2023

 • DKK dla dzieci - 65 milionów lat temu na Ziemi...

  65 milionów lat temu na Ziemi...

  Trias, jura i kreda – to w tych epokach Błękitną Planetą rządziły największe stworzenia w historii trzeciej planety od Słońca. 26 lutego będziemy obchodzić Dzień Dinozaura, zatem nie mogliśmy pominąć tematu tych wspaniałych olbrzymów podczas zajęć Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Z wizytą przybyły do nas dzieci z pstroszyckiego przedszkola. Zapoznaliśmy się z terminem „dinozaur”, który po polsku oznacza strasznego jaszczura. Dla najmłodszych dawno wymarłe gady stanowią jednak przede wszystkim niesamowitą atrakcję i intrygują jak mało co. A to już spory sukces w dzisiejszym świecie 🙂

  Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak nazywają się najbardziej znane z olbrzymich gadów (chyba każdy słyszał o tyranozaurze, prawda?), w jaki sposób poruszały się (na dwóch, a może czterech łapach?) i co jadły (stąd podział na dinozaury mięsożerne, roślinożerne, a nawet wszystkożerne). Były również zagadki oraz praca plastyczna (dinozaur z bibuły).
  Na koniec przedszkolaki odwiedziły Oddział Biblioteczny dla Dzieci i Młodzieży oraz wykonały sobie zdjęcie w naszej dinozaurowej „fotobudce”.

 • Zimowe pogotowie z miechowską Biblioteką i Wesołymi Maluchami

  Zimowe pogotowie z miechowską Biblioteką i Wesołymi Maluchami

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Zbliżają się ferie zimowe – czas śnieżnych szaleństw, saneczkowych jazd po bandzie i narciarskich slalomów. 25 stycznia br. w odwiedziny do naszej Książnicy zawitały przedszkolaki z miechowskiego „Wesołego Malucha”. Wzajemne „rozpoznanie” nastąpiło dzięki pogadance nt. biblioteki, a konkretnie czym tak właściwie jest i w jaki sposób różni się od księgarni. Na pytanie o ulubione rzeczy związane z zimą milusińscy odpowiadali: śnieg, bałwan oraz wszelkiego rodzaju zabawy z białym puchem związane.

  Po krótkim wstępie przeszliśmy płynnie do głośnej lektury jednego z opowiadań Marii Kownackiej (autorki przepięknego i niezwykle wzruszającego „Rogasia z Doliny Roztoki”), a było to tytułowe „Zimowe pogotowie”. Także i w tym króciutkim tekście pomocy potrzebowała pewna młodziutka sarna. Na szczęście bohaterowie podołali wyzwaniu i wyciągnęli małego urwisa z zaspy, ratując go tym samym przed okrutnym losem. Wuj gajowy oraz jego siostrzeniec nie zapomnieli również o pozostawieniu naszym braciom mniejszym tego, co najpotrzebniejsze do przetrwania  – pokarmu. Ileż to się można dowiedzieć od takiego wujka gajowego! I ilu pożytecznych dla zwierząt umiejętności. Nic dziwnego, że lektura opowiadania pobudziła w nas chęć rozmowy o potrzebach naszych futrzanych przyjaciół podczas najbardziej srogiej pory roku. Bez naszego wsparcia przetrwać jest im niezmiernie trudno. Warto zatem konstruować paśniki i karmniki.

 • „Zimowe rozmowy” w miechowskiej Książnicy

  „Zimowe rozmowy” w miechowskiej Książnicy

  zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

  Kalendarzowa zima w pełni, a pogoda za oknem jakby wiosenna. Nic to! Styczeń zobowiązuje. Dlatego też podczas naszego pierwszego spotkania DDK dla Dzieci w 2023 roku nie mogliśmy pominąć (częstokroć) najbielszego i (zazwyczaj) najzimniejszego okresu w roku. Tym razem do miechowskiej Książnicy przybyły dzieci z Jaksic. Wiek uczestników: 3-6 lat. Zadanie zatem nie było łatwe, tym bardziej że grupa była wyjątkowo liczna, a jak powszechnie wiadomo: im mniejszy uczestnik, tym trudniejszy do usatysfakcjonowania.

  Na wstępie milusińscy dowiedzieli się, czym zajmuje się biblioteka i jakich zadań się podejmuje. Była pogadanka o minionych świętach Bożego Narodzenia, no i oczywiście o prezentach :) Dzieci z chęcią dzieliły się przemyśleniami o otrzymanych darach, wśród których nie mogło zabraknąć słodyczy czy zabawek. A ponieważ nieuchronnie zbliżamy się do ferii zimowych, zapytaliśmy o plany na spędzenie tego radosnego czasu.

Script logo