Był z nami od zawsze…

 • Stanisław Piwowarski

  Stanisław Piwowarski

Najważniejsze jest, abyśmy w życiu pamiętali o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

Tego nauczył nas  śp. Stanisław Piwowarski.  Bo pamięć o naszych korzeniach i naszej „Małej Ojczyźnie”  buduje naszą tożsamość i sprawia, że nawet będąc w odległych zakątkach świata, w naszym sercu pozostaje niezatarte wspomnienie kraju dzieciństwa…

 Gdy, jako Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczynaliśmy  pracę nad przygotowaniem do druku książki – „Ziemia Miechowska – moja mała ojczyzna”,  wiedzieliśmy, że jest to czas intensywnych wyjazdów naszych młodych mieszkańców na emigrację. I często zadawaliśmy sobie pytanie – czy przechodząc przez londyńskie ulice będą oni pamiętali o tym, skąd się wywodzą? Czy gdzieś zostanie w nich obraz przydrożnych kapliczek lub miejscowych legend i podań ?

Bardzo chcieliśmy, aby tak się stało. To zadanie udało nam się zrealizować właśnie dzięki  nieocenionej  pomocy śp. Stanisława Piwowarskiego –   pierwszego recenzenta i konsultanta zebranych tam informacji . Człowieka, który  całe swoje życie także zabiegał  o to, aby pamięć naszej historii nigdy nie przykrył kurz zapomnienia.

Był doskonałym historykiem, regionalista, erudytą, piewcą piękna tego, co nam bliskie i znane.

Jego wkład w rozwój naszej biblioteki jest ogromny. Od 1998 roku stale obecny w naszej działalności. Wielokrotnie współuczestniczył w przeprowadzanych przez nas projektach wydawniczych oraz spotkaniach z historią Ziemi Miechowskiej przeprowadzanych w naszej placówce. Gdy podczas Dni Miechowa organizowaliśmy historyczne wykłady dotyczące Ziemi Miechowskiej, gdzie  przeszłość łączyła się z teraźniejszością , Pan Stanisław był fascynującym mówcą, który jak nikt inny potrafił pokazać słuchaczom minione dzieje oraz to, że to właśnie  Pamięć Naszej Przeszłości stanowi o naszej przyszłości.

Fascynował nas ogrom jego wiedzy, swada i koloryt jego historycznych opowieści, lekkość i finezja jego pióra.

Był z nami od zawsze i pozostanie z nami na zawsze. Jako  Wspaniały Człowiek , który całe swoje życie poświecił na pisanie  niezwykłej opowieści  o  historii i pięknie naszych miechowskich rodzimych stron…

Dziękujemy Ci Panie Stanisławie!

 

Składamy wyrazy szczerego współczucia rodzinie i przyjaciołom zmarłego.

Pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie

 • Stanisław Piwowarski

  Stanisław Piwowarski

 • Stanisław Piwowarski

  Stanisław Piwowarski

 • Stanisław Piwowarski

  Stanisław Piwowarski

 • Stanisław Piwowarski

  Stanisław Piwowarski

Script logo