„A lasy wiecznie śpiewają” Trygve Gulbranssen

  • „A lasy wiecznie śpiewają” Trygve Gulbranssen

    „A lasy wiecznie śpiewają” Trygve Gulbranssen

W grudniu na kolejnym spotkaniu w ramach DKK dla dorosłych rozmawiano o książce Trygve Gulbranssena pt. „A lasy wiecznie śpiewają”.

„[...] W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde i dumne serca.

Niełatwe życie regulowane jest przez rytm przyrody i wielowiekową tradycję szanowaną ponad wszystko. Czy ktoś stamtąd może pokochać miłością gorącą i szczerą, której nie złamią wichry losu?

Stary chłopski ród Björndal słynie z męstwa i uporu, budząc strach i respekt pozostałych mieszkańców równiny. Zdobyte przez rodzinę bogactwo przyniosło władzę, ale sprowadziło też ludzką zawiść i zagrożenia, którym musi ona sprostać.

Nieodpuszczone grzechy z przeszłości nie dają spokoju. W tym surowym świecie członkowie rodziny muszą odnaleźć drogę do szczęścia i odkupienia nie tylko własnych win, ale także ich przodków.

Powieść przetłumaczona na trzydzieści języków, sfilmowana, sprzedana w ponad dwunastu milionach egzemplarzy [...]”.

 

„[...] Trygve Gulbranssen (1894-1962) – norweski pisarz i dziennikarz. Polski czytelnik po raz pierwszy miał okazję poznać jego pisarskie możliwości przy okazji wydania książek A lasy wiecznie śpiewają i Dziedzictwo na Björndal. Powieści wzbudziły zachwyt krytyków i zyskały rzeszę fanów na całym świecie, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Weszły na stałe do klasyki literatury i fascynują do dziś. Gulbranssen nie ograniczał się tylko do literatury pięknej. Udzielał się jako dziennikarz sportowy, pisząc dla największych norweskich periodyków Aftenposten i Idrætsliv [...]”

 

Spotkanie grudniowe zostało połączone z wyborem Książki Roku 2019, którą została „Syberiada polska” Zbigniewa Domino.

 

źródło opisu : okładka książki
źródło okładki : galeria PiMBP

Script logo