tak powstał projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior”, który do końca grudnia jest realizowany w skali całego kraju, a na terenie Małopolski – częściowo w naszej, miechowskiej Bibliotece. Warsztaty i szkolenia dla Seniorów odbywały się na przełomie października i listopada pod okiem trenerki kompetencji cyfrowych - Urszuli Jarosz.

Seniorzy w małych grupach rozpracowywali metody bronienia się przed cyberatakami: np. jak rozpoznać sms i email pochodzący od oszusta, na co zwracać uwagę, żeby nie paść ofiarą różnego rodzaju wyłudzeń, danych osobowych czy środków pieniężnych. Na warsztatach nie zabrakło informacji, jak reagować na nękających telemarketerów, co to jest phishing i jak się przed nim chronić. Uczestnicy spotkań sprawdzali, czy ich dane nie wyciekły do Internetu podczas ataków hakerskich na platformy i serwisy internetowe (np. Facebook). Seniorzy uczyli się także sprawdzać siłę swoich haseł i dowiedzieli się, jak tworzyć mocne i unikatowe hasła. Szczególną popularnością wśród Seniorów cieszył się temat bezpiecznych zakupów w Internecie, metod płatności, a także bezpieczne korzystanie z bankomatu. Do tego zagadnienia służył specjalnie przygotowany w ramach projektu symulator. Ważnym elementem warsztatów było poznanie aplikacji mObywatel. Nie obyło się bez licznych dyskusji i prezentacji innych ważnych aplikacji, które mogą czasami nawet ratować życie.

Wszystkich zainteresowanych powyższymi tematami szczególnie zachęcamy do samodzielnej nauki. W tym celu można skorzystać z kursów zamieszczonych na stronie internetowej projektu https://cyfrowysenior.edu.pl/. Można tam znaleźć również filmy i inne materiały, które pomogą wdrożyć się w cyfrowy świat osobom zupełnie początkującym lub uzupełnić wiedzę tych, którzy początki mają dawno za sobą.

Projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior” jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” i dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2021.

Script logo