ACADEMICA – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych

  • CWPN Academica

    CWPN Academica

Za pośrednictwem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie można korzystać z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową. Dzięki projektowi ACADEMICA czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do ponad 2 700 000 publikacji, w tym artykułów, monografii, całych numerów czasopism, współczesnego piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin, a także najnowszych wydań podręczników akademickich, tekstów źródłowych i literatury pięknej.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników.

 

 

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miechowie:

 

  • Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni dla Dorosłych PiMBP, Plac Kościuszki 7.
  • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz w Czytelni dla Dorosłych PiMBP w Miechowie.
  • Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza oświadczenia, który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  • Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni. Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.
  • Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.

 

Szanowni Czytelnicy!

Przeglądanie katalogu publikacji udostępnianych przez CWPN Academica, sprawdzanie ich dostępności, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, wyszukiwanie bibliotek, należących do systemu oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji. Składanie rezerwacji wymaga zalogowania się na portalu academica.edu.pl.
Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie.

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie serdecznie zaprasza chętnych do rezerwowania i wypożyczania książek oraz artykułów w systemie Academica.

NazwaDataRozmiar
oswiadczenie_uzytkownika_cwpn_academica.pdf

Oświadczenie Użytkownika CWPN Academica

2019-02-10 13:45285.15 KB
podrecznik_czytelnika_cwpn_academica.pdf

Podręcznik czytelnika CWPN Academica

2019-02-10 13:255279.24 KB
regulamin_uzytkownika_cwpn_academica.pdf

Regulamin Użytkownika CWPN Academica

2019-02-10 13:36321.64 KB
Script logo