„Maria Skłodowska-Curie i jej córki” Shelley Emling

  • „Maria Skłodowska-Curie i jej córki” Shelley Emling

    „Maria Skłodowska-Curie i jej córki” Shelley Emling

W czerwcu na kolejnym spotkaniu w ramach DKK dla dorosłych rozmawiano o książce Shelley Emling pt. „Maria Skłodowska-Curie i jej córki”.

„[...] Zwykle wyobrażamy sobie Marię jako introwertyczkę ukrytą w zaciszu laboratorium –  jednak Shelley Emling przedstawia nam bez mała skandalistkę. Romans uczonej z młodszym mężczyzną ściągnął na nią wściekłość francuskiego establishmentu, spowodował nie przyjęcie do Francuskiej Akademii Nauk i próbę wydalenia jej z Francji. Maria miała dość determinacji, by zawsze robić to, co uważała za słuszne, i tę postawę przekazała córkom.

„[...] Matka i córki. To problem sam w sobie. Można czytać tę książkę z chęci poznania bliżej Marii Skłodowskiej-Curie, a można też po to, żeby przyjrzeć się miłości trzech różnych kobiet. Matki do dzieci i dzieci do matki. Czasem matka mimo chęci tak skupia uwagę, że nie bardzo wiadomo, kto kim się opiekuje [...]”.                                                                             

„[...] Ta książka jest pozycją wyjątkową. Życie i dokonania uczonej widziane poprzez jej relacje z córkami, towarzyszącymi Marii w bardzo ważnych momentach życia; ich wsparcie w trudnych chwilach, współdziałanie na różnych polach. Te trzy kobiety, z których dwie tak bardzo różniły się od siebie zainteresowaniami i podejściem do otaczającej je rzeczywistości, tworzyły niezwykły triumwirat [...]”.

„[...] Shelley Emling – jest autorką artykułów w The New York Times, USA Today, Fortune, The Wall Street Journal, angielskim The Times, International Herald Tribune oraz w wielu serwisach internetowych. Jako pisarka zadebiutowała entuzjastycznie przyjętą książką  The Fossil Hunter (biografią Mary Anning, jednej z pionierek paleontologii) [...]”.

 

źródło opisu : okładka książki
źródło okładki : galeria PiMBP

Script logo