Im więcej wiesz, tym chętniej dbasz o przyrodę

lekcja biblioteczna dla SP nr 2 w Miechowie

12 grudnia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie. Uczestniczyli oni w lekcji bibliotecznej na temat ekologii i otaczającego nas środowiska przyrodniczego. Na początek wyjaśniliśmy sobie co to jest ekologia i czym się zajmuje. Powiedzieliśmy sobie, że na środowisko przyrodnicze składa się przyroda ożywiona i nieożywiona, podając przykłady każdej z nich.  Do omówienia zagadnienia posłużyła nam encyklopedia zatytułowana „Młody obserwator przyrody”, dzięki której można poznać wiele ciekawych faktów i odkryć niejeden przyrodniczy sekret, np. dlaczego płatki śniegu mają kształt gwiazdek, co to jest tęcza i w jaki sposób powstaje, dlaczego dżdżownice hałasują i jak rodzą się kolorowe motyle. Na podstawie plansz  edukacyjnych pt.: ”Drzewa naszych lasów” omówiliśmy drzewa iglaste i liściaste, z wyszczególnieniem poszczególnych ich nazw.

Przy pomocy rozsypanki wyrazowej uczniowie stworzyli Dekalog Miłośnika Przyrody, po czym rozmawialiśmy na temat ochrony przyrody. Wspólnie wyjaśniliśmy sobie co to znaczy, że niektóre gatunki zwierząt i roślin otoczone są szczególną ochroną oraz że przyrodę można chronić na wiele sposobów.

Formą ochrony przyrody są np. parki narodowe, parki krajobrazowe czy rezerwaty przyrody. Mówiliśmy o tym, czym różni się park narodowy od parku krajobrazowego. Na podstawie prezentacji multimedialnej uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, który park narodowy na świecie jest najstarszy, jaki park narodowy oraz krajobrazowy znajduje się najbliżej naszej miejscowości, czym są rezerwaty przyrody i jakie rezerwaty występują na naszej ziemi miechowskiej, a także jakie zwierzęta i rośliny występujące w tych rezerwatach są pod ochroną.

Na zakończenie naszych zajęć uczniowie zapoznali się z niezwykłą, popularnonaukową książką pt.: „Drzewo”, autorstwa Katarzyny Bajerowicz, która łączy zabawę ze sporą dawką wiedzy. Z książki można bowiem stworzyć układankę przedstawiającą duży dąb, a na nim i obok niego  zobaczyć niezliczone gatunki zwierząt: ptaków, owadów i ssaków. Na odwrocie plansz znajduje się natomiast wiele przyrodniczych informacji i ciekawych zadań do wykonania. Po ułożeniu układanki uczniowie oglądnęli jeszcze książki przyrodnicze, które można wypożyczać w naszej bibliotece, ale których tytuły mogą stać się też dobrym pomysłem na prezent świąteczny.