Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r. Data 2 kwietnia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włącza się także nasza biblioteka. W ramach tego święta w dniu 19 kwietnia w bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie.

• Nowości czytelnicze!

Kwietniowe nowości czytelnicze

Nowości czytelnicze dla Dorosłych oraz Dzieci i Młodzieży! Proszę śledzić zakładkę Nowości (https://goo.gl/XLVg1C) w naszym katalogu www
    Serdecznie zapraszamy czytelników!

• Wykład prof. Franciszka Ziejki

„Tadeusz Kościuszko w pamięci narodów Europy i Ameryki”

wykład prof. Franciszka Ziejki

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (1746–1817),  Sejm i Senat RP ustanowił rok 2017 ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI. Do obchodów tego jubileuszu przyłączyła się także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie, organizując w dniu 4 kwietnia wykład, którego prelegentem był pan Franciszek Ziejka, profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury polskiej, rektor UJ w latach 1999-2005, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 2002-2005, czynny członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Profesor Franciszek Ziejka jest autorem kilkuset artykułów i około dwudziestu książek, przez osiem lat był także wykładowcą na uniwersytetach francuskich i portugalskich. Jako historyk literatury i kultury, bada przede wszystkim ich dzieje z czasów narodowej niewoli.

Marcowe nowości czytelnicze

Nowości czytelnicze dla Dorosłych! Proszę śledzić zakładkę Nowości (https://goo.gl/XLVg1C) w naszym katalogu www
    Serdecznie zapraszamy czytelników!

• Lekcja biblioteczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Miechowie

„Dzieje pisma na przestrzeni wieków”

Lekcja biblioteczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Miechowie

24 marca w lekcji bibliotecznej uczestniczyły dzieci z 5 klasy Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Miechowie. Tematem spotkania była historia pisma.

Przygotowana prezentacja, miała za zadanie przybliżyć dzieje pisma, począwszy od prymitywnych piktogramów, czyli rysunków na kamieniach lub na ścianach jaskiń, aż do stosowanego dzisiaj alfabetu. Piątoklasiści poznali rodzaje pisma i popularne alfabety, takie jak : cyrylicę, arabski, chiński  i grecki.  Ponadto uczniowie dowiedzieli się, na jakich materiałach spisywano informacje przez wieki. Glina, kamień czy papier były dobrze znane młodym gościom, ale na przykład pismo węzełkowe południowoamerykańskich Indian, czyli Kipu, wzbudziło zdziwienie. Uczniowie usłyszeli, z czego wytwarzano atrament, który wcześniej był nazwany inkaustem. Nasi goście musieli także odpowiedzieć na kilka pytań, na przykład kiedy wynaleziono pierwszą na świecie maszynę drukarską, co nie było wcale takie proste, ponieważ przeszło siedemset lat przed słynnym Gutenbergiem, zbudowali ją Chińczycy.