2023

 • Zimowe pogotowie z miechowską Biblioteką i Wesołymi Maluchami

  Zimowe pogotowie z miechowską Biblioteką i Wesołymi Maluchami

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Zbliżają się ferie zimowe – czas śnieżnych szaleństw, saneczkowych jazd po bandzie i narciarskich slalomów. 25 stycznia br. w odwiedziny do naszej Książnicy zawitały przedszkolaki z miechowskiego „Wesołego Malucha”. Wzajemne „rozpoznanie” nastąpiło dzięki pogadance nt. biblioteki, a konkretnie czym tak właściwie jest i w jaki sposób różni się od księgarni. Na pytanie o ulubione rzeczy związane z zimą milusińscy odpowiadali: śnieg, bałwan oraz wszelkiego rodzaju zabawy z białym puchem związane.

  Po krótkim wstępie przeszliśmy płynnie do głośnej lektury jednego z opowiadań Marii Kownackiej (autorki przepięknego i niezwykle wzruszającego „Rogasia z Doliny Roztoki”), a było to tytułowe „Zimowe pogotowie”. Także i w tym króciutkim tekście pomocy potrzebowała pewna młodziutka sarna. Na szczęście bohaterowie podołali wyzwaniu i wyciągnęli małego urwisa z zaspy, ratując go tym samym przed okrutnym losem. Wuj gajowy oraz jego siostrzeniec nie zapomnieli również o pozostawieniu naszym braciom mniejszym tego, co najpotrzebniejsze do przetrwania  – pokarmu. Ileż to się można dowiedzieć od takiego wujka gajowego! I ilu pożytecznych dla zwierząt umiejętności. Nic dziwnego, że lektura opowiadania pobudziła w nas chęć rozmowy o potrzebach naszych futrzanych przyjaciół podczas najbardziej srogiej pory roku. Bez naszego wsparcia przetrwać jest im niezmiernie trudno. Warto zatem konstruować paśniki i karmniki.

 • „Zimowe rozmowy” w miechowskiej Książnicy

  „Zimowe rozmowy” w miechowskiej Książnicy

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Kalendarzowa zima w pełni, a pogoda za oknem jakby wiosenna. Nic to! Styczeń zobowiązuje. Dlatego też podczas naszego pierwszego spotkania DDK dla Dzieci w 2023 roku nie mogliśmy pominąć (częstokroć) najbielszego i (zazwyczaj) najzimniejszego okresu w roku. Tym razem do miechowskiej Książnicy przybyły dzieci z Jaksic. Wiek uczestników: 3-6 lat. Zadanie zatem nie było łatwe, tym bardziej że grupa była wyjątkowo liczna, a jak powszechnie wiadomo: im mniejszy uczestnik, tym trudniejszy do usatysfakcjonowania.

  Na wstępie milusińscy dowiedzieli się, czym zajmuje się biblioteka i jakich zadań się podejmuje. Była pogadanka o minionych świętach Bożego Narodzenia, no i oczywiście o prezentach :) Dzieci z chęcią dzieliły się przemyśleniami o otrzymanych darach, wśród których nie mogło zabraknąć słodyczy czy zabawek. A ponieważ nieuchronnie zbliżamy się do ferii zimowych, zapytaliśmy o plany na spędzenie tego radosnego czasu.

Script logo