„Dzieci Norwegii : o państwie (nad)opiekuńczym” Maciej Czarnecki

  • „Dzieci Norwegii : o państwie (nad)opiekuńczym” Maciej Czarnecki

    „Dzieci Norwegii : o państwie (nad)opiekuńczym” Maciej Czarnecki

Na wrześniowym spotkaniu w ramach DKK dla dorosłych rozmawiano o książce Macieja Czarneckiego pt. „Dzieci Norwegii : o państwie (nad)opiekuńczym”.

„[...] Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim. Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe?

Polska matka mieszkająca w Norwegii pyta reportera, co ma robić. Zostać czy uciekać do Polski? Bo synek poskarżył się w szkole, że dała mu klapsa. Reporter nie wie, co powiedzieć. Dlaczego nie wie? Przecież zbadał wiele podobnych przypadków, przestudiował statystyki, przepytał polityków i ekspertów.

Przyznaję, że czytałem tę książkę z niezdrowym podnieceniem, czekając, aż autorowi powinie się noga. Zamykam ją z podziwem dla Macieja Czarneckiego. Zderzenie polskiej mentalności z nordyckim państwem opiekuńczym to temat pełen pokus: tyle w nim emocji, frustracji i mitów. Aż się prosi o reportaż gniewny. Lecz Maciej Czarnecki wolałby zrozumieć, zanim się oburzy. Opisuje więc historie i uczucia swoich bohaterów, a sam sprawdza mity, te polskie i te norweskie. Aż w końcu rozumiemy, dlaczego na proste pytanie: „co ma robić biedny człowiek, żeby mu nie zabrali dzieci?”, nie ma w Norwegii dobrej odpowiedzi [...]”.

„[...] Maciej Czarnecki – dziennikarz działu zagranicznego Gazety Wyborczej. Publikował w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach i Magazynie Świątecznym. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika [...]”

 

źródło opisu : okładka książki
źródło okładki : galeria PiMBP

Script logo