Bilet do krainy przygód i mądrości

Harry Potter i Zakon Feniksa

Zdradzimy wam pewien sekret... Bilet, który Was zaprowadzi w najbardziej fascynujące miejsca na Ziemi, przysporzy śmiechu, ale i czasami wywoła łzy wzruszenia, otworzy oczy na otaczające  tajemnice, nauczy wielu nowych rzeczy i pokaże, jakie drogi wybierać w życiu możecie znaleźć całkiem niedaleko… I choć jest on niezwykle drogocenny, Wy nie musicie za niego w ogóle płacić! Wystarczy, że …przekroczycie próg biblioteki.

Wspaniałym przewodnikiem po Krainie Książek i Opowieści okazała się nasza biblioteczna koleżanka – Aneta Roch, która podczas ferii przeprowadziła literacki cykl zajęć dla dzieci, które cieszyły się naprawdę dużą sympatią najmłodszych.  Oni sami często wskazywali interesujące ich tematy i lektury oraz inicjowali ciekawe dla nich  sprawy.

Harry Potter i Szkoła Magii i Czarów w Hogwarcie, kamień filozoficzny, komnata tajemnic, czara ognia i Zakon Feniksa – każdy mógł opowiedzieć o tym, co go najbardziej zadziwiało w przygodach nastoletniego adepta sztuk tajemnych.

Maks – bohater książeczek w cyklu „Mądra Mysz”  odkrył  przed nami ciekawe miejsca na świecie i podjął tak poważne wyzwanie jak… pierwsza wizyta w przedszkolu A Zuzia wykazała się jeszcze większą odwagą podczas spotkania z lekarzem i udowodniła wszystkim dzieciom, że sen w przedszkolu  też może być prawdziwą przygodą. Bo nawet jeżeli czasami czegoś się boimy, warto strach przezwyciężyć, żeby przeżyć coś takiego, jak święto nocnych marków.

„Chłopiec z bajki znany z drewna wystrugany. Kiedy kłamał w głos, strasznie rósł mu nos”, ”Z pozoru nadzwyczaj miły, pokazał swoje oblicze, gdy role się odwróciły”.

Oj, najmłodsi z pewnością się mocno zastanowią po lekturze bajki „Pinokio” zanim wypowiedzą jakieś kłamstwo. Wszak efekty tego mogą być zadziwiająceJ  A wilk z Czerwonego Kapturka, to lekcja  jak złudne może być pierwsze wrażenie i jak bardzo pozory mogą nas sprowadzić na manowce w naszych osądach. Bo ktoś kto wydaje się naprawdę miły może mieć niecne zamiary.

Wspaniałe przygody „Alicji z Krainy Czarów” udowadniają nam , że czasami warto porzucić  bezpieczną przystań codzienności i pożeglować w nieznane, aby odkryć całkiem nowy i fascynujący świat. A  Królewna Śnieżka i Kopciuszek dodają odwagi i wiary w to , że temu słabemu i odrzuconemu też może się w życiu udać. Tylko wystarczy uwierzyć  i zaufać losowi.

Tak więc mamy nadzieję, że ten czas spędzony z nami był dla najmłodszych spotkaniem, do którego oni sami dopiszą kolejne rozdziały. A kto wie może i całą historię……Odwiedzając nas, wybierając kolejne opowieści, przeżywając wspaniałe przygody i z wrażliwością rozbudzoną przez literaturę dostrzegając dookoła piękno ludzi i świata…