Aktualności

  • Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Kasztanka

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    „Fantazja” była szlachetną klaczą o jasno kasztanowej maści z białą łysiną. Przyszła na świat w 1909 r. w folwarku w Czaplach Małych hrabiego Eustachego Romera i została podarowana 9 sierpnia 1914 r. na Rynku w Miechowie Naczelnikowi Józefowi Piłsudskiemu, który nadał jej imię – „Kasztanka”.  Pierwszy raz dosiadł ją  w sierpniu 1914 r., na początku szlaku bojowego I Brygady Legionów Polskich. Jak podawano łączyła ich szczególnie mocna więź,  klacz lękała się odgłosów wystrzałów i w chwilach strachu ufnie tuliła się do swego pana. Z czasem stała się jego ulubionym koniem, który rozsławił naszą ziemię.

    Dla upamiętnienia tego wydarzenia  pan Bronisław Nowak postanowił ufundować małą Kasztankę – miniaturową rzeźbę dla dzieci. Ma ona zostać umieszczona na Rynku w Miechowie, aby przywoływać pamięć tamtych chwil. Dodatkowo tej inicjatywie towarzyszy  wydanie książki-kolorowanki  dla najmłodszych, która w przystępnej formie – literackiej i graficznej pokazuje historię tego słynnego wierzchowca, a także prezentuje inne znane konie w historii, sztuce czy literaturze.

  • Projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim”

    Projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim” zakończony

    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie zakończyła 1 października 2021 r. realizowany we współpracy z FUNDACJĄ WSPIERANIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (beneficjent) projekt edukacyjny „Sieć na kulturę w podregionie krakowskim”.

    Celem projektu było rozwijanie kompetencji cyfrowych z zakresu projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Projekt ten współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat.

    Zgodnie z wcześniej opracowanym harmonogramem, w okresie od 7 września do 1 października 2021 r., odbyły się zajęcia praktyczne on-line za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Czas trwania szkolenia to 31 spotkań po 45 minut każde. Podczas szkoleń omówione zostały możliwości pozyskiwania grafik i zdjęć, ich wykorzystania w różnych projektach. Uczestnicy poznali również dostępne narzędzia do obróbki graficznej i tworzenia projektów, jak również nabyli umiejętności związane z zasadami projektowania wizualnego. Dowiedzieli się ponadto o prawach autorskich i co to jest Creative Commons.

    Warsztaty poprowadził pracownik biblioteki przeszkolony wraz z trenerem wspomagającym.

    Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali od organizatorów projektu Certyfikaty ukończenia szkolenia.

    Dziękujemy dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach oraz Szkoły Podstawowej im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli za udział w projekcie i miło spędzony czas on-line w grupie z rówieśnikami.

  • Nowości czytelnicze

    Książka na jesienne wieczory

    Jakie sekrety ukrywa Morze Bałtyckie? Gdzie jest Bursztynowa Komnata? Jak dotrzeć do starożytnej osady w Borach Tucholskich? - w długie jesienne wieczory, siedząc w wygodnym fotelu, możemy rozpocząć ekscytującą podróż, poszukując na nie odpowiedzi. Pomoże nam w tym książka Amadeusza Majtka „Polskie skarby i tajemnice”.

    W naszej najnowszej ofercie dla Czytelników znajdzie się też coś dla tych, którzy próbują zbudować pomost między pokoleniami - Michelle Icard doradza „Jak się dogadać z nastolatkiem”, a Pani Bukowa zaproponuje humorystyczny poradnik, w którym zaprowadza porządki nie tylko w kuchni…

    Amatorzy sensacji mogą również wybrać coś dla siebie wśród najnowszych książek Olgi Rudnickiej czy Kingi Wójcik, a ci którzy poszukują mocnych wrażeń  chętnie sięgną po „Dom stu szeptów” G.Mastertona i „Nie odpuszczaj” H.Cobena.

    A to tylko nieliczne z naszych interesujący propozycji dla Czytelników...

    Zapraszamy do z zapoznania się z naszymi Nowościami!

     

  • ”Marzenie mrówki Podkówki”, autorstwa  B.Carboneill’a i E.Lescoat’a

    Siła marzeń

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Bywa, że są odległe. Czasami wydają się nieosiągalne. Często przemykają nam jak obłoki na niebie i trudno je uchwycić.  Czego pragniemy ? O czym marzymy od dzieciństwa? Co zrobić, aby nasze marzenia się spełniły?

    Wraz z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Miechowie przeczytaliśmy opowieść, pt.” Marzenie mrówki Podkówki”, autorstwa  B.Carboneill’a i E.Lescoat’a. Mała mróweczka głęboko w swoim sercu skryła pragnienie, aby szybować po błękitnym niebie. Skonstruowała nawet niewielki samolot, by tylko wzbić się w przestworza. Na próżno jednak... I gdyby nie jej wierna przyjaciółka kolorowa biedronka Fionka, która w porę uchwyciła ją za rączki, gdy spadała, wszystko mogłoby się skończyć bolesnym upadkiem.

  • „Stella, Pikuś i skarby” Niny Lussy

    Magia lasu

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Rude liście wirują w tanecznym kręgu, nieopodal mrówki maszerują zieloną dróżką, w konarach dzięcioł wystukuje rytm, a płocha sarna mknie przez polanę. Co to za magiczne miejsce, gdzie wszystko pachnie, szumi i olśniewa barwą?

    Dzieci z Przedszkola „Wesoły Maluch” nie miały żadnych wątpliwości. To las pachnący jak świąteczna choinka, pełen szyszek, prawdziwków i żołędzi!

Script logo