500 lat minęło

  • Kronika Polaków

    Kronika Polaków

Był 8 września 1523 roku. Na tronie zasiadał przedostatni z Jagiellonów, wielki książę litewski  oraz król polski w jednym – Zygmunt I Stary. Z punktu widzenia Miechowszczyzny dzień ten jednak przeszedł do annałów z innego względu. Wtedy to bowiem ziemski padół opuścił nasz najwybitniejszy obywatel, człowiek renesansu (dosłownie oraz w przenośni) – historyk, kronikarz, lekarz, geograf, astronom. Maciej Miechowita, szanowni Państwo!

8 września 2023 roku obchodzimy 500. rocznicę śmierci Macieja z Miechowa. Będzie uroczyście – w Muzeum Ziemi Miechowskiej pojawi się między innymi ksiądz Michał Cichoń, który podjął się tłumaczenia największego z dzieł Miechowity – Kroniki Polaków (Chronica Polonorum). Miło nam obwieścić, iż powyższa księga jest już dostępna w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie.

Na koniec jeszcze słowo zachęty, byśmy godnie uczcili to wielkie święto ziemi miechowskiej. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Grobu Bożego w Miechowie zapraszają na obchody 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity, które odbędą się w dniach 8-9 września br. w Krakowie oraz w Miechowie. W ramach wydarzenia zaplanowano liczne konferencje naukowe, wykłady, projekcję filmu, prezentacje wystaw malarskich czy rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci i młodzieży.

Szczegóły obchodów znajdują się w poniższym linku:

https://www.miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/obchody-500-rocznicy-smierci-macieja-miechowity/

Script logo