2021

  • Świątecznym tropem. Dzień Świętego Mikołaja w Polsce i na świecie

    Świątecznym tropem. Dzień Świętego Mikołaja w Polsce i na świecie

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    A oto rysopis poszukiwanego: jowialny staruszek, długa siwa broda, pokaźnych rozmiarów brzuch i czerwony kubrak z czapką. Przypomina wyrośniętego krasnala. Rączo przemyka po niebie wraz z zaprzęgiem reniferów, a wokół niego krzątają się jego wspólnicy: psotne elfy. Niby przybywa z Laponii, ale czy ktoś widział jego paszport? Działa „ w terenie” – wchodzi przez komin i zostawia ”towar” w skarpetach. Okres wzmożonej jego działalności: od 4 do 24 grudnia.

    Znak charakterystyczny: Szczególną miłością cieszy się wśród najmłodszych!

    Dzieci z Przedszkola Samorządowego numer 2 w Miechowie „zidentyfikowały” poszukiwanego w mig. To Święty Mikołaj! Potem podczas naszych zajęć w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci (30.11) przybliżyliśmy nieco jego sylwetkę.

  • W zaczarowanej krainie

    W zaczarowanej krainie

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Za górami, za lasami mieszkała księżniczka z krasnoludkami…Na kurzej stopce mała chatka stała, która na zaklęcie wirowała…
    Skąd pochodzą te słowa? Co nam przypominają?

    Dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej numer 2 rozwiązały zagadkę błyskawicznie. Tak rozpoczynają się baśnie! A inspiracją do naszych zajęć był przypadający 5 listopada Dzień Postaci z Bajek.

    Tak więc już wspólnie z trzylatkami i czterolatkami określiliśmy, że baśń to utwór niewielkich rozmiarów, w którym występują nieprawdopodobne postacie i wydarzenia, zawierający w swej treści - morał, czyli pouczenie jak żyć i dobrze postępować. Potem wysłuchaliśmy baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, które uratowały ją od śmierci. Zawiść i zło zostały ukarane, a zwyciężyło dobro i miłość.

  • Dzieci lubią misie…

    Dzieci lubią misie…

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Misie lubią dzieci – śpiewał kiedyś miś Uszatek z „klapniętym uszkiem”. A historia tej niezwykłej więzi sięga roku 1902. Wtedy to, jak głosi jedna z opowieści, Theodore Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na polowanie. Był świetnym myśliwym, ale tym razem łowy nie były udane. Dlatego też ktoś z jego otoczenia przywiązał niedźwiadka do drzewa i zaproponował, aby prezydent do niego strzelił. Ten nie zgodził się na to i uratował puszystemu maleństwu życie. Świadek zdarzenia Clifford Berryman uwiecznił całą historię na rysunku w gazecie, a na jej podstawie właściciel sklepu z zabawkami wykonał kilka pluszowych misiów, które sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta miś dostał imię Teddy.

    I tak już ponad 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają otuchy i pocieszają. Bo w całym kraju samochody pogotowia, policji i straży pożarnej mają pluszowe maskotki Misia Ratownika, które otrzymują dzieci poszkodowane w wypadkach.

    Te niezwykłe historie wysłuchały dzieci z Przedszkola Samorządowego numer 3 w Miechowie z okazji dnia Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia (14 października), bo wtedy właśnie jesienią w 1926 roku po raz pierwszy pojawiła się książka o Kubusiu Puchatku. Jej autor angielski pisarz – Alan Alexander Milne swojemu synowi Christopherowi (Krzysiowi) na pierwsze urodziny podarował pluszowego misia – Kubusia Puchatka, który zafascynował malca. Przypatrując się zabawie swojego synka, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia o grubiutkim misiu, który najbardziej na świecie kocha miód. Książka bardzo szybko stała się nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej.

  • Zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Kasztanka

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    „Fantazja” była szlachetną klaczą o jasno kasztanowej maści z białą łysiną. Przyszła na świat w 1909 r. w folwarku w Czaplach Małych hrabiego Eustachego Romera i została podarowana 9 sierpnia 1914 r. na Rynku w Miechowie Naczelnikowi Józefowi Piłsudskiemu, który nadał jej imię – „Kasztanka”.  Pierwszy raz dosiadł ją  w sierpniu 1914 r., na początku szlaku bojowego I Brygady Legionów Polskich. Jak podawano łączyła ich szczególnie mocna więź,  klacz lękała się odgłosów wystrzałów i w chwilach strachu ufnie tuliła się do swego pana. Z czasem stała się jego ulubionym koniem, który rozsławił naszą ziemię.

    Dla upamiętnienia tego wydarzenia  pan Bronisław Nowak postanowił ufundować małą Kasztankę – miniaturową rzeźbę dla dzieci. Ma ona zostać umieszczona na Rynku w Miechowie, aby przywoływać pamięć tamtych chwil. Dodatkowo tej inicjatywie towarzyszy  wydanie książki-kolorowanki  dla najmłodszych, która w przystępnej formie – literackiej i graficznej pokazuje historię tego słynnego wierzchowca, a także prezentuje inne znane konie w historii, sztuce czy literaturze.

  • „Stella, Pikuś i skarby” Niny Lussy

    Magia lasu

    zajęcia czytelnicze w ramach DKK dla Dzieci

    Rude liście wirują w tanecznym kręgu, nieopodal mrówki maszerują zieloną dróżką, w konarach dzięcioł wystukuje rytm, a płocha sarna mknie przez polanę. Co to za magiczne miejsce, gdzie wszystko pachnie, szumi i olśniewa barwą?

    Dzieci z Przedszkola „Wesoły Maluch” nie miały żadnych wątpliwości. To las pachnący jak świąteczna choinka, pełen szyszek, prawdziwków i żołędzi!

Script logo