Aktualności
Świątecznym tropem. Dzień Świętego Mikołaja w Polsce i na świecie
zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci
A oto rysopis poszukiwanego: jowialny staruszek, długa siwa broda, pokaźnych rozmiarów brzuch i czerwony kubrak z czapką. Przypomina wyrośniętego krasnala. Rączo przemyka po niebie wraz z zaprzęgiem reniferów, a wokół niego krzątają się jego wspólnicy: psotne elfy. Niby przybywa z Laponii, ale czy ktoś widział jego paszport? Działa „ w terenie” – wchodzi przez komin i zostawia ”towar” w skarpetach. Okres wzmożonej jego działalności: od 4 do 24 grudnia.
Znak charakterystyczny: Szczególną miłością cieszy się wśród najmłodszych!
Dzieci z Przedszkola Samorządowego numer 2 w Miechowie „zidentyfikowały” poszukiwanego w mig. To Święty Mikołaj! Potem podczas naszych zajęć w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci (30.11) przybliżyliśmy nieco jego sylwetkę.
Ziemia – nasz dom. Lekcja biblioteczna
Zielony dywan usiany kwiatami, który ukrywa się między drzewami…
Ma koronę oraz pień. Mogą na nim mieszkać ptaki, ludziom daje miły cień…
Co opisują te słowa? Dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Książu Wielkim szybko odnalazły odpowiedź. To szmaragdowe łąki i szumiące drzewa, czyli to, co tworzy niepowtarzalne piękno naszej planety - Ziemi .
Podczas lekcji bibliotecznej (16.11) na temat ekologii najpierw wyjaśniliśmy, że jest to dziedzina, która powstała po to, aby chronić środowisko naturalne. Słowo ekologia wymyślił w 1866 roku biolog i podróżnik Ernst Haeckel. Dosłownie oznacza ono „naukę o domu”. Chodzi tu o Ziemię, czyli dom nas wszystkich. Zadaniem ekologów jest dbanie o to, aby środowisko było zdrowe i czyste, a szkody wyrządzone przez człowieka zostały naprawione.
Pamięć przeszłości
Zbliża się już kolejna – 103.rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Wolności, za którą pokolenia zapłaciły najwyższą cenę – przelanej krwi i utraconego życia.
Jak mawiał naczelnik Józef Piłsudski niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze, a „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Ziemia miechowska w sposób szczególny jest potwierdzeniem jego słów, bo przez lata była matecznikiem walk narodowowyzwoleńczych.
Nasza instytucja od początku swego istnienia stawia sobie za zadanie podjęcie takich działań i inicjatyw, które pozwolą ocalić przeszłość od zapomnienia i pokazać kolejnym pokoleniom barwy tej wolności, aby pamięć o tragicznych kolejach historii naszego kraju zawsze była obecna w świadomości społecznej.
W zaczarowanej krainie
zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci
Za górami, za lasami mieszkała księżniczka z krasnoludkami…Na kurzej stopce mała chatka stała, która na zaklęcie wirowała…
Skąd pochodzą te słowa? Co nam przypominają?Dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej numer 2 rozwiązały zagadkę błyskawicznie. Tak rozpoczynają się baśnie! A inspiracją do naszych zajęć był przypadający 5 listopada Dzień Postaci z Bajek.
Tak więc już wspólnie z trzylatkami i czterolatkami określiliśmy, że baśń to utwór niewielkich rozmiarów, w którym występują nieprawdopodobne postacie i wydarzenia, zawierający w swej treści - morał, czyli pouczenie jak żyć i dobrze postępować. Potem wysłuchaliśmy baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, które uratowały ją od śmierci. Zawiść i zło zostały ukarane, a zwyciężyło dobro i miłość.
Dzieci lubią misie…
zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci
Misie lubią dzieci – śpiewał kiedyś miś Uszatek z „klapniętym uszkiem”. A historia tej niezwykłej więzi sięga roku 1902. Wtedy to, jak głosi jedna z opowieści, Theodore Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na polowanie. Był świetnym myśliwym, ale tym razem łowy nie były udane. Dlatego też ktoś z jego otoczenia przywiązał niedźwiadka do drzewa i zaproponował, aby prezydent do niego strzelił. Ten nie zgodził się na to i uratował puszystemu maleństwu życie. Świadek zdarzenia Clifford Berryman uwiecznił całą historię na rysunku w gazecie, a na jej podstawie właściciel sklepu z zabawkami wykonał kilka pluszowych misiów, które sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta miś dostał imię Teddy.
I tak już ponad 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają otuchy i pocieszają. Bo w całym kraju samochody pogotowia, policji i straży pożarnej mają pluszowe maskotki Misia Ratownika, które otrzymują dzieci poszkodowane w wypadkach.
Te niezwykłe historie wysłuchały dzieci z Przedszkola Samorządowego numer 3 w Miechowie z okazji dnia Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia (14 października), bo wtedy właśnie jesienią w 1926 roku po raz pierwszy pojawiła się książka o Kubusiu Puchatku. Jej autor angielski pisarz – Alan Alexander Milne swojemu synowi Christopherowi (Krzysiowi) na pierwsze urodziny podarował pluszowego misia – Kubusia Puchatka, który zafascynował malca. Przypatrując się zabawie swojego synka, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia o grubiutkim misiu, który najbardziej na świecie kocha miód. Książka bardzo szybko stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.