„Miechów – moja mała ojczyzna” – lekcja biblioteczna

W ramach edukacji regionalnej w dniach 12 i 19 lutego 2019 roku zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne dla dwóch klas pierwszych – I c i I b – ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Najpierw dzieci dowiedziały się, że Miechów leży w południowej części Polski, w regionie zwanym Małopolską, na Wyżynie Miechowskiej, a jedną z rzek, która płynie przez miasto jest Miechówka. Następnie usłyszeli opowieść o legendarnym Miechu,  od imienia którego można wywodzić nazwę miasta. Poznali datę „urodzin Miechowa” czyli datę lokacji miasta – 6 września 1290 rok.  Zobaczyli jak wygląda aktualny herb miasta, usłyszeli o najwybitniejszym miechowianinie, Macieju Miechowicie oraz o Bitwie Miechowskiej z 17 lutego 1863 roku.

Dzieci żywo reagowały na przekazywane informacje, odważnie pytały i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Wykorzystane w zajęciach „Legendy i podania Ziemi Miechowskiej”, mapa fizyczna Polski, plakat przedstawiający Macieja Miechowitę i flaga z gryfem urozmaiciły zajęcia i ułatwiły uczniom przyswojenie nowych wiadomości.

Dzieci zwiedziły pomieszczenia biblioteki, zapoznały się z zasadami zapisu i wypożyczania książek, wspólne zdjęcia zakończyły wizytę w bibliotece.

Script logo